Arefe Günü Nedir?

Arefe Günü Nedir?
12.08.2021 12:30
Arefe, dini bayramların başlangıcının bir önceki günü olarak kabul edilen günlere verilen isimdir. Bizler de arefe günü özellikleri, arefe günü ne yapmalıyım?, arefe günü kaça kadar çalışılır?, arefe günü kandil mi?, arefe günü tek gün oruç tutulur mu?, arefe günü halvet olur mu? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Arefe, dini bayramların başlangıcının bir önceki günü olarak kabul edilen günlere verilen isimdir. Arefe günü Müslümanlık aleminde oldukça önemli günlerden biridir. Bu günlerde kişiler ibadet ederler ve oruç tutarlar bu da kişilerin günahlardan korunmasına ve affedilmelerine olanak sağlar. Arefe günü ilk olarak hicri kameri Zilhicce ayının 9. Günü olarak kabul edilmiştir bu günde Kurban Bayramından bir önceki günü kapsamaktadır. Zaman ilerledikçe Ramazan Bayramından bir önceki gün içinde Arefe günü denmeye başlanmıştır ve her iki bayramdan önceki gün içinde kişiler dini vazifelerini yerine getirmektedir.

Arefe Günü Özellikleri Nelerdir?

Arefe günleri kişilerin bayrama hazırlık sürecini de kapsar. Bayramda gerçekleştirilecek dini aktivitelerin hazırlıklarının yapıldığı gündür. Arefe günü dini bakımdan oldukça önemli bir gündür. Kişilerin günahlarının affedildiği gün olarak bilinir. İnançlı kişiler bu günde tövbe ederler, dualar ederler ve oruç tutarlar. Dini bayramlardan önceki günü, dini yönden kendilerini rahatlattıkları ve faziletlerini yerine getirdikleri gün olarak geçirirler. Arefe günü, mübarek gün olarak kabul edilir.

Arefe Günü Ne Yapmalıyım?

Arefe günü Müslümanlık inanışında mübarek gün olarak kabul edilmektedir. Bu durum kişilerin dini yönden çeşitli eylemler yapmalarına olanak sağlar. Arefe gününde oruç tutulabilir. Günahlardan arınmak için dualar edilebilir. Kuşluk namazı kılınabilir. Kişi dualar ederek bir sonraki yıl kendisini günahlardan koruyabilir. Dini aktivitelerin dışında kişiler bu özel günde bayrama hazırlık yapabilirler. Arefe günleri meydanlarda alışveriş kalabalıkları oluşur ve çoğu yer gece geç saate kadar hizmet ederler bu da kişilerin bayram alışverişlerini daha kapsamlı şekilde gerçekleştirmelerine olanak sağlar.

Arefe Günü Kaça Kadar Çalışılır?

Arefe günleri farklı kuruluşlara göre farklı çalışma saatlerini kapsamaktadır. Bazı iş yerleri bu özel günde işçi çalıştırmazken bazı iş yerleri ise gece geç saatlere kadar işçi çalıştırmaktadır. Özellikle Alışveriş sektörü Arefe günlerinde gece yarısına veya gece yarısından sonra saat 1 veya 2’ye kadar işçi çalıştırmaktadır.

Arefe Günü Kandil Mi?

Müslümanlık inancında kandil olarak adlandırılan özel günler olmaktadır. Arefe günü kandil olarak kabul edilmemektedir. Diğer günlerden daha büyük bir öneme sahip olan bu gün aslen Zilhicce ayının 9. Günü olarak kabul edilmektedir fakat zamanla bayramların başlangıcından bir önceki günü kapsayan günlere de denilmeye başlanmıştır. Arefe günü, Ramazan ve Kurban bayramlarından bir önceki güne denir fakat kandil olarak nitelendirilmemektedir.

Arefe Günü Tek Gün Oruç Tutulur Mu?

Bayram günlerinde oruç tutmak doğru sayılmaz bu nedenle kişilerin Arefe günü oruç tutması gerekli olarak kabul edilmiştir. Arefe günü tek gün oruç tutmak mümkündür. Kişiler ibadetlerini bu özel günde gerçekleştirebilir.

Arefe Günü Halvet Olur Mu?

Arefe günlerinde eşlerin ilişkiye girmesi normal olarak kabul edilir. Müslümanlık inancında eşlerin bu günde halvete girmesi caizdir. Dini günlerde eşler arasında yaşanacak ilişkiler günah olarak kabul edilmemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir