Askerde Kolonya Yasak Mı?

Askerde Kolonya Yasak Mı?
08.10.2022 15:34
Vatandaşların, askerlik için uygun yaşa ulaşmasıyla birlikte merak ettikleri birçok soru vardır. Askerde kolonya, Kürtçe konuşmak, kolye takmak yasak mı? Lens, nişan yüzüğü, piercing, protein tozu yasak mı? Detayları sizler için irdeledik.

Askerlik, hepimizin bildiği üzere ciddiyet ve disiplin gerektiren bir iştir ve başlıca kuralları vardır. En önemli durumlardan biri de koyulan kurallara ne kadar uyulduğudur. Kışlada yasaklı eşyaların bulundurulması er ve erbaşlara problemler yaratabilmektedir. Kolonyanın kışlaya sokulup sokulamayacağı da merak edilen konulardan birisidir. Kesinlikle içeri alınmaması gereken eşyalar arasında kolonya yer almamaktadır. Ancak, 80 derece alkol içeren kolonyaların, yüksek alkol sebebi ile kışlaya alınmadığı söylenmektedir. Aynı problem, tütün kolonyasında yaşanmayabilmektedir.

Askerde Kürtçe Konuşmak Yasak Mı?

Ülkemizde, Türkçe konuşmayan çok fazla insan yaşamaktadır. En büyük çekincelerinden biri de, kendi dillerini konuşurken anlaşılamamaktır. Dil, insanların düzgün ve anlaşılabilir bir iletişim kurması için en önemli unsurlardan biridir. Farklı kültürlerin insanları arasında dile bağlı olarak bu tür anlaşmazlıklar gerçekleşebilir. Askerlik gibi ciddi bir görevde, dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Farklı dilde konuşmak, resmi olarak bir suç teşkil etmez. 2019 yılında, Mamak’ta bir bedelli askerlik bölüğünde, Kürtçe konuşmanın yasak olduğu ileri sürülmüştür. Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından konuya ilişkin bir tweet atılmış ve konu gündeme getirilmiştir.

Askerde Kolye Takmak Yasak Mı?

Askerlik, zorlu bir vatani görevdir. Asker olacak kişinin, bu yükümlülükleri ciddiye alıp ona göre hareket etmesi gerekir. Kişinin, askerliğe başlamadan önce, okuyup öğrenmesi gereken birtakım kurallar vardır. Takı ile ilgili yönetmelik maddesi de bunlardan biridir. Resmi askerlik kıyafeti ile; söz, nişan, evlilik yüzüğü dışında askerlik ciddiyeti ile alakası olmayan yüzük, bileklik, kolye, künye gibi takıların takılması yasaktır.

Askerde Lens Kullanmak Yasak Mı?

Sağlık sorunu olduğundan, herhangi bir lens kullanma yasağı askerde söz konusu değildir. Lens kullanımı, hijyenik bir ortam gerektirdiğinden askerde önerilmez. Gözlük kullanımı daha yaygındır. Lens kullanımı, kişinin isteği ile şekillenen bir karardır.

Askerde Nişan Yüzüğü Yasak Mı?

Kişinin, askerliğe gitmeden önce okuması gereken bir yönetmelik vardır. Bu yönetmelikte, yasaklı olan eşya ve takılar yer almaktadır. Askeriyetin ciddiyetine uymayan yüzük, kolye, bileklik gibi takıların kullanılması yasaktır. Söz, nişan, evlilik yüzüğü için herhangi bir yasak yoktur.

 Askerde Piercing Yasak Mı?

Resmi Gazete’de, giyilmesi gereken resmi kıyafet yönetmeliği yer almaktadır. Askere gidecek kişiler de, bu yönetmeliğe uygun giyinmelilerdir. Bu yönetmeliğe göre, evlilik ve nişan yüzüğü gibi ciddiyete uyan takıların takılmasında bir problem yoktur. Piercing, askerlik için takılması uygun olmayan bir takıdır.

Askerde Protein Tozu Yasak Mı?

Askerlikte, dışarıdan yemek sokmak dahi uygun kabul edilmez. Çok ciddi durumlarda komutan kontrolü ile bu alım sağlanabilmektedir. Protein tozu, askerlik için yasak olan bir besindir. İçeriye alınmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir