Bakan Hulusi Akar Yunan Parlamentosuna Resti Çekti!

Bakan Hulusi Akar Yunan Parlamentosuna Resti Çekti!
14.06.2022 23:58
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Parlamenter Asamblesi ile yapılan ortak toplantıda Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunan Yunan parlamenterlere sert yanıt verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yapılan toplantıda Türkiye aleyhinde söylemlerde bulunan Yunan parlamenterlere rest çekti. Yunan parlamenter "Kıbrıs'ın kuzeyinde işgaliniz sürüyor" gibi mesnetsiz bir ifade kullanınca sinirlerine hakim olamayan Hulusi Akar, "Siz kavga etmek istiyorsunuz. Türkiye Kıbrıs'ın kuzeyinde işgalci değildir. Orada 1974'e kadar katliamlar, darbeler yapıldı. Biz 1974'te Barış Harekatı'nı yaptık. Hem güney hem kuzey barış, huzur içinde yaşıyor. Bunu görmek lazım" diyerek tepki gösterdi. Yunan parlamenterin "Öyle bir şey yok" diyerek cevap vermesi üzerine ise Akar, "Yok demeyin. Yunanistan'daki Lavrion kampını bilmeyen yok. Aynı şekilde İsveç'te de PKK/YPG'liler her şeyi yapıyor. Bunun ne insanlık ne demokrasi ne de insan hakları ile alakası var. Teröristlere bu kadar fırsat verilirse bizim de bu insanlarla beraber olmayı istemememiz gayet normal" dedi.

AKAR'IN YUNAN MİLLETVEKİLİNE CEVABI

Milli Savunma Bakanı Akar, başka bir Yunan milletvekilinin "Türk Hava Kuvvetleri Yunan adalarının üzerinden uçuyor" sözlerine karşılık olarak; "Yunan uçakları 27 Nisan'da ana karamıza gelerek Datça, Didim, Dalaman'da hava sahamızı ihlal etti. Siz o kadar kilometre uzaktan, Yunanistan'ın ana karasından, Türkiye'nin ana karasına gelip hava sahamızı ihlal edeceksiniz, bundan sonra bizim ne yapmamızı bekliyorsunuz? Bunların radar görüntüleri var, müttefik ülkelerle de paylaştık. Biz de 28 Nisan'da bunların karşılığını verdik.'' diyerek yanıt verdi.

YUNAN NEZAKETİNE TERS

Akar, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların çözülmesinin görüşmelerle sağlanabileceğini vurguladı. Hulusi Akar sözlerine şöyle devam etti; "Biz her zaman ve ısrarla sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogla çözümünden yana olduğumuzu ifade ettik. Bunların birincisi istişari görüşmeler, diğeri ayrıştırma usulleri, üçüncüsü ise güven artırıcı önlemler toplantıları. Güven artırıcı önlemler toplantılarını önemsiyoruz. Çünkü sorunların tarihi, hukuki, siyasi birçok boyutu var. Uzmanların bir araya gelerek bunları detaylı çalışması lazım. İlk üç toplantı yapıldı. Dördüncü toplantı için Yunan tarafını Ankara'ya beklediğimizi belirttik. Ancak iki yıldır cevap alamadık. Bu toplantılara destek verin, dönünce parlamentonuzda bu konuyu anlatın, Türk-Yunan tarafları olarak sorunlara birlikte çözüm bulalım." dedi. Akar'ın yanıtlarından sonra ise Yunan parlamenterlerden biri Akar'a "Size teşekkür etmeyeceğim" dedi. Hulusi Akar bu sözün üzerine "Bu Yunan nezaketine uygun bir davranış değil" dedi.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir