Badem Krokan Nedir?

Badem Krokan Nedir?
19.08.2021 10:30
Fransız mutfağının en ünlü atıştırmalıklarından olan krokan, hem şeker isteğini bastıran hem de oldukça doyurucu bir üründür. Bizler de badem krokan nasıl yapılır?, badem krokan kalorisi kaçtır?, badem krokan kilo aldırır mı?, badem krokan faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

Fransız mutfağının en ünlü atıştırmalıklarından olan krokan, hem şeker isteğini bastıran hem de oldukça doyurucu bir üründür. Beş çaylarında ve kahve yanında atıştırmalık olarak sıklıkla tüketilir. Çeşitli kuruyemişlerden yapılan krokan, uzun süre saklanabilir olmasından dolayı oldukça tercih edilen bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Çıtır çıtır bir dokuya sahip olması, krokan tüketimini daha keyifli bir hale getirir.

Şeker, limon suyu, tereyağ ve çeşitli yemişlerle üretilen/yapılan krokanın en lezzetli formlarından bir tanesi de badem krokandır. Badem krokan, temel malzemelere eklenecek çiğ ya da kavrulmuş bademlerden elde edilmektedir. Badem krokanın yapılması oldukça zahmetli gibi görünse de aslında kolay bir tarife sahiptir. Piyasada bulunan diğer atıştırmalıklara göre daha sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi sunan badem krokan, hem evde kolaylıkla hazırlanabilir hem de internet üzerinden temin edilebilir.

Badem Krokan Nasıl Yapılır?

Evde hazırlanan ve çıtır çıtır yenebilen badem krokanın hazırlanması oldukça basittir. Bu tarif yapıldıktan hemen sonra saklanabilir ve uzun süre dayanabilir. Bu nedenle verilecek ölçüler iki katına çıkarılabilir.

Bademli krokan yapımında ihtiyaç duyulan dört temel malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler ise toz şeker, badem, taze limon suyu ve tereyağıdır. Yaklaşık iki ya da dört kişiye yetebilecek bu tarif için kullanılacak ölçüler şu şekildedir;

-Bir çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

-Bir tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı

-Bir su bardağı kristal toz şeker

- Bir su bardağı çiğ yada kavrulmuş tuzsuz badem

Orta büyüklükteki teflon tavaya bir bardak toz şeker, bir tatlı kaşığı tereyağ ve bademler alınır. Ocağın seviyesi oldukça kısık bir seviyede durmalıdır. Şekerlerin yavaş yavaş erimesi sağlanmalı, sık sık karıştırılmalı ve karıştırma esnasında tahta kaşık ya da silikon spatula kullanılmalıdır. Şeker tamamen eridikten ve karamel rengi aldıktan sonra bir çay kaşığı taze limon suyu eklenmelidir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra bir ya da iki dakika kadar karıştırılmaya devam edilmelidir.

Düz bir zemin üzerine hazırlanan karşımı henüz sıcakken dökülmeli ve verilebildiği kadar şekil verilmelidir. Krokanın soğuması beklenmelidir. Bunun için yaklaşık iki saate ihtiyaç duyulur. İstenen boyutta kesilen krokanlar cam bir kavanoz ya da saklama kabı içerisinde saklanmalıdır.

Badem Krokan Kalorisi Kaçtır?

Badem krokanlar tamamen rafine şekerden hazırlandıkları için oldukça yüksek enerjiye sahiptir. Bademler de besin değeri açısından yüksek kalorilidir. İkisi bir araya geldiğinde enerji değerinin yüksek olması ise kaçınılmazdır. 100 gram badem krokan, kalori bakımından değerlendirildiğinde yaklaşık 530 kaloridir. Özellikle diyet dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.

Badem Krokan Kilo Aldırır Mı?

Evet. Badem krokan yüksek oranda şeker ve yağ ihtiva etmektedir. İçeriğinde yer alan şeker, karbonhidrat ver yağ oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı kilo aldırıcı özelliğe sahiptir. 100 gram badem krokanda yaklaşık olarak 530 kalori bulunduğundan dolayı diyet dönemlerinde ya da kilo kontrolü sağlayan kişilerde önerilmemektedir. Buna ek olarak şeker hastalarının da hem kilo hem de kan şekeri yüksekliği açısından badem krokan tüketmeleri önerilmemektedir.

Badem Krokan Faydaları Nelerdir?

-Badem krokan yüksek oranda şeker içerdiği için özellikle kış aylarında üşüme hissine engel olacaktır.

-Badem krokan içeriğinde badem olduğundan yüksek protein oranına sahip bir atıştırmalıktır ve bu yüzden diğer abur cuburlara oranla daha faydalıdır. Kas yapımı ve onarımını destekleyicidir.

-Badem krokan kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu tatlı ihtiyacını gidermesinde yardımcıdır.

-Çıtır çıtır dokusu ile hem çocukların hem de yetişkinlerin seveceği, katkı maddesiz sağlıklı bir atıştırmalık olduğundan söz edilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir