AB Ülke Liderleri Ukrayna Gündemi Konulu Toplantı Yapacak!

AB Ülke Liderleri Ukrayna Gündemi Konulu Toplantı Yapacak!
22.06.2022 17:18
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Ukrayna gündemi ve onunla ilgili konular hakkında görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, ağırlıklı olarak Ukrayna ile bağlantılı konuları görüşmek üzere zirve toplantısı yapacak. 23 ve 24 Haziran'da Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılacak olan AB Liderler Zirvesi iki gün sürecek. 

Moldova'ya Aday Ülke Statüsü

Geçtiğimiz hafta, AB Komisyonunun Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesi yönündeki görüşünün ardından AB liderlerinin de aynı görüş üzerinde uzlaşması bekleniyor. Toplantı öncesinde üst düzey bir AB yetkilisi, beklentilere rağmen ihtiyatlı davranmak gerektiğini, 27 üye ülkeden her zaman farklı görüşler çıkabileceğini ifade etti.

Toplantıda Hangi Konular Konuşulacak?

Toplantının ilk gününde ele alınması beklenen Ukrayna bağlantılı konular arasında bu ülkeye askeri, mali ve insani yardımlar, aynı zamanda ülkenin yeniden inşası gibi konular yer alıyor. Rusya'nın saldırısı sonrası Karadeniz'de oluşan durum sebebiyle Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın dünya piyasalarına ulaştırılmasının önündeki engeller de toplantıda değerlendirilecek. Gıda güvenliğinin sağlanması kapsamında Karadeniz'de koridorlar oluşturulması ve tahılın taşınabilmesi için Rusya, Ukrayna ve Türkiye ile çalışmalar yürüten BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres ile AB yönetimi olarak görüşme halinde olduklarını bildirdi.

AB-Batı Balkanlar Zirvesi Boykot Edilebilir!

AB Liderler Zirvesi öncesinde yarın sabah saatlerinde AB-Batı Balkanlar Zirvesi düzenlenecek. Toplantıya AB ülkelerinin liderlerinin yanı sıra Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya liderlerinin katılması bekleniyor. Ancak Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlamasını uzun süredir veto etmesi, Balkan liderlerinin tepkisini çekiyor. Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Sırbistan, dün AB-Batı Balkanlar Zirvesi'ni boykot edebileceklerini açıklamıştı. Ancak AB'nin katılım müzakerelerine başlama kararını Kuzey Makedonya ile birlikte almayı planladığı, bu yüzden müzakerelere başlayamayan Arnavutluk'un zirveye katılacağı bildirildi. AB yetkilileri, siyasi krizin devam ettiği ve bu akşam hükümet hakkında gensoru oylaması yapılması beklenen Bulgaristan'daki durumun ne olacağı merak ediliyor. Kuzey Makedonya'ya verilen vetonun kaldırılması kararını Bulgaristan Parlamentosunun alması gerekiyor. Ancak şu aşamada parlamentonun bunun için bir oylama yapması mümkün görünmüyor. Bulgaristan'ın yakın zamanda Kuzey Makedonya'ya vetosunu kaldırması beklenmiyor.

Macron'un Önerisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önerisi ile "Avrupa Siyasi Topluluğu" konusu da değerlendirilecek. Macron'un AB'den daha esnek şartlara sahip olarak kurulmasını ifade ettiği siyasi topluluk kapsamında hangi ülkelerin buna davet edilebileceği, nasıl bir yapı olacağı, bu yapıya dahil olma kriterlerinin nasıl belirleneceği gibi meseleler tartışılacak. AB yetkilileri, henüz netleşmeyen bu önerinin zirvede biraz daha somut hale geleceğini beklediklerini ifade etti.

Türkiye de Konuşulacak!

Gündem konuları arasında Türkiye'nin de yer alması bekleniyor. Yunanistan'ın Doğu Ege adalarının gayri askeri statüsünü ihlal etmesiyle Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerginliğin de zirve toplantısında Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor. Zirvenin taslak bildirisinde; "Türkiye'nin eylemleri ve açıklamalarından endişe duyulduğu, bölgesel istikrar için gerginliğin düşürülmesi konusunda Türkiye'ye çağrı yapıldığı" ifade ediliyor.

Gıda ve Enerjideki Fiyat Artışları

AB liderlerinin toplantısında cuma günü düzenlenecek ikinci gün oturumunda "Avro Zirvesi" düzenlenecek. Toplantıda liderlere Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ile Avro Grubu Başkanı Paschal Donohoe katılacak. Bu oturumda ise Ukrayna ve Rusya savaşından sonra Avrupa'daki fiyat artışları, enflasyon beklentileri, gıda ve enerji arzındaki durum gibi konular değerlendirilecek.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir