Uzun Yolda Araba Harareti Neden Düşer?

Uzun Yolda Araba Harareti Neden Düşer?
02.11.2022 10:21
Hararet basitçe, motorun aşırı ısınması sebebiyle su kaynatması durumuna denilir ve araba sahiplerinin büyük bir problemi olarak bilinir. Uzun yolda araba harareti neden düşer? Araçlarda hararet nedir, araba neden hararet yapar, hararet yaparsa ne yapılmalı? Fazla hararet aracı bozar mı? İşte arabada meydana gelen hararet ile ilgili tüm merak edilenler bu yazıda...

Araçtaki hararet, hiçbir zaman aniden yükselmez ya da aniden düşmeyecektir. Burada sorun termostat ile ilgili olabilir. Termostat zamansız açılıp kapanıyorsa hararet göstergesinde aniden düşme veya aniden yükselme şeklinde bir durum ortaya çıkmaktadır. Termostatın zamansız çalışması, çok büyük masraflara neden olabilmektedir.

Hararet göstergesi yükselip kırmızıya döndüğünde aracı yavaşça durdurup soğuması beklemek ve soğuduktan soğutma suyu seviyesini kontrol etmek gerekmektedir. Diğer yandan termostat arızası gibi oldukça büyük sorunlara neden olabilecek parçaların arızası konusunda da hararet göstergesi sürücüyü uyarmaktadır. Örneğin hararet göstergesi hızla düşüyor ya da hızla düşüp yükseliyorsa bir sorun olduğu anlaşılacaktır. Bu nedenlerle bu hararet göstergesine her zaman dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Araçlarda Hararet Nedir?

Daha genel bir tabir ile benzinli ya da dizel motorlu araçlarda fosil yakıtların yakılması ile sonucu enerji açığa çıkar ve bu sayede aracın hareket etmesi sağlanmaktadır.

Bir araçta 100 derece sıcaklık olabilmektedir. Sıkışık ve bol dur kalklı trafikte mesela İstanbul'da normal olabilmektedir ama fan devreye girmesi söz konusudur. Eğer aracınızın harareti 120 derece ve üstü olursa o zaman tehlikeli olacaktır. Çünkü antifriz suyun kaynama derecesini de yükseltir ve mesela 120 ye kadar kaynamayacaktır.

Araba Neden Hararet Yapar?

Motorun sıcaklık seviyesinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlayan devridaim pompasının bozulması, soğutma sıvısının içinde havanın olması, radyatör peteklerinin tıkanması gibi bazı sorunlar nedeniyle araba hararet yaptığı gözlemlenmektedir.

Günümüz araçlarında hararet göstergesi bulunmaktadır. Bu göstergedeki ibrenin 90'ı geçmemesi gerekiyor. 90'ı geçmesi motorun normalden daha fazla ısındığı anlamına gelecektir.

Araba Hararet Yaparsa Ne Yapılmalı?

Araba hararet yaparsa öncelikle aracın uygun bir yere çekilmeli sonrasında da motorun soğuması beklenmesi gerekmektedir. Soğutma suyu kapısı açılmaya çalışılmaması gerekmektedir. Eğer içerisindeki su 100 derecenin çok üzerinde ise, çıkış noktası bulduğu an patlamaya neden olabilir. Araç soğuduktan sonra temiz su eklemesi yapılmalıdır.

Fazla Hararet Aracı Bozar Mı?

Motorun hararet yapması, bunun engellenmesi ve sürücünün uyarılması konuları motorun ömrü açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle aracınızın hararet göstergesini her zaman gözlemlemeniz gerekir ve periyodik bakımlarda soğutma suyu seviyesi, fan, termostat, hararet müşürü gibi parçaların kontrol edildiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Motorun sürekli ve yüksek sıcaklıklarda çalışması, bir süre sonra motorun zarar görmesine sebep olabilir. Hararet yapan araçta motor soğutma suyu işlevini yerine getiremez. Böyle bir durumda yola devam etmek ise bir dizi sorunun gelişmesine kaynaklık edebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir