Aşırı Gaz Çıkarma Problemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı Gaz Çıkarma Problemi İçin Hangi Doktora Gidilir?
04.11.2022 17:03
Gaz problemi birçok kişide bulunan ve birçok nedenden oluşabilen bir rahatsızlıktır. Aşırı gaz çıkarma problemi için hangi doktora gidilir, kanser belirtisi mi, kadınlarda neden olur? Lohusalıkta aşırı gaz çıkarma neden olur, hastalıklar nelerdir, yumurtlama döneminde neden olur? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Gün boyunca insan vücudu kendi içerisindeki basıncı dengelemek ve başka sebeplerden ötürü gaz çıkarımı yapmaktadır. Bu gaz çıkarımı gün içerisinde ortalama 10 ila 12 defa gerçekleşmektedir. Öte yandan bazı insanların gaz çıkarmaları gün içerisinde daha fazla ve daha sık olabilmektedir. Bu sebeple bu insanlar aşırı gaz çıkarma problemi için hangi doktora gidilir diye sormaktadır.

Aşırı gaz problemi sebebiyle gidilebilecek ilk doktor dahiliye doktorudur. Dahiliye doktoru muayeneleri gerçekleştirdikten sonra tedaviyi kendisi de uygulayabilir. Fakat, eğer içerisinde bulunulan durum dahiliye doktorunun çözebileceği bir şey değilse genel cerrahi ya da gastroentoloji bölümlerine sevk gerçekleştirebilir.

Aşırı Gaz Kanser Belirtisi Mi?

Vücutta oluşan çeşitli değişik durumlarda genellikle aklımıza hastalıklar gelmektedir. Bu durumlar arasında azımsanmayacak kadar fazla insanın yaşadığı ve insanlar tarafından sorulan bir tanesi de aşırı gaz çıkarma durumudur. Aşırı gaz çıkarmanın hastalıklarla olan ilişkisi sorulurken genellikle akla gelen hastalıklardan bir tanesi de kanserdir.

Aşırı gazın kanser belirtisi olup olmama ihtimaline bakıldığında görülen şey aşırı gazın rektum kanseri ile ilişkilendirilebileceğidir. Rektum kanseri kalın bağırsağın bitiminde bulunan rektum adlı bölgede oluşan bir kanser türüdür. Dışkıda problemler ve aşırı gaz da bu kanser ile ilişkilendirilmektedir. Böyle bir durumdan şüphe edildiği zaman en yakın hastaneye gidilmesi önemli olacaktır.

Kadınlarda Aşırı Gaz Neden Olur?

Kadınların sağlık ile ilgili problemleri genellikle internet üzerinde en fazla aranılan problemler arasında bulunmaktadır. Bu aranan problemler arasında aşırı gaz çıkarma problemi de bulunmaktadır. Bu yüzden kadınlarda aşırı gazın neden oluştuğuna dair sorular sıklıkla karşılaşılan sorular arasında kendine yer edinmiştir.

Öncelikli olarak herkeste aşırı gaz çıkarımına sebep verebilecek genel geçer sebepler bulunmaktadır. Bunlar sigara içmek, aşırı hızlı yemek yemek ya da gaz yapabilen besinleri yemek olabilir. Öte yandan, kadınlarda fazla gazın genellikle görüldüğü zaman adet dönemidir. Adet dönemi sırasında gün içerisinde karın şişkinliği ve gaz problemi yaşayan çok fazla kadın bulunmaktadır.

Lohusalıkta Aşırı Gaz Çıkarma Neden Olur?

Hamilelik ve doğum kadınların vücutlarında çeşitli hormonel ve biyolojik değişmelere yol açmaktadır. Lohusalık ise doğumdan sonra kadın vücudunun biyolojik olarak eski haline döndüğü 6 haftalık süreci kapsamaktadır. Bu lohusalık döneminde kadınların vücutlarında çeşitli değişiklikler ve problemler görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de aşırı gaz çıkarmadır.

Lohusalık sırasında aşırı gaz çıkarma sıklıkla görülen gayet normal bir durumdur. Aşırı gaz çıkarmanın sebebi doğumdan sonra kadın vücudunda değişen bağırsak hareketleriyle ilişkilidir. Gaz kaynaklı olarak kusma ya da şişkinlik hisleri de lohusalık sırasında görülebilmektedir. Fakat durumun ciddi olduğu düşünülürse bir doktora görünmek gerekebilir.

Aşırı Gaz Yapan Hastalıklar Nelerdir?

Vücutta görülen çoğu sıra dışı durum gibi aşırı gaz da çeşitli hastalıklardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Genellikle sorulan aşırı gaza sebep veren hastalıklar arasında en çok mide üşütmesi ve gıda zehirlenmesi bulunmaktadır. Öte yandan Crohn hastalığı ya da ülser gibi hastalıklar da aşırı gaz yapan hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Yumurtlama Döneminde Aşırı Gaz Neden Olur?

Kadınlar yumurtlama dönemlerine yaklaştığı zaman vücutlarında çeşitli kimyasal değişimleri gözlemlenmektedir. Bu kimyasal değişimlerden bir tanesi de progesteron hormonundaki artıştır. Bu hormon bedeni yumurtlamaya hazırladığı gibi bağırsak hareketlerini de yavaşlatmaktadır. Bu sebeple yumurtlama döneminde aşırı gaza neden olur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir