Nazım Kurşunlu Kimdir?

Nazım Kurşunlu Kimdir?
26.11.2022 22:12
Nazım Kurşunlu 1911 ile 1980 yıllarında yaşam sürmüş olup tiyatro oyunlarıyla ön plana çıkan yazardır. Cumhuriyet Dönemi’nde önemli yazılar kaleme almıştır. Toplumsal temalara sürekli değinen yazar, döneminde adından söz ettirmeyi başarmıştır.Nazım Kurşunlu kimdir, tiyatro eserleri nelerdir, edebi kişiliği nasıldır, hangi dönem yazarıdır? Nazım Kurşunlu nerelidir, ölüm tarihi nedir, eserleri nelerdir? Tiyatro yazarımız olan Nazım Kurşunlu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

1911 yılında dünyaya gözlerini açan ve 70 yıllık hayatına onlarca kısa öykü ve tiyatro eserleri bırakmıştır. İstanbul’da doğmuştur ve yine burada bulunan İstanbul Yıldız Teknik Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Bayındırlık Bakanlığı’nda ve Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalışmıştır fakat bizler onu edebiyata katkılarından dolayı hatırlıyoruz. Edebi hayatına kısa öyküler yazarak başlamıştır ve bu eserleri Sarp Kuray lakabı ile yazmayı tercih etmiştir.

Nazım Kurşunlu’nun Tiyatro Eserleri Nelerdir?

Nazım Kurşunlu’nun tiyatro eserleri kitaplaştırmasa da sahnelerde oynanmış eserleri vardır. Kitaplaşmayan fakat sahnelenen eserleri şunlardır:

·        Melekler ve Şeytanlar (1950-1951)

·        Çığ (1953)

·        İpler Elimizde Değil (1962)

·        Çivi Çiviyi söker (1962)

·        Ana Babalar Okulu (1967)

·        Gecikenler (1968)

·        Kör Kadı (1970)

·        Evler ve İnsanlar (1974)

·        Baba Evi (1978)

Nazım Kurşunlu’nun Edebi Kişiliği Nasıldır?

Nazım Kurşunlu çok fazla türde eserler vermiştir. Bunların başında tiyatro eserleri yer alırken kariyerine kısa öyküler yazarak başlamıştır. Yazdığı tiyatro eserleri Ankara Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda da seyirci karşısında oynanmıştır. Eserlerinde günlük yaşamda yer alan memur, esnaf, işçi gibi unsurlara yer vermiştir.

Nazım Kurşunlu Hangi Dönem Yazarıdır?

Nazım Kurşunlu, döneminde tiyatro eserleriyle adından söz edilen önemli bir yazardır. Cumhuriyet dönemi Türk tiyatrosuna onlarca eser bırakmıştır. Bu dönem tiyatrosunun genel özellikleri arasında ruhsal çatışma ve çelişki kavramları geçerken konuşma dili sade ve anlaşılırdır. Bu dönemin tiyatro yazarlarına örnek Faruz Nafız Çamlıbel, Reşat Nuri Gültekin ve Nazım Hikmet Ran olarak verilebilir.

Nazım Kurşunlu Nerelidir?

Nazım Kurşunlu İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatının ilköğrenimini İstanbul’da, lise eğitimini ise Erzurum Lisesi’nde tamamlamıştır. Aslen nereli olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Nazım Kurşunlu’nun Ölüm Tarihi Nedir?

Nazım Kurşunlu’nun ölümü Türk tiyatrosu için üzücü bir durumdur.  Ölüm sebebinin kalp krizi olduğu bilinen yazar 8 Ekim 1980 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Nazım Kurşunlu’nun Eserleri Nelerdir?

İnşaat mühendisliği eğitimi alan fakat döneminde tiyatro alanında eserler veren edebi bir kişilik olan Nazım Kurşunlu, Türk Edebiyat tarihine birkaç farklı türde eserler bırakmıştır. Kısa öyküler yazarak başladığı yazı hayatında tiyatro eserleriyle ön plana çıkmıştır. Kitaplaşmış olan eserleri şöyledir:

·        Branda Bezi (1952)

·        Fatih (1953)

·        Dumanlıda Telaki Var (1964)

·        Merdiven (1966)

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir