YSK Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?

YSK Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır?
21.02.2023 22:38
YSK parti üyeliğini sorgulama nasıl yapılır? YSK partilerin oy pusulasındaki yerini nasıl belirler, şoför alımını nasıl yapar, şube müdürü olma şartları nelerdir? YSK seçim müdürü olma şartları nelerdir, yargı organı mıdır, üyeleri kaç yıllığına seçilir? Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı misyon edinmiş olan YSK hakkında merak ettikleriniz için yazımıza göz atabilirsiniz.

Vatandaşlar siyasi parti üyeliklerini nereden sorgulatabileceklerini merak etmektedir. YSK parti üyeliğini sorgulatmak için e-devlet ekranlarını kullanabilirsiniz. E- devlette tüm bilgiler güncellenmiş olup, kişinin istediği bilgiye en hızlı ve kolay şekilde ulaşmasını amaçlamaktadır.

YSK Partilerin Oy Pusulasındaki Yerini Nasıl Belirler?

YSK partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemektedir. Seçime katılacak olan siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kura ile belirlenmektedir. Kura çekimini YSK başkanı başlatmakta ve şeffaf bir şekilde ilerlediğinden emin olmaktadır. Seçimle ilgili ulaşmak istediğiniz her bilgiye YSK internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

YSK Şoför Alımı Nasıl Yapılır?

YSK şoför olmak isteyen adaylar için kadro sayısı ve şartlarını www.ysk.com adresinde yayınlamaktadır. Bu adresin “duyurular” kısmından açılacak olan kadroların takibini yapabilirsiniz. YSK şoför kadrosuna başvuru yapacak olan adayın öncelikle KPSS sınavından 70 ve üzeri bir puan alması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru yapacak olan adayların TC vatandaşı olması, en lise veya dengi okuldan mezun olması, B sınıfı ehliyete sahip olması ve adli sicil kaydının bulunmaması gibi birtakım şartlar aranmaktadır.  Adaylar yalnızca YSK’nın internet sitesi üzerinden kadrolara başvuru yapabilirler.

Kadroya başvuru yapan ve KPSS puanı en yüksek olan adaydan başlanarak 5 katı kadar aday sözlü sınava çağrılır. Sonuçlar www.ysk.com sayfasından açıklanacak, ayrıca yazılı tebliğ gönderilmeyecektir.

YSK Şube Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

YSK şube müdürü olabilmek için şartlar görevde yükselme ve atanmaya ilişkin esaslar yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir.

Genel Şartlar,

. Kurul teşkilatında en az 1 yıl çalışmış olmak

. Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmak

Özel Şartlar,

. En az 4 yıllık yüksekokul ya da fakülte mezunu olmak

. Mühendis, Çözümleyici, Şef, programcı, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, zabıt katipliği, tekniker ve memur ( şahsa bağlı) kadrolarında toplamda 6 yıllık tecrübesinin bulunmuş olması

YSK Seçim Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

Seçim müdürü ve müdür yardımcısı kadrolarına atanabilmek için şartlar şu şekildedir,

. Hukuk Fakültesi ya da Siyasal Bilgiler, İktisat, Maliye ya da İdari Bilimler alanlarından en az 4 yıllık eğitim almış olmak.

. Ayniyat saymanı, şef, mühendis, zabıt katibi, veri hazırlama ve kontrol, çözümleyici, istatikçi, bilgisayar işletmeni kadrolarında en az 6 yıllık deneyim sahibi olmak

YSK Yargı Organı Mıdır?

YSK Yargıtay ve Danıştay’ın kendi içlerinde seçmiş oldukları üyelerden meydana gelmektedir. Anayasamızda “Yasama Bölümü“ içerisinde değerlendirilmektedir. Seçimlerdeki yargı denetimini sağlayan, yöneten ve idare eden karma egemen bir üst yargı makamıdır.

YSK Üyeleri Kaç Yıllığına Seçilir?

Yedi asıl ve 4 yedek üyeden oluşur. Bu üyeler yine YSK’nın kendi içerisindeki oylama ile belirlenir. Görev süreleri 6 yıldır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir