Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İnceleme Başlatılan 7 Kitabı Muzır İlan Etti!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İnceleme Başlatılan 7 Kitabı Muzır İlan Etti!
04.07.2022 13:06
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapmış olduğu açıklama doğrultusunda Çıtır Çıtır Felsefe serisinin incelenmiş olduğunu ve tamamı olmasa da içlerinde sakıncalı içerikler olduğu tespit edilen 7 kitabın muzır ilan edildiğini açıklamış bulunmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, sosyal paylaşım sitesi Twittir hesabından yaptığı paylaşımda, "Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Kurulumuz, alanında uzman kişilerden oluşur ve tek bir amacı vardır: Çocukları, fizyolojik ve psikolojik gelişimlerine zarar verebilecek basılı yayınlardan korumak. Muzır ilan edilmiş bir yayın çocuklar için zararlıdır ve bu sebeple çocuklara satılamaz, açıkta teşhir edilemez ve reklamı yapılamaz. Yetişkinlerin bu yayınlara erişimi ise kurulun görev alanı değildir" diyerek açıklamasına devam etti.

Toplumsal Normlara Göre Belirlenmiş Muzır Kitaplar

Bakan Yanık söz konusu çocuk yayınlarında sakıncalı içeriklerin olduğunu anlatan paylaşımının devamında, “Bahsettiğiniz 'Çıtır Çıtır Felsefe' serisi incelenmiş ve tamamı değil içlerinde sakıncalı içerikler olduğu tespit edilen 7 kitap muzır ilan edilmiştir. Yersiz iddiaların aksine, muzır ilan edilen bir kitap sansürlenmez veya yasaklanmaz. Ekte, bahsedilen yayın serisinde kurulumuzun muzır olarak tespit ettiği bazı örnekleri bırakıyorum. Bunların muzır olmadığını iddia etmek için iki ihtimalin söz konusu olabileceğini düşünüyorum.

1) İçeriklere bakmadınız, kulaktan dolma bilgilerle devlete çamur atmak amacındasınız. Şaşırtıcı olmaz ama izin vermeyiz.

2) İçeriklere baktınız ve bunların muzır olmadığını düşünüyorsunuz.

Yazılı olan ve olmayan kaideler toplumumuzun kültürel kodlarını ortaya koymuştur. Çocuklarımızın gelişimine neyin muzır etki sizin şahsi fikirlerinize göre değil toplumsal normlara ve bilimsel tespitlere göre şekillenir. Her iki ihtimal de kurulumuzun kararına halel getirmez. Bazı yayınevlerinin ticari kaygıları veya bir takım köşe yazarlarının marjinal ideolojik tutumları Çocukları Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nu etkileyemez. Son olarak şunun bilinmesini istiyorum, yapılan tezviratlara kulak asmadan, kanuni sorumluluğumuz çerçevesinde çocuklarımızı korumak için gereken adımları atmayı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi. Yapılmış olan bu açıklama sonrasında, ek olarak belirtilen Çıtır Çıtır Felsefe Serisine ait bazı kitapların görselleri büyük ses getirdi. Özellikle aileler tarafından büyük tepki gösterilen Çıtır Çıtır Felsefe Serisine ait bu kitapların muzır ilan edilmesi de desteklendi.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir