Araba Motoru Neden Bağırır?

Araba Motoru Neden Bağırır?
25.11.2022 20:06
Arabaların en önemli iç aksamı motorlarıdır. Motorda oluşabilecek arızalar arabanın diğer aksamlarını da bozar. Peki araba motoru neden bağırır, çabuk ısınır, sarsıntılı çalışır? Araba motoru neden vuruntulu çalışır, erken ısınır, geç ısınır, yatak sarar? İşte merak edilenler.

Arabalarda kullanım şekillerine bağlı olarak zaman zaman arızalar ortaya çıkabilir. Halk arasında motor bağırması olarak bilinen durum arabanın çekiş gücünün azalmasından kaynaklı meydana gelmektedir. Birçok nedene bağlı olarak motordan ses gelebilir. Öncelikli olarak arabanızın bakımını zamanında ve düzenli olarak yaptırdığınıza emin olmalısınız.

Baskı balataları, gaz ayarı, filtreler, radyatörde yaşanan problemler, kullanılan yakıtın kalitesi, hava akışında yaşanan problemler gibi nedenlere bağlı olarak aracın motoru arızalanabilir.

Araba Motoru Neden Çabuk Isınır?

Araçların motoru, yaklaşık olarak 90 ve 104 derece arasında normal olarak kabul edilmektedir. Bu sıcaklığın üzerinde ve hemen ısınma durumuna geçen araçlarda yüksek ihtimalle motorun soğutma sisteminden kaynaklı problem olabilir.

Su sızıntısı, arızalanmış soğutma fanı, bozuk radyatör kapağı, su kanallarında birikmiş olan tortulaşmış atıklar gibi nedenlerden dolayı motor ısınabilir.

Araba Motoru Neden Sarsıntılı Çalışır?

Arabalar sürekli olarak bakım isteyen mekanizmalardan biridir. Araçların motor düzenekleri, en önemli iç aksamı olduğu için meydana gelebilecek herhangi bir arıza diğer aksamları da etkileyecektir. Arabanızın motoru sarsılıyorsa, kalitesiz yakıt kullanmanızdan kaynaklı olabilir. En önemli nedenlerinden biri kaçak yakut veya kalitesiz yakıttır.

Ayrıca, motora bağlanan bağlantılar veya hortumların, ezilmiş, çürümüş ya da deforme olmuş olmasından kaynaklı olarak da motor sarsılabilir.

Araba Motoru Neden Vuruntu Yapar?

Genel ve en basit tabiriyle aracın iç düzeneğindeki bujilerin yapmakla görevli olduğu ateşlemeyi düzensiz bir şekilde gerçekleştirmesine halk arasındaki yaygın tabiriyle motorun vuruntu yapması denilmektedir. Motorun vuruntu yapması birçok nedene bağlı olabilir. Yakıt kalitesi, avans ayarlarının bozulması, ateşleme sisteminde meydana gelebilecek aksaklıklar, supap ayarları gibi sebeplerden meydana gelebilir.

Araba Motoru Neden Erken Isınır?

Araçların motor düzeneklerinin iyi ve sağlıklı çalışabilmesi için ideal sıcaklık aralığında olması gerekmektedir. Yanlış takılmış bir su pompası, arızalı ısı ayarı, herhangi bir nedenden dolayı arızalanmış radyatör kapağı gibi düzeneklerin bozulması motorun erken ısınmasına sebep olabilir. Araçların düzenli aralıklarla muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Araba Motoru Neden Geç Isınır?

Araçların motor ısısı genel olarak 90 derece olarak belirtilmiştir. 90 derecedeki araçlar sağlıklı ve ideal bir çalışma ısısına sahiptir diyebiliriz. Eğer motorunuz bu sıcaklığa ulaşırken normalde harcadığından daha fazla vakit harcıyorsa ilk bakmanız gereken yer termostat olmalıdır. Termostat sağlıklı şekilde çalışmıyorsa aracınız geç ısınacaktır.

Araba Motoru Neden Yatak Sarar?

Genel olarak yatak sarması olarak bilinen aracın motor arızasıdır. Motor yataklarının yeterli yağa sahip olmadığı için aşınmasına ve deforme olmasına bağlı olarak işlevini kaybetmesine denilmektedir. Motor yağının ya da soğutma sıvısının yeterli miktarda bulunmamasından kaynaklı olarak sürtünmesine ve yağ pompasında meydana gelen problemden dolayı oluşmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir