YSK Hangi Başbakan Döneminde Kuruldu?

YSK Hangi Başbakan Döneminde Kuruldu?
21.02.2023 22:36
YSK hangi başbakan döneminde kuruldu? YSK kaç üyeden oluşur, zabıt katibi ne iş yapar, katip alımı nasıl yapılır? YSK memur alımı nasıl yapılır, ne zaman kuruldu, ne iş yapar? YSK hakkında merak edilen tüm detaylara yazımızda sizin için yer verdik.

YSK Türkiye seçimlerini yöneten ve denetleyen üst kuruldur. Yargıtay ve Danıştay’ın kendi içlerinden çıkardıkları üye, başkan ve başkan vekillerinden oluşan üst makamdır. YSK 1950 yılında kurulmuştur. 1950 yılında Türkiye’nin başbakanı 1950 yılında cumhurbaşkanı Celal Bayar başbakan ise Adnan Menderes’tir.

YSK Zabıt Katibi Ne İş Yapar?

Zabıt katipleri seçim kurullarında, icra dairelerinde, adliyelerde görülen davalarda, yapılacak bütün yazışma ve dosyalamalarda, duruşma tutanaklarının düzeltilmesinde görev alırlar. Bütün kalem işlerini kapsayacak görevlerden sorumlu olan devlet memurlarıdır. YSK belli dönemlerde zabıt katipliği için kadro açmaktadır. Açılan kadrolara www.ysk.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YSK Kaç Üyeden Oluşur?

YSK hakkında merak edilen detaylar arasında kaç üyeden oluştuğu, başkanını kimin seçtiği ve kaç üyeden oluştuğu gibi sorular bulunmaktadır. YSK yedi asıl ve dört yedek üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerden beş tanesi Danıştay, altı tanesi ise Yargıtay olmak üzere YSK’da bulunur. Yani YSK toplamda 11 üyeden oluşmaktadır.

YSK Katip Alımı Nasıl Yapılır?

YSK memur alımlarında şahsen başvuru yapılmamaktadır. Başvurular e-devlet platformu üzerinden “Yüksek Seçim Kurulu – Kariyer Kapısı Kamu İşe Alımı“ seçeneği üzerinden gerçekleştirilir. Zabıt katibi adaylarının en az lise mezunu olma şartı bulunmaktadır.

Adaylar her kadro için 1 adet tercihte bulunabilecekler. Gerekli şartları sağlayan adaylar KPSS puanına göre atama yapılacak kadro sayısının 5 katı kadar aday sözlü sınava çağrılır.

Sözlü sınava hak kazanan son sıradaki adayla aynı puana sahip birden fazla aday varsa hepsi sözlü sınava çağrılır. Adayların tümü süreci http://isealimkariyerkapisi.ebiko.gov.tradresinden takip edebilecekler. İlgili duyurular www.ysk.gov.tradresinden duyurulur. Adaylara ayrıca yazılı tebliğ gönderilmez.

YSK Memur Alımı Nasıl Yapılır?

YSK her sene bünyesinde memur kadrosu açmaktadır. Bu kadroların bilgisine www.ysk.com adresinin “duyurular“ kısmından ulaşabilirsiniz. YSK memur başvuruları bu adres üzerinden yapılacak ve kuruma şahsen başvuru kabul edilmeyecektir.

Memur alımları KPSS puanına göre gerçekleşir. Başvurmak istediğiniz memurluk kadrosunun KPSS puan türünden en yüksek alan adaydan başlamak üzere, kadro sayısının 5 katı kadar aday sözlü sınav için çağrılmaktadır. Adaylar sonuçları www.ysk.comadresinden öğrenebilirler. Adaylara ayrıca yazılı tebliğ de bulunulmayacaktır. 

YSK Ne Zaman Kuruldu?

YSK hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı misyonuyla hareket eden bir kurumdur. Türkiye’deki seçimlerin başlangıcından bitimine kadar olan süreçte düzen içinde süreci yönetmek için kurulmuştur. YSK 1950 yılında kanun ile resmen kurulmuştur.

YSK Ne İş Yapar?

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı içerisinde Türkiye’de yapılan seçimlerin denetimini ve yönetimini üstlenen kuruldur. YSK kararları kesin ve nettir. Seçim ile ilgili sonuçlara itiraz edilebilecek en üst kurul yine YSK’dır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir