Bale Ayakkabısına Ne Denir?

Bale Ayakkabısına Ne Denir?
08.04.2022 17:30
Bale ayakkabısına point adı verilmektedir. Bale ayakkabısının fiyatları, bale ayakkabısının özellikleri, bale ayakkabısının satıldığı yerler, bale ayakkabısı seçimi gibi merak edilen tüm soruları yazımızda bulabilirsiniz.

Profesyonel dansçılar, onlara sylph benzeri nitelikler sağlayan bale ayakkabısı olan point ayakkabılarını giyerler. Bu tür ayakkabılar, dansçıların uzun süre parmak uçlarında performans göstermelerine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu ayakkabılar, balerinlerin uzun süre dans etme ihtiyacına uygun olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda balerin üzerinde hafif ve zarif bir görünüm sunar.

Bale Ayakkabısı Nerede Satılır?

Bale ayakkabısı bale kıyafetleri ve dans kıyafetleri satan mağazalarda satılır. Aynı zamanda online olarak da bale ayakkabısı satın alınabilmektedir.

Bale Ayakkabısı Nasıl Bağlanır?

Bale ayakkabısını bağlamak için ayaklarınızı yerde düz tutarak hafif bir şekilde esnetin. Bu yöntem, dolaşımı kesmediği için bale ayakkabılarınızı nasıl bağlayacağınız konusunda doğru bir yöntemdir. Her iki şeridi de uzunluklarının yarısını yanlara doğru tutun. Bir şeridin diğerinden biraz daha uzun olduğundan emin olun. Dış şeridi ayağınızın üzerine, ayak bileğinizin arkasına sarın ve ayak bileğinizin içinde durun. Şeridi kendi altından geçirin ve yerinde tutun. Şeridi düzeltin ve sıkın. İlk şeridin ucunu tutun ve iç şeridi ayağınıza ve ayak bileğinizin arkasına sarmak için alın. Durup ilk şeritle buluşacak kadar kısa bir uzunluğa ulaşana kadar şeridi sürekli olarak sarın. Ayakkabınızın şeritlerini ayak bileği kemiğiniz arasında çift düğüm olacak şekilde bağlayın. Temiz ve düzenli görünmesi için çift düğümü ve diğer gevşek uçları sıkıştırın.

Bale Ayakkabısı Özellikleri

Bale ayakkabıları, her dansçının eğitim ve deneyim düzeyine uygun farklı stillerde gelir. Her bale ayakkabı tipini bilmek, ihtiyaçlarınıza uygun mükemmel çifti seçmenizi sağlar.

Bale Ayakkabısı Nasıl Yapılır?

Bale ayakkabısı yapılırken, büzme ipi, düz bir bale ayakkabısında ayağınızın üzerinde durmasını sağlamak için sıkmak için kullanılan kısımdır. Taban, genellikle deri veya süetten yapılan ayakkabının alt kısmıdır. Yeni başlayanlar, yeterli bilgi ve eğitim aldıktan sonra tam tabanlı ayakkabı giyer ve ayrık tabana geçerler. Kutuyu dansçının ayak parmaklarını örten ve destekleyen sivri uçlu ayakkabılarda bulacaksınız. Bunlar, birbirine yapıştırılmış, genellikle kumaş, karton veya pamuk gibi malzeme katmanlarıdır.

Bale Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bale ayakkabısı rahat olmasının yanı sıra ayakkabının zemini düzgün bir şekilde kavraması ve dans ederken sizin için güvenli bir zemin sağlaması gerekir. Bale ayakkabıları çok sıkı veya gevşek olmamalıdır. Ek olarak ön kısımda parmak hareketi için biraz boşluk bırakarak ayağınızın yanlarına ve arkasına rahatça oturmalıdır. Bale ayakkabısı seçmeden önce, ne tür bir ayağınız olduğunu bilmek de oldukça önemlidir. Atak tipinize göre ihtiyaçlarınıza en uygun ayakkabı stilini bulabilirsiniz.

Bale Ayakkabısı Neyden Yapılır?

Bale ayakkabıları kanvas, deri ve saten gibi farklı malzemelerden yapılır. Bale ayakkabılarının malzemesi, dansçının performansını etkileyebilecek bir faktördür. Bu nedenle balerinlerin ayakkabılarının yapısına dikkat etmesi önemlidir. Kanvastan yapılan bale ayakkabılarının temizliği ve bakımı kolaydır. Bu hafif kanvas ayakkabılar, çizgileri ve şekli vurgulayarak ayakları güzelce sarar ve yeni başlayanlar için idealdir. Ancak bu ayakkabılar uzun ömürlü kullanım sunmaz ve sürekli kullanımdan dolayı kolayca aşınma ve yıpranma gösterebilir. Deri bale ayakkabıları ise kanvastan daha dayanıklıdır. Dansçının ayaklarını ve ayak bileğini güçlendirmeye yardımcı olan dayanıklı bir malzemedir. Bu sağlam malzemenin fiyatı kanvastan daha yüksektir ancak bale ayakkabılarını daha uzun süre kullanmanıza izin vererek uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar. Ayağınıza tamamen uyum sağlamadan önce içeri girmek için de yeterli zamana ihtiyacı vardır. Saten bale ayakkabıları ise bu üç malzeme arasında en hassas olanıdır. Bu nedenle dansçılar saten bale ayakkabılarını yalnızca özel günlerde kullanırlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir