Parmak Çıtlatmak Zararlı Mı?

Parmak Çıtlatmak Zararlı Mı?
09.12.2022 17:38
Parmak eklemlerimizdeki bölgeye hava girmesi sonucu bu eylem gerçekleşir. Buna bağlı olarak ne gibi tehlikeler olur, bu konu hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Parmak çıtlatmak zararlı mı, ağrı yapar mı, alışkanlığı nasıl geçer, al titremesi yapar mı? Parmak çıtlatmak sesi nereden gelir, psikolojik rahatsızlık mı, kireçlenme yapar mı?

Parmak çıtlatmak neredeyse bu duyguyu her insan yaşar ve yapma duygusu oluşur. Çünkü parmaklarımız arasındaki eklem bölgesindeki hava dolaşımı ile havanın girmesi burada çıtlatmak dediğimiz bir eyleme bizi sürükler. Fakat sürekli bu durumu yapma eylemi bulunursa eklemlerdeki doku bozulur ve parmaklarımızın yamulmasına kadar varan bir sonuç meydana getirir.

Parmak Çıtlatmak Ağrı Yapar Mı?

Sürekli parmak çıtlatmak gibi bir alışkanlığımız varsa eklemler birbirinden ayrılması ve dokunun bozulması sonucunda ağrı yapması ihtimal olacaktır. Buna göre kişiler burada kendilerine müdahale etmesi gerekir. Var olan kemik yapısının bozulması ile sağlıklı bir organınızı ağrılı bir duruma getirmiş olursunuz. Özellikle ince yapılı parmak ve eklemlere yapılı kişilerde kırılma gibi sonuçlara kadar varan olaylar yaşanır.

Parmak Çıtlatmak Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Parmak çıtlatmak alışkanlığı hemen geçebilecek bir alışkanlık değildir. Çünkü bu olay psikolojik olabilir. Kişiler kendilerini fazla stresli ve yoğun hissettiği anlarda direkt kendi vücutlarına verebilecek bir zarar alışkanlığında bulunurlar. En masum olarak görülse de parmak çıtlatmak bunlardan biridir. Örneğin tırnak yenilmesi de bu olayları kapsar. Öncelikle kişilerin bir tedavi süreci olması gerekir. Eğer kendilerini kontrol edebiliyorlarsa bu alışkanlığı kısa sürede yok etmeleri mümkün olur.

Parmak Çıtlatmak El Titremesi Yapar Mı?

El titremesi yapacağına dair bir şehir efsanesi halk arasında dolaşır. Fakat konunun uzmanları el titremesi yapmayacağı yönünde olmaktadır. Sadece elin yapısı ve dokusunu bozduğu için zamanla ellerde farklı yöne kayma ve yamuk bir görünüm kazanmasına neden olur. Bu da kişilerin dikkatini çekerek mora bozukluğuna yol açacaktır.

Parmak Çıtlatmak Sesi Nereden Gelir?

Parmak çıtlatmak sesi parmağın eklem aralarına havanın dolması ile o aradan çıkan sesten oluşmaktadır. Kişiler o sesi duyduktan sonra hem parmaklarında hem de kendi içlerinde psikolojik olarak rahatlama söz konusu olacaktır. Bu sesi duyup alışkanlık haline getiren ve sürekli parmak çıtlatma eyleminde buluna kişiler bile var.

Parmak Çıtlatmak Psikolojik Bir Rahatsızlık Mı?

Evet, parmak çıtlatmanın psikolojik bir tarafı da vardır. Kişiler boş kaldıkça kendi vücutlarına bir rahatlama eyleminde bulunurlar. En basit yolu parmak çıtlatmak ya da el tırnaklarını yerler. Yoğun bir stres anı ya da üzüntü olduğu evrelerde bunlar yapılır. Bu da psikolojikmen etkilendiğimiz ve el çıtalamanın yapılması gerektiğine dair bir çare bulunmasına neden olur.

Parmak Çıtlatmak Kireçlenme Yapar Mı?

Evet, bu eylemin sürekli tekrar etmesi hem dokunun bozulması hem de parmaklar arasında kireçlenme yapacağı yönünde olacaktır. Buna bağlı olarak eklemler arası sürekli oynatma ve çıtlatma neticesinde kireçlenme oluşur. Bu kireçlenme de doğru tedavi yöntemi ile kısa sürede ortadan kalkacaktır. Fakat artık çıtlatma işlemini yapmamak kaydıyla düzelir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir