Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?
29.10.2022 14:40
Araba severlerin çok merak ettikleri ve araştırdıkları konulardan biri de ağır kusurlu araç olarak gündeme geliyor. Ağır kusurlu araç trafiğe çıkabilir mi? Ağır kusurlu araç ne demektir, muayeneden geçer mi, nasıl alınır? Ağır kusurlu araç plaka değiştirmesi nasıl yapılır? İşte tüm detaylar...

Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazıldığı bilinmektedir.

Ağır kusurlu ve emniyetsiz raporu alan, muayeneden geçemeyen araçlara azami tamir süresi olarak bir ay vakit verildiği bilinmektedir. Bu araçlar derhal tamir ve onarımı yapılacak yere götürülmeleri gerekmektedir. Muayene sonucu verilen raporda araç trafiğe açık yolda kullanılamaz yazan araçlar trafiğe çıkamamaktadır.

Ağır Kusurlu Araç Ne Demektir?

Bir aracın ağır kusurlu sayılması demek, muayenesi yapılan aracın tamire ihtiyaç duyacak kadar hasarlı olması anlamına gelmektedir. Tüm araçların muayeneleri TÜVTÜRK muayene istasyonlarında gerçekleştirildiği bilinmektedir. Araç muayene raporuna göre araçlar kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak kategorilere ayrıldığı bilinmektedir.

·        Şase ve karoser muayenesi testleri sonucunda aşağıdaki durumlar ağır kusur sayılır: ön tampon koruma demirinin hasarlı olma durumu

·        Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı durumu

·        Ön camların onaysız ve uygun olmaması durumu

·        Dikiz aynalarının olmaması durumu

·        Ön cam sileceklerinin olmaması ve çalışmaması durumu

·        Cam yıkama ve su püskürtme sistemlerinin çalışmaması durumu

Ağır Kusurlu Araç Muayeneden Geçer mi?

Ağır kusur, trafik anında tehlike yaratabilecek hem araç sahibine hem de çevreye ciddi zararlar verebilecek araç aksam hataları olarak bilinmektedir. Muayene esnasında araçlarda bulunan hafif kusurlar birçok durumda aracın muayeneden geçer sayılırken, araçta bir tane bile ağır kusurun bulunması o aracın muayene tekrarına neden olmaktadır.

Muayene raporu kesinlikle onaylanmayacaktır. Tamir ve onarımların yapılıp yeniden muayene için bir ay süre tanınmaktadır. Muayene tekrarı için randevu alınır fakat yeniden ücret ödenmeyecektir. Eğer gerekli tamirat yapılmamışsa ücret tekrar alınmaktadır.

Ağır Kusurlu Araç Nasıl Alınır?

Lastik ve jant uyumlu değil ise ağır kusur sayılmaktadır. Aynı aks üzerinde farklı ebat lastik bulunması ağır kusur sayılmaktadır. Yönlü lastiklerin dönüş yönü hatalı ise ağır kusur sayılmaktadır. Lastiğe batmış yabancı cisimler var ise ancak kullanılamaz duruma gelmemişse hafif kusur olarak kayda alınmaktadır.

Bu 1 ay izin, aracın eksikliklerini yaptırması için verildiği bilinmektedir. Bu belgeyi, trafik polisi ya da jandarma trafik personeline gösterdiğinizde, muayeneden dolayı ceza-i işlem yapılmayacaktır. Ancak raporda yazan ağır kusurlardan ceza-i işlem yapılabilmesi söz konusu olacaktır. Bu sebeple eksiklikleri yaptırmadan trafiğe çıkmamanız gerekmektedir.

Ağır Kusurlu Araç Plaka Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

Bu işlem için ilk önce Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesinden randevu alınması gerekmektedir. Daha sonra nüfus cüzdanı fotokopisi, araç ruhsatı ve fotokopisi ile eski plakalar hazırlanarak randevuya gidilmelidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Şoförler Odasına bağlı plaka basım merkezinden yeni plakalarını yaptırılabilmeleri mümkün olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir