Yüz Kremi Nasıl Yapılır?

Yüz Kremi Nasıl Yapılır?
18.08.2022 12:23
Kozmetik ve bakım ürünlerimizin vazgeçilmezi yüz kremi evde nasıl yapılır? Yüz kremi dudağa veya ele sürülür mü? Abdesti bozar mı, caiz mi veya bozulur mu? İçine C vitamini katmanın faydaları nelerdir? Yüz kremleri ile ilgili bilmeniz gereken tüm soruların yanıtlarını verdik.

Evde yüz kremi yaparken kullanılan malzemeler, diğer ev yapımı kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan malzemeler ile aynıdır. Temel malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Balmumu,

Hindistan cevizi yağı,

E vitamini,

Kakao yağı,

Zeytinyağı,

Susam yağı,

Tatlı badem yağı,

Buğday yağı,

Kayısı çekirdeği yağı.

Balmumu, kremlere yoğun bir kıvam katmak için kullanılır. Kreminizin çok yoğun bir kıvamda olmasını istemiyorsanız balmumu kullanmayabilirsiniz. Ayrıca balmumunu eritmeden önce rendelemeniz, daha kolay erimesini sağlayacaktır.

Hindistan cevizi yağı, neredeyse her tür ev yapımı kremin vazgeçilmez içeriğidir. Her cilt tipi için kullanılır. Hassas ciltler içinde kullanılması sakıncalı değildir. Nemlendirme, beslenme ve onarma konusunda en iyi performansı sağlayan yağlardan biridir.

Zeytinyağı, uzun yıllardan beri sadece yemeklerde değil kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Aynı hindistan cevizi yağı gibi tüm cilt tipleri için uygundur. Ev yapımı kremleriniz için soğuk sıkım ve en saf olan sızma zeytinyağlarını tercih etmelisiniz.

E vitamini ampullerini eczanelerden satın alabilirsiniz.

Yüz Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz kremi alırken, asla ama asla merdiven altı, sağlıksız koşullarda üretilmiş ve taklit ürünleri tercih etmeyin. Çünkü yüzünüz sizin en değerli hazinenizdir. Ona sürdüğünüz kremler sağlıksız koşullarda üretilmiş ise etki sağlamak yerine daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

Yüz Kremi Abdest Bozar mı?

Ele ve yüze alkol içeren kremler sürmek, abdesti bozmamaktadır.

Yüz Kremi Bozulur mu?

Yüz kremleri, çoğunlukla 6 ay ya da 1 yıl kullanılmaktadır. Bu tür ürünlerde kullanma süresinin dolması, ciltte olası irritasyon ve bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

Yüz Kremi Caiz mi?

Yan etkisi olmayan kremlerin İslamiyet’e göre kullanılması caizdir.

Yüz Kremine C Vitamini Katmak

C vitamini, kolajeni uyarmaya ve üretimi arttırmaya yardımcı olmaktadır. Buda cildin pürüzsüz, genç ve taze görünmesini sağlamaktadır. C vitamini olmadan kolajen sentezi gerçekleşmemektedir. Bu sebeple cilt sıkılığı ve kırışıklık karşıtlığı için C vitamini vazgeçilmezdir.

Yüz Kremi Dudağa Sürülür mü?

Çatlayan dudaklar için yapılacak en iyi bakımın krem sürmek olduğu sanılmaktadır. Ancak sıcak ya da soğuk nedeni ile çatlayan ve soyulan dudaklara krem sürmek durumu daha da kötüleştirmektedir. Bu sebeple çatlayan dudaklarınıza herhangi bir krem ya da yüz kremi sürülmesi önerilmemektedir.

Yüz Kremi Ele Sürülür mü?

Elinizin ve yüzünüzün hassasiyeti ve dokusu aynı değildir. Yüzünüze iyi gelen kremler, elinize iyi gelmeyebilir. Yüz kremleri çoğunlukla gözenekleri, akneleri ve sivilceleri odak alarak su bazlı olarak üretilmektedir. Ancak el kremleri tamamen yoğunlaştırıcı olmaktadır. Çünkü elleriniz gün içerisinde sertleşerek kurumaktadır. Bu sebeple yüz kremlerinizi elinize kullanmanız önerilmez.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir