2 Aylık Bebek Oturabilir Mi?

2 Aylık Bebek Oturabilir Mi?
15.12.2022 21:46
Bebeklerin ikinci ayda gelişmeleri çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. 2 aylık bebek oturabilir mi, pusete konur mu, rüya görür mü? 2 aylık bebek rezene çayı içebilir mi, şaşı bakar mı? 2 aylık bebeğe aferin şurup verilir mi? gibi çokça merak edilen soruları siz değerli takipçilerimiz için araştırdık ve bu yazımızda cevapladık.

Bir bebek kendi başına oturmadan önce iyi bir baş kontrolüne ihtiyaç duymaktadır. Çoğu bebek bunu yaklaşık 4.ayda başarmaya başlar. Yaklaşık 2 aylıkken, birçok bebek karnından yukarı doğru başını iterken kısa süreler için aynı zamanda başını dik tutmaya başlar. Bebekler aynı zamanda kollarını, karın kaslarını, sırtlarını ve bacaklarını çalıştırmaya ihtiyaç duyarlar çünkü bu kasların hepsini oturma pozisyonuna geçmek veya otururken kendilerini desteklemek için kullanırlar.

 Bir bebek yaklaşık 6 aylıkken desteksiz oturabilir. Bebek yaklaşık 1 yaşına geldiğinde bunu yapamıyorsa, bir doktora görünmekte fayda vardır.

2 Aylık Bebek Pusete Konur Mu?

Bebek 2 aylık iken pusete konulabilir ancak puset dik konuma getirilmemelidir. Bebek ilk 3 aya kadar düz zeminde yatmalıdır. İlk 3 aydan sonra bebekler yavaş yavaş oturtulmaya başlanır. Bu yüzden puset kullanmaya başlamak bu aylarda bebeğin gelişimi için daha sağlıklıdır.

2 Aylık Bebek Rüya Görür Mü?

Yenidoğanların uyku döngüleri hakkında bildiklerimize göre, eğer aktif olarak rüya görüyorlarsa, en çok yaşamlarının ilk iki haftasında rüya görüyor olabilirler. Bunun nedeni hızlı göz hareketlerinde (REM) geçirmekte oldukları uyku süresidir. REM aşaması, vücudun tamamen gevşediği ve beynin en aktif olduğu aşamadır.

 Yetişkinler uykularının yaklaşık yüzde 20'sini REM'de geçirirler. Yapılan araştırmalara göre ise  yenidoğan bebekler uykularının yaklaşık yüzde 50'sini REM'de geçiriyor. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin hepimizden daha fazla rüya görebileceği düşünülmektedir. Ancak daha büyük çocukların ve yetişkinlerin esasen REM uykusu sırasında rüya gördüklerinin bilinmesi, bebeklerin de rüya gördüğü anlamına gelmez. Nörobilimciler, rüyaların gerçekleşmesi için çocukların bir şeyleri hayal etme kapasitesi kazanmış olmaları gerektiğine inanıyor. Bu nedenle, bir bebek konuşmaya başlayana kadar uyurken gerçekte ne olduğunu anlayamayız.

2 Aylık Bebek Rezene Çayı İçebilir Mi?

Rezene, kolik ve sindirim zayıflığı olan çocuklar için mükemmel bir bitkidir. Yiyeceklerin sindirimini ve asimilasyonunu artırır. Rezene, karın ağrısını, gastrointestinal sistemin spazmlarını, şişkinliği ve gazı gidermek için belki de en hafif ve en güvenli ilaçtır. Rezene; tohum, rezene yağı, rezene balı, şurubu, çayı şeklinde kullanılır. Rezene çayı, anason tohumu ve meyan köküne benzer hafif keskin bir tada sahip, tatlı, ısıtıcı ve nemlendiricidir. Ancak bebeklere 6 aydan önce anne sütü dışında gıdalar vermek önerilen bir durum değildir. Bebeğinize rezene vermeniz gereken durumlarda doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

2 Aylık Bebek Şaşı Bakar Mı?

Yeni doğmuş bir bebeğin gözlerinin yaşamın ilk birkaç ayında ara sıra kayması normaldir. Ancak bebek 4-6 aylık olduğunda gözleri genellikle düzelir.

2 Aylık Bebeğe Aferin Şurup Verilir Mi?

Çocuklara yönelik kullanılan bir şurup olan aferin, ağrı kesici olmasının yanı sıra ateş düşürücü özelliğiyle de bilinmektedir. Ancak aferin şurup 2 yaş altındaki bebeklerde kullanımı uygun değildir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir