Astsubay Polis Olabilir Mi?

Astsubay Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 00:57
Astsubay polis olabilir mi? Polis arabulucu, ateşe olabilir mi? Aleviler polis olabilir mi? Polis avukat olabilir mi? Astım hastası polis olabilir mi? Antidepresan kullanan polis olabilir mi? Polis olmanın birçok şartı bulunmaktadır ve bazı engelleyen durumların varlığı da söz konusudur. İşte detaylar.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman erbaş ve uzman er olarak görev yapmakta olan asker kişiler, belirli şartları taşıdıkları taktirde polis olarak atanabilirler. PMYO veya POMEM tüm şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

Polis Arabulucu Olabilir Mi?

Yayımlanan yönetmelikte polis akademisi şartlarında değişiklik meydana getirilmiştir. Polis akademisi mezunları, Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre, uzlaştırmacı siciline kayıt olmaları mümkün kılınmıştır.

 Arabulucu olmak için mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olma şartı arandığı bilinmektedir. Bunun yanında 4 yıllık polis akademisi mezunlarına bakıldığında da uzlaştırmacı olarak görev almaları mümkün kılınmıştır.

Aleviler Polis Olabilir Mi?

Alevilerin polis olmasında herhangi bir engel bulunmaz. Bazı kişiler Alevi oldukları için polis olamayacaklarını işitseler de bu tamamen kulak doldurmasıdır. Emniyet Teşkilatında böyle bir ayrım hiç olmamıştır.

Polis Ateşe Olabilir Mi?

Polis, direnişi kırmak ya da yakalamak amacıyla zor veya silah kullanma yetkisini kullanması mümkün kılınmıştır. Kendisine karşı silahla saldırıya teşebbüs edilmesi durumu söz konusu olduğunda silahla saldırıya teşebbüs eden kişiye karşı saldırı tehlikesini etkisiz kılacak düzeyde olması şartı ile duraksamadan silahla ateş yapması mümkün kılınmıştır.

Polis Avukat Olabilir Mi?

Polis mesleğinden avukat mesleğine geçmek mümkün değildir. Ancak daha önce polislik mesleğinde görev yapmış bir kişi gerekli hukuk eğitimlerini tamamlayarak avukat mesleğini yapması mümkündür. Yani iki mesleğin aynı anda yapılması mümkün değildir.

Astım Hastası Polis Olabilir Mi?

Özellikle kimyasal maddelerle uğraşan meslekleri yapanlar için astım hastalığı riskli bir durum olarak dile getirilebilir. Dolayısıyla kuaförler, maden işçileri ya da oto boyamacıları hatta veterinerler de risk grubuna giren meslekler olarak bilinir. Astımı olanlar varsa onların bu meslekleri seçmemeleri gerekmektedir. Astım bireyin nefes darlığı yaşayarak göğüs kafesinde baskı hissetmesi şeklinde nükseden bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

    Normal şartlarda yönetmeliğe göre astımı olan adaylara bakıldığında polis okulu öğrenciliğine kabul edilmemekte ve sağlık kontrollerinde elendikleri görülmüştür.

Ancak eğer astım hastalığı alerjik düzeyde kişide var ise astım belirli dönemlerde kendini gösterdiğinden muayene esnasında anlaşılmama durumu olduğu için polislik veya bekçilikte engel teşkil etmez.

Antidepresan Kullanan Polis Olabilir Mi?

Bekçi ve polis alımına bakıldığında psikiyatri geçmişi ve ilaç kullanımı engel teşkil eder veya engel teşkil etmez demek yerine yönetmelikte geçen cümleleri incelemek gerekmektedir. Doktor kontrolünde, uygun şekilde kullanılmazsa bir işe yaramaması muhtemel sonuçlardan bir tanesidir. 1 yıl kullanılması gereken bir ilacı daha erken keserseniz tedavi sonuçlanmadığı için eski halinize er ya da geç dönebilirsiniz. Doktorun karar verdiği gerekçeye göre ve en son kullanım tarihine bakılarak polis olma durumu değerlendirilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir