Arabalardaki Bebek Koltuğu Hakkında Merak Edilenler

Arabalardaki Bebek Koltuğu Hakkında Merak Edilenler
09.04.2022 21:00
Arabalardaki bebek koltukları hakkında oldukça merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Arabalardaki bebek koltukları hakkında en çok merak edilen; ön koltuğa takılır mı, güvenlik testi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Arabalardaki bebek koltukları hakkında en çok merak edilen konular; bebek koltuğu trafik cezası 2022 nedir, bebek koltuğu ön koltuğa takılır mı, bebek koltuğu kaç yaşa kadar zorunlu, bebek koltuğu arabaya nasıl takılır, bebek koltuğu aracın hangi tarafına takılır, bebek koltuğu nasıl çıkarılır, bebek koltuğu emniyet kemeri nasıl takılır, bebek koltuğu güvenlik testi nasıl yapılır gibi sorulardır.

Bebek Koltuğu Ön Koltuğa Takılır Mı?

Bebek koltuklarının ön koltuğa takılması konusunda şu ifadeleri kullanabiliriz; yan hava yastıklı araçların ön koltuklarında 0 ila 4 yaş için tasarlanmış çocuk araç koltukları kullanılmamalıdır. Bir kazada açılan hava yastıkları koltuğa çarparak ciddi yaralanmalara ve hatta çocukların ölümüne neden olabilir.

Bebek Koltuğu Kaç Yaşa Kadar Zorunlu?

Kanunlara göre, 12 yaşına kadar olan çocukların çocuk koltuğuna bağlanmasını şart koşulmaktadır. Ayrıca, çocuklar yetişkin oldukları ve emniyet kemeri taktıkları için, 12 yaşından sonra bebek koltukları artık kullanılmamaktadır.

Bebek Koltuğu Arabaya Nasıl Takılır?

Bebek koltuklarının arabaya nasıl takılacağı, sıkça araştırılan bir konu olmaktadır. Bu noktada şunu belirtmek isteriz ki; bebek koltuklarını araba koltuğuna yerleştirmeden önce, hizasına karar vermelisiniz. Daha sonrasında ise, koltukta bulunan emniyet kemerini bebek koltuğunun boşluğundan geçirerek birleşme yerine takmalısınız.

Bebek Koltuğu Aracın Hangi Tarafına Takılır?

Bebek koltukları aracın orta tarafına takılmalıdır. Çünkü tüm çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğunun montajı kolaysa, çarpma noktasından en uzak olan arka koltuğun ortasına yerleştirmenizi öneririz.

Bebek Koltuğu Nasıl Çıkarılır?

Bebek koltuklarının arabaya nasıl takıldığından bahsetmiştik. Aynı işlemin tersi olacak şekilde yani; emniyet kemerini birleşme yerinden çıkartıp, bebek koltuğundan ayırarak gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Bebek Koltuğu Emniyet Kemeri Nasıl Takılır?

Bebek koltuğuna emniyet kemerinin nasıl takılacağından bahsedecek olursak; ilk olarak emniyet kemeri içeren bebek koltuklarını tercih etmenizi öneririz. Ancak eğer bebek koltuğunuzda emniyet kemeri yok ise; aracın emniyet kemerini bebek koltuğunun üstünden geçirmeniz ve takmanız gerekir. Düzgün takılmadığı taktirde risk oluşturması mümkün olması nedeniyle, bu konuda bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Bebek Koltuğu Güvenlik Testi Nasıl Yapılır?

ADAC, bebek taşıyıcılarını test ederken, test edilecek koltuğa Q serisi bir bebek mankeni yerleştirerek teste başlarlar. Çocuk koltuğunu ADAC sertifikalı bir çocuk koltuğuna dönüştürmek için yapay bebek, bebeğin üzerine bir sensor ve basınç ölçer yerleştirecektir. Testler 64 km/s'de kafa kafaya çarpışma ve 50 km/s'de yandan çarpışmayı içeriyor. Ardından içindeki bebekte hasar ve baskı olup olmadığını kontrol ederler. Aynı zamanda bu hasarın bebeğin hangi kısmında meydana geldiğine bakılır. Bu durumda nereden nasıl bir baskı ve hasar alındığı çok önemlidir. Tabii ki, basınç miktarı da önemli bir rol oynar.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir