Aşırı Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?
15.11.2022 17:59
Adet kanamaları kadınlar için en büyük sancılardan bir tanesi. Aşırı adet kanaması nasıl durdurulur, baş ağrısı yapar mı, nasıl azaltılır? Aşırı adet kanaması neyin belirtisidir, demir eksikliği yapar mı? Tüm bunlara dair merak edilmekte olan şeyleri en ince detayları ile sizler için araştırdık ve bu haberimizde sizlere sunduk.

Adet dönemi, kadınların yaşamakta oldukları dönemlerden bir tanesidir. Hormon etkisi ile yaşanan dönemlerdendir. Yaklaşık olarak bir aylık aralarla yaşanmaktadır. Rahmin iç yüzeyinden kan ve gebelik için oluşturulmuş olan diğer materyallerin atılmasına dayanmakta olan bir süreçtir. Yaklaşık olarak kadınların %80 gibi bir kısmında adet dönemi semptomları görülebilmektedir. Akne, meme hassasiyeti, şişlikler, sinir hali, yorgunluk, ağrı gibi etkileri bulunabilir ve bunlar adet döneminde oldukça normal karşılanmaktadır. Adet kanamaları normal yaşantının bir kısmını negatif olarak etkileyebilir. Bu dönemde göğüs ağrıları da ortaya çıkabilmektedir ve bunda bir sakınca bulunmamaktadır.

Adet dönemi, kadınlarda ergenlik dönemi ile başlayabilmektedir. 12 ya da 15 yaş aralığı adet dönemi için normaldir. 45-55 yaşları arasında ise çoğunluk ile adet dönemi sonlanır, kadınlar doğurgan olmamaya başlarlar. Kadınların adet görmeyi bıraktığı bu dönem menopoz olarak adlandırılmakta olan dönemdir. Aşırı adet kanamalarında kadınlarda görülmekte olan ağrıların şiddetleri de artabilmektedir. Bu ağrıların sebebi aslında adet döneminde fazla bir şekilde salgılanmakta olan yağ asitlerinden türetilmiş lipid bileşenlerdir. Aşırı adet kanamaları sık sık karşılaşılabilmekte olan durumlardan bir tanesidir. Regl döneminin yedi günden fazla sürmesi aşırı kanamaya girebilmektedir. Aşırı adet kanamasının pek çok nedeni olabilmektedir. Aşırı olan regl kanamalarını durdurmanın da pek çok yolu bulunmaktadır. Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanmak adet dönemi için en uygun yöntemlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra; egzersiz, yağ masajları, jelatin, ağrı kesici, soğuk baskı gibi yöntemlerle de aşırı adet kanamaları durdurulabilmektedir. Özellikle hafif tempolu yürüyüşler kişinin rahatlamasını sağlayacak olan egzersiz çeşitlerinden bir tanesidir. Denenmesi şiddetle önerilmektedir.

Aşırı Adet Kanaması Baş Ağrısı Yapar Mı?

Adet dönemi, hormon yüklü olan dönemlerden bir tanesidir. Vücudun verdiği ağrı tepkisi aslında hormonlar ile kontrol edilmektedir. Adet döneminde meydana gelen ağrılar oldukça normaldir ve baş ağrısına da sebep olabilmektedir.

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Azaltılır?

Aşırı olan regl kanamalarında kadınlarda görülmekte olan ağrıların şiddetleri de zaman zaman artabilmektedir. Bu ağrıların sebebi aslında adet döneminde fazla bir şekilde salgılanmakta olan yağ asitlerinden türetilmiş lipid bileşenlerdir. Fazla gelen kanama durumları sık sık karşılaşılabilmekte olan durumlardan bir tanesidir. Regl döneminin yedi günden fazla sürmesi aşırı kanamaya girebilmektedir. Aşırı adet kanamalarını azaltmak ise aslında mümkündür ve bunun için pek çok çeşit bulunmaktadır. Yürüyüş ve ağrı kesici kullanmak bunlara örnek olarak verilebilmektedir.

Aşırı Adet Kanaması Neyin Belirtisidir?

Aşırı adet kanaması normal bir durum olabilir. Bununla birlikte böbrek hastalıklarının da bir belirtisi olabilmektedir. Rahim kanseri gibi durumlar da kanamayı tetiklemektedir.

Aşırı Adet Kanaması Demir Eksikliği Yapar Mı?

Aşırı adet kanamalarının pek çok sebebi olabilmektedir. Bunların çoğu normaldir. Bununla birlikte demir eksiliği de bunun bir sebebi olabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir