2 Aylık Bebek Memeyi Kaç Dakikada Boşaltır?

2 Aylık Bebek Memeyi Kaç Dakikada Boşaltır?
20.12.2022 20:45
Bebekler doğdukları andan itibaren her ay değişen bir gelişim içerisindelerdir. Bu yazımızda 2 aylık bebeklerin merak edilen özelliklerine değineceğiz. 2 aylık bebek memeyi kaç dakikada boşaltır, meyve suyu içer mi, ne kadar mama yer, memeyi neden reddeder? 2 aylık bebek neden huysuzlanır, neden öksürür, oturtulursa ne olur? İşte merak edilenler.

İlk doğdukları andan itibaren 2.ayda bebeklerin mideleri daha da büyümüştür ve daha çok süt emmek isterler. Günde 5-6 defa emmek isteyebilirler. Ancak bu durum bebekten bebeğe göre fark edecektir. Eğer bebeğiniz yeteri kadar uyuyorsa, kilosu normal bir kilodaysa daha az da emmek isteyebilir. Ayrıca emme süresi 5-10 dakika ya da gece saatlerinde yarım saati bulabilir.

2 Aylık Bebek Meyve Suyu İçer Mi?

Bir bebeğin beslenme şekli, gelişiminin en önemli parçasıdır. 1.yaştan sonra meyve suyu özellikle taze sıkılmış tercih edilerek beslenmesine ek olarak bebeğe verilebilir. Meyvenin kendisi ezilerek bebeğe verilirse suyundan çok daha faydalıdır. Ancak 1 yaştan daha küçük bebeklere kesinlikle meyve suyu verilmemelidir. Beslenme bozukluklarına yol açarak diş sağlığını büyük oranda bozacaktır.

2 Aylık Bebek Ne Kadar Mama Yer?

Bebekler 2.aydan sonra dünyayı algılamaya gece ve gündüz arasındaki farkı anlamaya başlarlar. Bu dönemde bebekler henüz çok küçüktür ve tek ihtiyaçları olan şey uyku ve beslenmedir. Uzmanlar eğer sütünüz yeterliyse 2 seneye kadar bebeklerinizi emzirmenizi tavsiye etmektedir. Fakat yaygın bir görüş olarak 6 aya kadar emzirmek de yeterli ve idealdir.

2 aylık bir bebek bir öğünde toplamda 90-150 ml arasında beslenmelidir. Ancak sütünüz yetmiyor ve bebeğiniz yeteri kadar beslenemiyorsa, mutlaka bir çocuk doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

2 Aylık Bebek Memeyi Neden Reddeder?

Bebeğinizin memeyi reddetmesinin altında fizyolojik sebepler kadar psikolojik sebeplerde yatıyor olabilir. Eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız bu sütünüze ve doğal olarak da bebeğinize yansıyacaktır. Bundan dolayı elinizden geldiği kadar sakin ve dingin olmaya çalışmalısınız.

Bebeğinizin memeyi reddetmesi gelişim dönemine bağlı olarak 2-3 aylar arasında yaşanabileceği gibi ağzında pamukçuk, kulak enfeksiyonu, diş çıkartma dönemi, burun tıkanıklığı, sütün yavaş gelmesi gibi sebeplere bağlı olarak memeyi reddedebilir.

2 Aylık Bebek Neden Huysuzlanır?

2 aylık bebeklerde henüz yenidoğan sayılırlar. Ve bu süreçte sizinle iletişim kurma yolları sınırlı olduğu için bazen bebeğinizin ihtiyaçlarını anlayamayabilirsiniz. Stres olmayın bu durumun bütün anneler tarafından yaşandığını unutmayın. İlerleyen dönemlerde sizinle başka şekillerde iletişim kurmayı öğrenecektir.

Bebeğinizin altının temiz ve karnının tok olduğuna eminsiniz ve hala rahatsızlığı ve huysuzluğu devam ediyorsa, ortamın fazla sıcak-soğuk olması, ilgi istemesi, kolik bebek sendromu, isilik, pişik, enfeksiyon, reflü ya da alışmış olduğu rutin ve düzenin bir sebepten bozulması gibi durumlar varsa bebeğiniz devamlı olarak huysuzlanacaktır.

2 Aylık Bebek Neden Öksürür?

Bebeklerde öksürük, bebeklerin en sık gösterdiği reflekslerden biridir. Öksürmenin birçok nedeni olabilir. Alerjik reaksiyon, balgam ya da boğazındaki tahrişten dolayı bebeğiniz öksürüyor olabilir. Birden bire öksürmeye başladıysa boğazına yabancı bir cisim takılmış olabilir.

2 Aylık Bebek Oturtulursa Ne Olur?

Henüz bedensel olarak tam güçlü olmayan bebekler belli bir aya kadar oturamazlar. Vücut kontrollerini sağlamakta zorlanan bebekler 5.aydan sonra yavaş yavaş kaslarını kontrol ederek, dik durmaya çalışır ve destek alarak yavaş yavaş oturmaya başlarlar.

 8.aydan sonra kendileri desteksiz bir şekilde oturmaya başlayacaklardır. 2 aylık bebek henüz fiziksel olarak oturmaya müsait olmadığı bir dönemde oturtulursa kaslarına ve sinir dokularına büyük ölçüde zarar verilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir