Aslanağzı Çiçeği Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Aslanağzı Çiçeği Hakkında Merak Edilen Bilgiler
21.08.2021 13:00
Aslanağzı çiçeği, ülkemizde ve tüm dünyada sıklıkla rastlanılan ve oldukça sevilen bir bitki türü olarak bilinir. Bizler de aslanağzı çiçeği bakımı nasıl olmalıdır?, aslanağzı çiçeği nasıl çoğaltılır?, aslanağzı çiçeği fiyat aralığı nedir?, aslanağzı çiçeği ne zaman açar?, aslanağzı çiçeği yenir mi?, aslanağzı çiçeği özellikleri nelerdir?, aslanağzı çiçeği nasıl budanır?, aslanağzı çiçeği nasıl sulanır? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Aslanağzı çiçeği, ülkemizde ve tüm dünyada sıklıkla rastlanılan ve oldukça sevilen bir bitki türü olarak bilinir. Bizim ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştiği bilinir. Hem yaz hem de sonbahar aylarında tüm canlılığı ile hayatımıza renk veren bu bitki, kısa ömürlü bitkiler arasında yer almaktadır. Buna ek olarak çok yıllık bitkiler kategorisinde değerlendirildikleri bilinmektedir. ‘Plantaginaceae’ adı verilen bir familyadan geldiği bilinen aslanağzı çiçeği, muhteşem ve ferah kokuya da sahiptir.

Bilimsel isminin ‘antirrhinum’ olduğu bilinen aslanağzı çiçeği, yarım metre ile bir metre aralığında uzayabilme potansiyeline de sahiptirler. Kesme çiçek olarak kullanılan aslanağzı çiçeği, ılıman iklimleri oldukça sever. Güneş ışığının bol olduğu yerleri çok sevmekle birlikte, güneş ışınlarının daha dolaylı geldiği yerlerde de yetişebilir. Uçlarından budandığında çok daha verimli olabilen aslanağzı çiçeği, kırmızı, pembe, mor ve beyaz gibi renklerde de olabilmektedir. İnsan sağlığı faydası açısından da sıklıkla kullanıldığı bilinen aslanağzı çiçeğinin tüm özelliklerini, aslanağzı çiçeğine nasıl bakılabileceğini ve budama özelliklerini birlikte inceleyelim…

Aslanağzı Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

-Yaz aylarında çok daha fazla sulanmalıdır.

-Uçlarından budama yapılması gerekliliği bilinir.

-Nemli topraklarda yetiştirilmesi önemlidir.

-Yarı gölgeli alanlarda bakılması önem taşımaktadır.

-Susuz kalmaması önemsenmelidir.

-Yılda bir ya da iki kez olmak üzere gübre verilebilir.

-Aşırı sulamadan kaçınılması gereklidir.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Aslanağzı çiçeğinin çoğaltılabilmesi için çelikleme gibi yöntemlerden fayda alınamaz. Bu nedenle tohumla çoğaltmak gereklidir. Çiçeklerinin içinde yer alan polen türündeki tohumlar alınmalı ve toprağa doğrudan ekilmelidir. Toprağa can suyu verildikten sonra kısa sürede filizlenir ve daha geniş saksı içerisine alınabilir. Genelde sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde çoğaltma yapılması tavsiye ediliyorken, genelde mart ayında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Aslanağzı Çiçeği Ne Zaman Açar?

Özellikle belediyelerde ve sokak peyzajında sıklıkla kullanılan aslanağzı çiçeklerinin en çok çiçeklendiği mevsim ilkbahar aylarıdır. Yazları aşırı sıcaktan dolayı kuruyabileceği bilinir. Ardından bakıldığında bazı çiçeklerin mevsime göre değişiklik gösterebileceği bilindiğinden sonbahar aylarına doğru da tam çiçeklerini koruyabileceği bilinmektedir. Bu durumda iklimin çok etkili olabileceği bilinmelidir.

Aslanağzı Çiçeği Yenir Mi?

Aslanağzı çiçeği şifası ile de bilinen bir bitkidir. Fakat doğrudan yenmesi için uygun olarak görülmez. Bu nedenle çay olarak hazırlanır ve çayının içilmesi gayet uygun bir tüketim şeklidir. Buna ek olarak bilinen doğrudan yenebilecek bir ürün olmadığı söylenmelidir.

Aslanağzı Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

-Tek yıllık bir bitki olarak bilinir.

-Kavuniçi rengi, pembe ve kırmızı rengi bulunmaktadır.

-Çok fazla güneş ışığı sevdiği söylenemez.

-Çay olarak tüketildiğinde öksürük gidericidir.

-Nefes açan bir etkisi olduğu belirtilebilir.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Budanır?

Aslanağzı çiçeği budaması genelde yaz sonlarında yapılmaktadır. Sap kısımlarından itibaren budamasının yapılması uygun görülmektedir. Bu budama işlemi gelecek yıllardaki sağlığı için önemlidir.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Sulanır?

Aslanağzı çiçeği, büyüme döneminde iken sulanması gereken bir bitkidir. Aşırı sulanması çiçeklerin çürümesine neden olacaktır. Bu yüzden aşırı sulamadan kaçınılması gereklidir. Genelde doğrudan su vermek yerine püskürtme yöntemi ile sulanması uygun görülecektir. Haftada bir ya da iki kez sulanması çiçeğin sağlığı için yeterlidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir