Ayı Kanı Şarabı Nedir?

Ayı Kanı Şarabı Nedir?
29.10.2022 14:35
Ayı kanı şarabı hakkına merak edilmekte olan pek çok şey var. Peki; ayı kanı şarabı nedir, nerede satılır, alkol oranı kaçtır? Ayı kanı şarabı nasıl içilir, zararlı mı ve kaç kaloridir? Ayı kanı şarabı ile ilgili merak edilip bilinmemekte olan tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık, yanıtlarını detaylı bir şekilde derledik.

Ayı Kanı şarabı Bulgaristan'da üretilen kuru sıkım bir şarap türüdür. Esasında kuru sıkım çeşitli kırmızı üzümlerin kullanılmasıyla elde edilen bir şarap türü olmasıyla birlikte aynı zamanda bir markanın da ismi haline gelmiştir. Trakya bölgesinde çokça tüketilir. Bandrollü olarak mantarlı cam şarap şişesinde satıldığı gibi bandrollü plastik fıçı benzeri şişelerde ve alüminyum poşette kurnalı çeşmesi ile bir kutu içerisine bu şarap ile karşılaşmak mümkündür. Ayı kanı şarabı ile Avrupa ülkelerinde karşılaşmak da mümkündür. “Bear Blood” adı ile anılmakta olan bir şaraptır. İçimi için mayhoş denebilir, tadı ise kullanılan meyvenin tadındadır. Ayrıca ayı kanı şarabı oldukça tatlı bir şaraptır.

Ayı Kanı Şarap Nerede Satılır?

Ayı kanı şarabı ülkemizde göçmen, muhacir pazarlarında satılmaktadır. Bulgaristan'ın diğer ürünlerini de bulabileceğiniz bazı market ve tekellerden ayı kanı şarabını satın almak mümkün olacaktır. Metro market zincir bir market olarak bu ürünlerin tedariklerini gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanında ayı kanı şarabı Dünyaca ünlü bir şarap olduğundan oldukça fazla talep oluşturmaktadır. Dolayısı ile çevrimiçi olarak internet üzerinden şarap satan sitelerden bu şaraba ulaşmak oldukça kolay bir haldedir.

Ayı Kanı Şarap Alkol Oranı Kaçtır?

Ayı Kanı şarabı Bulgaristan'da üretilen kuru sıkım bir şarap türüdür. Esasında kuru sıkım çeşitli kırmızı üzümlerin kullanılmasıyla elde edilen bir şarap türü olmasıyla birlikte aynı zamanda bir markanın da ismi haline gelmiştir. Trakya bölgesinde çokça tüketilir. Bandrollü olarak mantarlı cam şarap şişesinde satıldığı gibi bandrollü plastik fıçı benzeri şişelerde ve alüminyum poşette kurnalı çeşmesi ile bir kutu içerisine bu şarap ile karşılaşmak mümkündür. Bu şarap, %11 ve %11.5 arasında değişim gösterebilen bir alkol oranına sahiptir.

Ayı Kanı Şarap Kaç Kaloridir?

Ayı kanı şarabı tatlı bir şaraptır. %11 gibi bir alkol oranı ile ağızda mayhoş bir tat bırakmaktadır. Bunun yanı sıra, yaklaşık 120 kaloriye sahiptir.

Ayı Kanı Şarap Zararlı Mı?

Ayı kanı şarabı ismiyle insan kulaklarında tehlikeli bir tınıya sebep olsa da kesinlikle zararlı değildir. Birçok üzümün kuru sıkımından elde edilmesi sebebiyle soğuk havalarda makul miktarda içilmesinin bünyeyi güçlendireceği söylenmektedir. İsmi de aynı şekilde ayıların havalar soğuduğunda kış uykusunda rahat uyuyabilmesinin sebebinin kanlarının çok sıcak olması olduğu düşünülerek, bu insanın vücut ısısını yükselten şarap sıkım yöntemine ayı kanı ismi verildiği iddia edilmektedir.

Ayı Kanı Şarap Nasıl İçilir?

Ayı Kanı şarabı soğuk havalarda iç ısıtan içeriği ile ister kadehte ister tahta maşrapalar ile içilebilir. Eğer üzüm posasından hoşlanmıyorsanız kurnalı yapıdaki Ayı Kanı şaraplarını bir filtreden geçirmenizi tavsiye edebiliriz. Ayı Kanı şarabı özellikle sucuk, kuru et, kavurma gibi fermante etler ile tüketilmekle birlikte eskitilmiş kaşar peyniri, gravyer ve Kars kaşarı gibi aromatik peynirler ile tüketilebilir. Bir Bulgaristan mezesi olarak patates, soğan, un ve baharatlardan yapılan Pristina mezesi de güzel bir seçenek olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir