Balkabağı Nerelerde Kullanılır?

Balkabağı Nerelerde Kullanılır?
15.09.2022 18:35
Balkabağı çoğu kişi tarafından sevilen bir meyvedir. Özellikle tatlıların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Balkabağı nerelerde kullanılır, neye iyi gelir, ne zamana kadar yenir, tansiyonu düşürür mü, nasıl seçilir, bozulduğu nasıl anlaşılır?

Balkabağı Çorbası

Balkabağı Mücveri

Balkabaklı, Çikolatalı Kurabiye

Balkabaklı, Tarçınlı Kek

Kabak Tatlısı

Balkabağı Reçeli

Balkabağı Neye İyi Gelir?

Kış aylarında tezgahlarda yaygın olarak bulunan bütün veya dilimlenmiş kabak, bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak hareketlerini destekler, sizi tok tutar ve cildiniz için iyidir, B, E, demir, sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum vitaminleri Çinko, fosfor ve posa bakımından zengin olan balkabağının faydaları şunlardır:

 Kabak alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olur. Astım, alerji gibi hastalıkların temeli bağışıklık sistemini güçlendirmektir ancak antioksidan gücü yüksek vitamin ve minerallerin önemi her geçen gün artmaktadır. En antioksidan vitaminlerden biri olan beta-karotenin en yüksek kaynaklarından biri balkabağıdır. Yarım bardak su, günlük ihtiyacınızın iki katı kadar A vitamini içerir.

Özellikle kadınlar soğuk kış günlerinde cilt kuruluğu ve çatlamasından şikayet ederler. Ancak cildinizin parlak ve nemli görünmesini sağlayan bileşenler güzellik mağazasında değil, tam orada. Başka bir deyişle, mutfağınızda! Soğuk kış günlerinde kurumaya başlayan cildin yenilenmesine yardımcı olmak için antioksidan mineraller ve A vitamini içerir. Birçok maskede bulunan ve kese olarak da kullanılan balkabağı, özellikle çorbalarda cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

Posa bolluğu nedeniyle yulaf lapası ve çorba sizi uzun süre tok tutacaktır. Kabızlığı olan kişilerde bağırsakların tekrar hareket etmesine yardımcı olur. Özellikle haziran ayından ağustos ayına kadar püre veya çorba olarak yenir.

Antioksidan vitaminler ve mineraller açısından zengin, vücudu bakteri, virüs ve mikroplara karşı korur, mevsim değişikliği ve soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini destekler.

İçeriğinde bulunan ksantin adı verilen maddeler, ultraviyole ışınlarının gözlerden süzülmesine yardımcı olarak yaşa bağlı doku hasarlarını ve katarakt problemlerini önler, gözlerin gece ışığa uyum sağlamasına yardımcı olarak daha görünür hale getirir.

En İyi Bal Kabağı Nasıl Anlaşılır?

Bütün bir balkabağı almak istiyorsanız, önce kabuğunu incelemelisiniz. Deride çeşitli lekeler ve çatlaklar varsa bu balkabağını almamalı, mümkün olduğunca bozulmamış, çatlaksız bir balkabağı tercih etmelisiniz. Kabuğun mat olması da önemlidir.

Balkabağı Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Kabak çekirdeklerini iyice yıkayın, çıkarın ve özellikle kış aylarında iyice kurulayın. Kurutulmuş kabak çekirdeği tuzla kavrularak istenildiği kadar tüketilir. Çok besleyici olan kabak çekirdeğinin bilinen pek çok faydası vardır.

Balkabağı Ne Zamana Kadar Yenir?

Bal kabağı bilinen bir kış meyvesidir. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında çok sayıda stant var. Ekim zamanı da hasat zamanını belirler. Ekimden 110-120 gün sonra hasat edilebilir.

Balkabağı Tansiyonu Düşürür Mü?

Potasyum açısından da oldukça yüksek olan bu süper besin, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Tansiyonun da düzenlenmesine yardımcı olur.

Tatlı İçin Balkabağı Nasıl Seçilir?

Bütün bir balkabağı alırsanız, önce kabuğunu incelemelisiniz. Cildinde çeşitli lekeler ve çatlaklar varsa bu balkabağını almayın. Kabuğun mat olması da tatlı olması konusunda önemli bir kriterdir.

Balkabağı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Balkabağının tamamı çürüdüğünde önce alt kısım yumuşar ve döktüğünüzde sıvı çıkar. Bundan sonra farklı renklerde kalıplar oluşmaya başlayacaktır. Çok yumuşak olan veya küflenmeye başlayan kabakları, yumuşamaya başladıklarında hızla çürüyeceklerinden atmak iyi bir fikirdir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir