Apple Sim Kartlarını Kaldırıyor: eSIM Nedir?

Apple Sim Kartlarını Kaldırıyor: eSIM Nedir?
05.09.2022 14:48
Apple’ın duyurduğu gelişmeler bomba gibi gündeme düştü. Peki Apple’ın sim kart yerine koyacağı eSIM nedir, Türkiye’de eSIM teknolojisi kullanılabilir mi? Detayları ile haberimizde sizlerle..

ABD'li teknoloji devi Apple için çok önemli bir hafta oldu. Çünkü şirket  sadece iki gün sonra,  7 Eylül'de lansman yapacak ve bu lansmanda iPhone 14 ailesini tanıtacak. Apple'ın duyurunun bir parçası olarak Apple Watch Series 8 ve yeni AirPods Pro'yu da duyuracağı söyleniyor. Lansmandan birkaç gün önce, bazı önemli ilerlemeler kaydedildi. Deneyimli Apple analisti Mark Gurman'ın yaptığı açıklamaya göre Apple, iPhone 14 serisindeki bazı modellerde SIM kart yuvasını kaldırmayı planlıyor. Bu nedenle, bu modellerde yalnızca bir eSIM olacaktır. Ancak bunun şimdilik sadece bir olasılık olduğunu söyleyen Mark Gurman, büyük değişikliğin iPhone 15 ailesini kapsayabileceğini ve hatta tüm iPhone 15 modellerine uygulanabileceğini söylüyor.

eSIM Nedir? 

eSIM teknolojisi, daha önce kullanılan fiziksel SIM kartların dijital versiyonu olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin bir parçası olarak, kartı akıllı telefonunuza takmanıza gerek yoktur. Akıllı telefonlara gömülü çipler sayesinde tüm işlemler dijitaldir. Bu teknolojinin de bazı avantajları var. Örneğin, bir rotayı yeniden rezerve etmek sadece birkaç dakika içinde yapılabilir. Ayrıca, fiziksel SIM kartın kopyalanabileceği düşünüldüğünde eSIM daha güvenlidir. Bu teknolojinin ana avantajı, telefonda bir SIM yuvasına olan ihtiyacı ortadan kaldırmasıdır. Bu, mühendisler için küçük bir alan açar. Öte yandan bu yarığın giderilmesi de su yalıtımı açısından önemlidir. Apple, telefonda su sızıntısına neden olabilecek başka bir boşluğu kapattığı için prensipte bunun için gidebilir.

Türkiye’de eSIM Teknolojisi Kullanılabilir Mi?

Türkiye’de eSIM’in kullanılıp kullanılamayacağı insanları meraklandırmıştır. Bu teknoloji  ülkemize geldiğinden ve aktif olarak kullanıldığı için eSIM teknolojisinin Türkiye'de kullanılabileceği açıktır. Aslında Apple, ülkede eSIM özellikli akıllı saatler satıyor. Akıllı ürünleri satın almak için bu teknolojiyi kullanan tüm vatandaşların yapması gereken, kullandıkları operatörle iletişime geçmek. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi firmalar da bu konuda müşterilerine eşlik etmiş ve eSIM'e geçişi tamamlamıştır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir