Fıtık Ameliyatı Olan Polis Olabilir Mi?

Fıtık Ameliyatı Olan Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 21:20
Polis olmak istiyorsanız öncelikle Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Fıtık ameliyatı olan, fıtığı olan, fmf taşıyıcısı polis olabilir mi? Façası olan, gözlük kullananlar, güvenlik görevlisi, göz tembelliği olan polis olabilir mi? Polis olmak ile ilgili merak edilen rahatsızlıkları sizler için derleyip cevap verdik.

2019 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Polis memuru olabilmek için sağlıklı bir vücuda sahip olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı yaşadığınız rahatsızlıklar büyük ihtimalle polis olamamanıza sebep olacaktır. Fıtık da bunlardan bir tanesidir. Ortopedi ve Travmatoloji bölümü maddelerinde Beden hareket ve fonksiyonlarını bozmayan fonksiyonlar olması gerektiği bildirilmiştir. Boyun – göğüs – bel fıtıkları da istenmeyen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Fıtığı Olan Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için öncelikle sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği oldukça sıkıdır. 2019 yılında değiştirilen yönetmelikte kişinin beden hareket ve fonksiyonlarını bozan rahatsızlığı olanların polis olamayacağı açıkça yazmaktadır. Yani fıtığı olanlar polislik mesleğini icra edemezler.

Fmf Taşıyıcısı Polis Olabilir Mi?

FMF bir hastalıktır ve İngilizce harflerin kısaltmalarından elde edilmiştir. Açılımı, Familial Mediterranean Fever’dır. Türkçe anlamı Ailevi Akdeniz Ateşidir. Bu hastalığı sahip olan insanlarda kronik yüksek ateş ile beraber karın, akciğer ve eklemlerde ağrılar görülmektedir. 2019 yılında yayınlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde FMF hastalarının polis memuru olamayacağı yazmaktadır.

Façası Olan Polis Olabilir Mi?

Polislik mesleğini icra edebilmeniz için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu yönetmelikte yer alan maddelere göre, 5 metreden bakıldığında herhangi bir izi olan kişilerin başvuruları kabul etmektedir. Bundan dolayı bulunan faça ya da yara izleri büyük ihtimalle polislik mesleğini yapmanıza engel olacaktır.

Gözlük Kullananlar Polis Olabilir Mi?

Polis memuru olabilmeniz için sınavlardan ya da fiziksel yeterlilik mülakatlarından önce sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir. Gözlükle ya da lensle yapılan muayenelerde kişinin her iki gözün görme derecesi toplamı en az 16/20 olması gerekmektedir. Yani kişinin bir gözü 0,7 diğer gözü de 0,6 ise bu kişi polislik yapabilir ancak biri 0,7 diğeri 0,9 olan kişi polis olamamaktadır.

Güvenlik Görevlisi Polis Olabilir Mi?

Polisler gibi askerler, jandarmalar ve güvenlik görevlileri de toplumun güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler. Geçtiğimiz senelerde özel güvenlik görevlilerinin polisliğe geçebilmesi için bazı gelişmeler yaşanmıştı ancak somut bir adım atılmamıştır. Yani özel güvenlik olan bir kişi polisliğe geçememektedir. Ancak tabi ki de başvuru yaparak gereken şartları yerine getirirse polis olabilirler.

Göz Tembelliği Olan Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için yerine getirilmesi gereken birçok şart bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu Yönetmelik’te göz tembelliği ile ilgili bir madde bulunmamaktadır. Ancak hastalığınızın oranına göre kontrol yapan doktorlar bu duruma karar verecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir