Askerlik İçin Yatan Yol Parası Nereden Alınır?

Askerlik İçin Yatan Yol Parası Nereden Alınır?
15.09.2022 15:30
Askere gidecek adayların merak ettiği farklı konular vardır. Askerlik için yatan yol parası nereden alınır, şube nasıl öğrenilir, muayene nasıl yapılır, mezun olduktan sonra kaç ay içinde tecil yaptırmak gerekir, kaç kez tecil hakkı vardır?

Askerlik yol masrafları askere alınmadan önce PTT şubesine ödenir. Yatırılan paralar herhangi bir PTT şubesinden T.C kimlik numaranız ile çekilebilir. Öte yandan, askeri seyahat masrafları Ziraat Bank'tan çekilebilir.

Askerlik Şubesi Nasıl Öğrenilir?

Askerlik yerlerini "www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi “linkinden öğrenilebilmek mümkün. Askerlik yapacaklar E-Devlet şifresi ve kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra yerlerini öğrenebilir.

Askerlik Yeri Kütüğe Göre Mi Belirlenir?

Askerlikle ilgilenen pek çok kişi, askerlik hizmetinin kütük kaydına mı yoksa ikametgaha mı dayandığını soruyor. Ancak askerlik yeri kütüğe bağlı olarak değişmektedir.

Sağlık Ocağında Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Personelin zorunlu sağlık muayeneleri, Bakanlar Kurulu Kararı 31 ile onaylanan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Şartları Hakkında Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. Ekim 2016 numarası 2016 /9431'dir. Sağlık muayenesi; öncelikle kişinin kayıtlı olduğu aile hekimi veya başvurduğu en yakın resmi doktoru tarafından yapılır. Adli tabip, kimlik doğrulama belgelerini, kimlik doğrulamaya esas teşkil eden fotoğraf ve kimlik doğrulama bilgileriyle karşılaştırır ve kimlik doğrulamasının geçerliliğini teyit eder. Tıbbi muayeneden önce, sorumlu kişinin sağlığına ilişkin bir açıklama yapılır. Gerekirse, sağlık durumuna ilişkin bir raporu ilgili doktora iletir. Doktor, borçlunun belirttiği şikayetleri göz önünde bulundurarak fizik muayene yapacak ve sonuçlarını Askerlik Yoklaması Belgesinin uygun bölümüne yazılı olarak imzalayacaktır. Laboratuvar testleri ve görüntüleme testleri gibi ek araştırmalar, tarafından muayene ve sevkte beyan edilmeyen çeşitli tıbbi durumları veya fizik muayenede tespit edilmeyen belirti veya semptomları tespit etmek veya taramak için gerekli değildir. Bir kişinin böyle bir sağlık muayenesinde askerlik yapmaya uygun bulunması, muayene anında tam olarak sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Mezun Olduktan Sonra Kaç Ay İçerisinde Tescil Yaptırmam Gerekiyor?

Yükseköğretim kurumlarının Fakülte ve Yüksekokullarından lisans derecesi ile mezun olan yükümlülerin mezuniyet tarihinden itibaren 2 ay içinde askerlik yoklamalarını https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu üzerinden veya Askerlik Şubelerine gidip yaptırmak mecburiyetindeler.

Kaç Kez Tecil Hakkı Vardır?

Lise veya dengi okullara devam edenlerin erteleme hakkı en çok 21 yaşına kadardır. Yüksek öğrenime devam edenlerin erteleme hakkı en çok 30 yaşına kadardır. Lisans üstü öğrenime devam edenlerin erteleme hakkı ise en çok 32 yaşına kadardır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir