Baltacı Mehmet Paşa Biyografisi

Baltacı Mehmet Paşa Biyografisi
16.06.2022 10:12
Baltacı Mehmet Paşa, tarih severlerin ilgisini çekmiş bir şahsiyettir. Bundan dolayı hakkında merak edilen pek çok soru türemiştir. Biz de yazımızda Baltacı Mehmet Paşa’nın biyografisinden, kim olduğundan ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Baltacı Mehmet Paşa’nın biyografisi pek çok insanın merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Baltacı Mehmet Paşa, Osmancık’da dünyaya gözlerini açmıştır. Küçük yaşlardan itibaren bilim ile ilgilenmiş, bu yüzden de Trablus, Tunus ve Cezayir'e gitmiştir. Daha sonra İstanbul'a dönerek akrabası olan Hacı Sefer Ağa aracılığıyla saraya girmiştir. Burada önce baltacı olmuştur. Sesinin güzelliğinden dolayı müziğe merak sarmış, Müezzin olmuş ve "Mehmed Halife" ünvanını kazanmıştır.

Memur olmak isteyen Baltacı Mehmed Paşa, Aralık 1703'te memur ve mirahur olarak atanmıştır. Kasım 1704'te kaptan, 21 Aralık 1704'te Sadrazam olmuştur. 3 Mayıs 1706'da kovulmuş ve Sakız Adası'na sürülmüştür. Daha sonra Erzurum Valiliği ve Sakız Muhafızlığı görevine getirilmiştir. Ocak 1709'da Halep Valiliğine atanan Baltacı Mehmet Paşa, 18 Ağustos 1710'da yeniden Sadrazam olmuştur. Rusya seferine Serdar-ı Ekrem olarak başlamıştır. Prut Savaşı sırasında Deli Petro tarafından çevrelenmiş, Birinci Katarina'nın müdahalesiyle barışı benimsemiştir. Japonya'ya döndükten sonra (Kasım 1711) kovulmuştur ve önce Midilli'ye sonra da Lemnos'a sürgüne gönderilmiştir. 1712'de Lemnos adasında 50 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Baltacı Mehmet Paşa Kim?

Baltacı Mehmet Paşa’nın kim olduğu merak konusu olmuştur. Baltacı Mehmet Paşa, 1662’de Osmancık’da doğmuş olan, III. Ahmed saltanatı sırasında iki kere sadrazamlığa layık görülmüş bir Osmanlı devlet adamıdır.

Baltacı Mehmet Paşa İdam Mı Edildi?

Baltacı Mehmet Paşa’nın idam edilip edilmediği merak edilmektedir. Baltacı Mehmet Paşa idam edilmemiştir ancak sürgüne gönderildiği adada hayata gözlerini yummuştur.

Baltacı Mehmet Paşa Aslen Nereli?

Baltacı Mehmet Paşa’nın aslen nereli olduğu araştırılan bir konu olmuştur. Baltalı Mehmet Paşa aslen Çorum’un bir ilçesi olan Osmancıklı’dır.

Baltacı Mehmet Paşa Kaç Yaşında Öldü?

Baltacı Mehmet Paşa’nın kaç yaşında öldüğü merak konusu olmuştur. Baltacı Mehmet Paşa 1662 yılında doğup 1712 yılında yani 50 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Baltacı Mehmet Paşa Karısı Kimdir?

Baltacı Mehmet Paşa’nın karısının kim olduğu bazı insanları meraklandırmıştır. Baltacı Mehmet Paşa’nın eşi ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Baltacı Mehmet Paşa Mezarı Nerede?

Bir Osmanlı sadrazamı olan Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının nerede olduğu merak edilip araştırılmaktadır. Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarı Yunanistan’da bulunan Hz. Mısri Niyazi Dergahı ve Türbesi’ndedir.

Baltacı Mehmet Paşa Neden Öldü?

Baltacı Mehmet Paşa’nın neden öldüğü pek çok insanı meraklandıran bir konu olmuştur. Baltacı Mehmet Paşa’nın nasıl öldüğü kayıtlara geçmemiştir.

Baltacı Mehmet Paşa Torunları Kimlerdir?

Baltacı Mehmet Paşa’nın torunlarının kimler olduğu halk arasında merak edilmektedir. Baltacı Mehmet Paşa’nın torunları Balkan Hassan Baltacı ve Amneh Hassan Baltacı’dır. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİYOGRAFİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir