Bankalar Emekli Maaşına Bloke Koyabilir Mi?

Bankalar Emekli Maaşına Bloke Koyabilir Mi?
16.12.2022 23:15
Emeklilik birçok insanın hayali olmakla beraber emekli maaşı da emekli olacakların en büyük geçim kaynaklarından biridir. Bankalar emekli maaşına bloke koyabilir mi? Bağkur emekli maaşına haciz konulabilir mi, emekli maaşına promosyon caiz mi? Emekli maaşına ne kadar kredi çıkar, devlet emekli maaşına el koyabilir mi? Devlet vergi borcu için emekli maaşına haciz konulur mu? Sorularını siz değerli takipçilerimiz için araştırıp bu yazımızda yanıtladık.

Bankaların emekli maaşlarına bloke koyma hakları bulunmamaktadır. Bankalar tarafından emekli maaşına yapılacak herhangi bir bloke işlemi usulsüzdür ve yasaya uygun bir davranış değildir. Bu durumlarda hakkınızı aramaktan çekinmeyin. Yasalara göre bankaların emekli maaşına bloke koyma hakları bulunmamaktadır.

Bağkur Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Bağkur ya da farklı bir kuruluştan emekli olan kimselerin maaşına kendi rızaları dışında haciz konulması mümkün değildir. Bankalar tarafından bu konuda mağdur edildiyseniz hakkınızı savunabilirsiniz çünkü sizin rızanız dışında bankalar kesinlikle maaşınıza haciz koyamaz. Yani soruyu yanıtlayacak olursa bağkur emekli maaşına haciz konulması mümkün değildir.

Emekli Maaşına Promosyon Caiz Mi?

Diyanet İşler Başkanlığı son dönemlerde çok fazla gündeme gelen emekli maaşlarına verilen promosyonların caiz olup olmaması konusunda açıklamalar yapmıştır. Yapılan açıklamaya göre bu promosyonun caiz olmadığı açıklanmıştır. Bu promosyonlar faiz olmasa da faiz şüphesi taşıması nedeniyle arafta kalmış bir durumdur. Bu nedenle bu paranın                 temel ihtiyacını karşılayamayan kimseler dışındaki insanlar tarafından ihtiyaç sahiplerine verilmesi ve sadaka olarak kullanılması önerilmiştir.

Emekli Maaşına Ne Kadar Kredi Çıkar?

Emekli maaşlarına çıkan krediler alınan maaş miktarına ve ek gelirlere göre farklılık gösterebilmektedir Ancak son açıklamalara göre en düşük emekli maaşı 3500TL olarak bilinmektedir. Bu maaşı alan bir kimsenin en yüksek taksiti 2450TL’yi geçmeyecek şekilde kredi çekebilme hakları vardır.

Devlet Emekli Maaşına El Koyabilir Mi?

Emekli maaşı her ne durumda olunursa olsun bloke edilemez ve haczedilemez. Bu nedenle bu sorunun cevabı da devlet emekli maaşına el koyamaz şeklinde yanıtlanabilir. Ancak SGK’ya borcu olanların maaşlarına haciz konulabilmektedir. SGK’ya borcu olup emekli maaşlı alanların maaşına %25’lik haciz konulabilmektedir.

Bazı bankalar kredi verirken maaşa haciz koyulabileceğini kişinin kendi rızasına bağlı olarak kredi sözleşmesine koymaktadır. Bu durumlarda da bankaların emekli maaşlarına haciz koyması söz konusu olabilir.

Devlet Vergi Borcu İçin Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Herhangi bir borcunuzdan ya da bankaların size uygulamak istediği haciz işlemleri için emekli maaşına haciz konulması söz konusu değildir. Emekli olan kimselerin maaşına kendi rızaları dışında haciz konulması mümkün değildir. Bankalar tarafından bu konuda mağdur edildiyseniz hakkınızı savunabilirsiniz çünkü sizin rızanız dışında bankalar kesinlikle maaşınıza haciz koyamaz. Kısaca özetleyecek olursa devlet vergi borcu için emekli maaşına haciz koyamaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir