Balık Kızartırken Galeta Unu Kullanılır Mı?

Balık Kızartırken Galeta Unu Kullanılır Mı?
12.12.2022 20:38
Balık kızartırken galeta unu kullanılır mı? Balık kızartırken ne kadar yağ konur, neden un kullanılır? Balık kızartırken yağ sıçramaması için ne yapılır? Balık kızartmanın yanına ne gider? Balık kızartma yağı kaç kez kullanılır? Balık kızartırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tüm detaylara bu yazımızda...

Galeta unu, kek ya da poğaça gibi hamur işlerinde kullanılabilir. Beyaz un yerine galeta unu ile yaptığınız kek ya da poğaça türü yiyecekler çok daha lezzetli olur. Ayrıca balık kızartırken de kullanılabilir.

Galeta unu ile balık kızartmak için öncelikle güzelce suyla yıkamamız gerekir. Daha sonra tuzlayıp galeta ununa batırıp ve kızgın yağda kızartmalısınız. Kızarmış balıklar kağıt havluya koyun. Bu şekilde fazla yağ çekilmiş olacaktır.

Balık Kızartırken Ne Kadar Yağ Konur?

Kızartılacak balığın kenarlarının yarısı ya da üçte ikisi yağla kaplanmış olması gerekmektedir. Balığın kalınlığı azaldıkça, yağ miktarı da eşdeğer azalması gerekir. Tavada balığın bir yüzü, kalınlığına göre değişse de, 3-6 dakika, diğer yüzü de 2-4 dakika arasında pişirme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca tereyağında kızartacaksanız derin bir tavada yüksek ısıda kızartma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Etli ve yağsız balıklar kızartmaya en uygun balıklar olarak bilinmektedir. Bilinmesi gereken diğer bilgilerden biri de balık kızartırken yağın ısısı mutlaka 165 dereceden fazla olması gerektiğidir.

Balık Kızartırken Neden Un Kullanılır?

Balık kızartır iken unu kullanmamızdaki amaç, balığın hassas olan etinin kızgın yağdan korunmasıdır. Fakat un topakları kalın olursa tavada yanacaktır ve balığın lezzetini bozacaktır. Bu nedenle unun miktarına dikkat edilmelidir. İyi bir kızartmanın rengi altın sarısı görünümündedir.

Balık Kızartırken Yağ Sıçramaması İçin Ne Yapılır?

Balık kızartır iken yağ sıçramaması için tencerenin dibine bir tutam tuz eklemek bir çözüm yöntemidir. Kullanılan tuz, pişirirken yağın etrafa sıçramasını önler. Kızartma yaparken yağın sıçramasındaki en büyük nedenlerden biri kızartılan malzemelerin fazla soğuk olmasıdır. Yağ ısısından daha soğuk bir malzemeyi yağa attığımız zaman sıçrayabilmektedir. Üstelik yağın ısı dengesi değiştiği için de kullandığınız malzeme pişerken yağ çeker.

Balık Kızartmanın Yanına Ne Gider?

Balığın yanında genellikle,

·            Fava,

·            Humus,

·            Patlıcan Salatası,

·            Ajvar,

·            Havuç Tarator,

·            Karides Tava,

·            Hibeş,

·            Şakşuka, tercih edilmektedir.

Ayrıca kabak tarator hafif ve lezzetli bir meze alternatifi olarak balığın yanında tüketilebilir. Sofralarınızı zenginleştiren bir alternatif olarak bu mezeyi kullanabilirsiniz.

Balık Kızartma Yağı Kaç Kez Kullanılır?

Balık kızartma yağının tekrar kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat, yağın tekrar kullanımı çok fazla olmaması gerekmektedir. Uygun olan rakam en fazla üç ya da dört kez olarak belirlenmiştir. Eğer kızartılan şey yağda kalıntı ve artıklar bırakıyorsa bu rakam iki ya da üç kez şeklinde düşünülebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir