25 Yaşından Sonra Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

25 Yaşından Sonra Yeşil Pasaport Alabilir Mi?
22.01.2023 23:51
Yeşil pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşımaları durumunda ailelerine verilen 5 yıllık bir pasaport türüdür. 25 yaşından sonra, ailesi memur olan yeşil pasaport alabilir mi? 2, 3, 5, 8 yıllık memur yeşil pasaport alabilir mi? Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişileri sizler için derleyip cevap verdik.

Yeşil pasaport, hususi pasaportun halk arasındaki ismidir. Bu ismi almasının sebebi pasaportun dış kısmındaki kabın yeşil renkli olmasıdır. Anne ya da babalarından kalan yeşil pasaport hakkı bulunan çocuklar 18 yaşından büyük ise bekar olmaları, herhangi bir gelir getirmesi çalışmamaları ve anne babalarıyla birlikte ikamet etmeleri durumunda yeşil pasaport alma hakkına sahiplerdir ancak aileden kalan yeşil pasaport hakkı 25 yaşına kadar geçerlidir. Yani kısaca aileden kalan yeşil pasaport hakkı 25 yaşına kadar kullanılabilmektedir ancak kişi halen öğrenci durumunda bulunuyorsa bu haktan yararlanmaya devam edebilir.

2 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?               

Yeşil pasaport ülkemizdeki en prestijli pasaport türlerinden bir tanesidir. Yeşil pasaportun en büyük avantajı bu pasaporta sahip olan kişilerin birçok ülkeye vizesiz bir şekilde gidilmesidir. Bu ülkelerin arasında birçok Avrupa ülkesi de bulunmaktadır. Aynı zamanda yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlar pasaport harcından da muaf tutulmaktadır. Yeşil pasaport sahibi olmak için 1,2 ve 3. dereceden kadrolu memur olmanız gerekmektedir. Bu derecelerde kadrolu olarak çalışan memurlar hizmet sürelerinde bakılmadan yeşil pasaport sahibi olabilirler.

3 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Halkımız tarafından yeşil pasaport ismi verilen hususi pasaport birçok avantaja sahiptir. Bu pasaportu sahibi olan vatandaşlarımız birçok ülkeye vize sıkıntısı çekmeden girebilmekte ve pasaport harcı ödememektedirler. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için devlet için çalışmanız gerekmektedir. Ancak her kamu çalışanına bu pasaport türünden alma hakkı verilmez. Bu pasaportu sahibi olabilmek için 1,2 ya 3. dereceden memur olmanız gerekmektedir. Eğer daha düşük dereceli bir memuriyete sahipseniz dereceniz üçüncü dereceye çıktığında bu yeşil pasaportu almaya hak kazanabilirsiniz. Bundan dolayı kaç yıllık memur olduğunuz değil kaçıncı dereceden memur olduğunuz önemlidir.

5 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Yeşil pasaport devlet adına çalışan vatandaşlarımıza verilen bir pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Yeşil pasaporta sahip olan vatandaşlarımız birçok ülkeye vizesiz bir şekilde girebilmektedir. Yeşil pasaport 1,2 ve 3. dereceden memuriyete sahip kişilere verilen bir pasaporttur. Bu derecede bir memur iseniz belli bir çalışma süresi olmadan direkt olarak bu pasaportu sahibi olabilirsiniz.

Ailesi Memur Olan Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Bütün memurlara yeşil pasaport alma hakkı verilmemektedir. Ancak anne ya da babanızın yeşil pasaportu bulunuyorsa 25 yaşını geçmemek kaydıyla siz de yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz. Ancak bunun için yerine getirmeniz gereken 3 şart bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır;

·        18 yaşından büyükse bekar olmak

·        Bir gelirinin olmaması

·        Aileyle ikamet etmek

8 Yıllık Memur Yeşil Pasaport Alabilir Mi?

Hususi pasaport sahibi olabilmek için devlet adına çalışmanız gerekmektedir. Ancak her kamu çalışanı bu pasaporta sahip olamaz. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için belli bir süre çalışma şartı bulunmamaktadır. Yeşil pasaport sahibi olabilmek için en önemli husus kadro derecenizdir. Eğer 1,2 ve 3. dereceden memur olsanız herhangi bir çalışma koşulu olmadan yeşil pasaport sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir