Babürname Neyi Anlatır?

Babürname Neyi Anlatır?
15.09.2022 18:11
Babürname’yi daha önceden tarih derslerinde herkes duymuştur. Babürname neyi anlatır, ilk anı mı, kimin tarihini anlatır? Babürname hangi türün örneğidir, kim yazdı? Anı türü edebiyatımıza ne zaman gelmiştir? İşte detaylar…

Babürname adı, Babür İmparatorluğu'nun kurucusu Babür'ün bir incelemesidir. Bu eser aynı zamanda hatırat türünün özelliklerini de taşımaktadır. Birçok dilde birçok kez yeniden basıldı. "Bekai" olarak da bilinir. 1526-1528 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen kitap, imparatorluğun yaratılışı ve gelişiminin yanı sıra biyografisini de anlatıyor. Hatıralar, Babür'ün 12 yaşında (10 Haziran 1494) Fergana'da tahta çıkmasıyla başlar ve ölümünden 16 ay öncesine (7 Eylül 1529) kadar devam eder. Babür Şah bu kitabında gördüğü yerlerin coğrafi konumunu, siyasi, idari ve askeri yapılarını, önde gelen şahsiyetlerin düşünce ve eylemlerini anlatmaktadır.

Babürname İlk Anı Mı?

Babürnamenin ilk anı olup olmadığı sıkça araştırılır. Bizim edebiyatımızdaki ilk anı örneği olarak 7. asırdaki Göktürk Yazıtları kabul edilmektedir. Babür Şah'ın 16. yüzyılda yazdığı Babürname de anı niteliği taşır. Ebulgazi Bahadır Han'ın 17. yüzyıldaki Şecere-i Türkî'si anı örneklerimiz arasındadır.

Babürname Kimin Tarihini Anlatır?

Babür Şah bu kitabında gördüğü yerlerin coğrafi konumunu, siyasi, idari ve askeri yapılarını, önde gelen şahsiyetlerin düşünce ve eylemlerini anlatmaktadır. Babür veya tamamen Zahiruddin Muhammed Babur, Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarıydı.

Babürname Hangi Türün Örneğidir?

Babürname, Babür İmparatorluğu'nun kurucu Babür tarafından kaleme alınan hatırat olarak kabıl edilir. Eser aynı zamanda anı türünün de özelliklerini taşımasıyla bilinir olmuştur.

Babürname'yi Kim Yazdı?

Babür veya tam adı Zahiruddin Muhammed Babur, Babür İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarıydı. Baba tarafından Timur'un ve anne tarafından Cengiz Han'ın soyundan gelen Babür Şah, Hindistan seferinin sonunda 1519'dan tüm kuzey Hindistan'ı yöneterek Delhi Sultanlığı'nı ve günümüz Afganistan, Pakistan ve Hindistan'ı sona erdirdi. 1526. Kuzeyini kaplayan topraklarda Babür İmparatorluğu'nu kurdu.

Anı Türü Edebiyatımıza Ne Zaman Girmiştir?

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda büyük oranda Fransız etkisindeki Tanzimat Dönemi'nde ilk örnekler ortaya çıkmaya başlandı. Akif Paşa'nın Tabsıra, Namık Kemal'in Magosa Mektupları ve Ziya Paşa'nın Defter-i Amâl eserleri bu türün ilk örnekleri olarak kabul edilmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir