Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
20.12.2022 23:28
20li yaşlardan sonra meydana gelen yirmilik diş problemi hakkında bir araştırma yaptık. Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir, ne zaman çıkar, diş çekimi sonrası oluşan boşluk kapanır mı? Yirmilik diş çekilmeli mi, ağrısı ne kadar sürer, ateş yapar mı?

Yirmilik diş ağrısı başladığı andan sonra ilk doktora gitmeniz gerekir. Çünkü dişin iltihaplanması ve apse yapması söz konusu olabilir. Evinizde uygulayacağınız yöntemler bu ağrıya daha da tetikler. Fakat bazı araştırmaların olduğu ve yapıldığı doğal tedavi yöntemleri vardır. Örneğin ağrıyan dişin üzerine kolonyalı pamuk ya da karbonat, diş macunu gibi uygulamaların iyi geldiği biliniyor.

Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?

Yirmilik dişlerin çıkması kişiden kişiye değişen bir süreçtir. Genellikle 20 yaş ile 30 yaş arasında çıkan bir diştir. Çıkarken de çoğu kişide ağrılı bir süreç yaşatır. Bazen dişin üstünden bazen altından ya da damağın içinde büyümeden çıkar. Bu tip yirmilik dişlerde damağın altından alınması için operasyon yapılır. Yani damak yarılır ve yirmilik diş oradan çıkartılır. Bunun gibi işlemlerin uygulanması doktorların eşliğinde gerekli gözlemler yapılarak gerçekleşir. Bazı yirmilik dişler sorun yapmaz. Yani ölene kadar dişin üzerinde ya da arka kısımda bulunabilir. Bu tabi diş yapınıza ve genetik genlerinize bağlı bir süreçtir.

Yirmilik Diş Sonrası Oluşan Boşluk Kapanır Mı?

Yirmilik dişlerinizi çektikten sonra o alanlarda boşluklar meydana gelir. Bu boşluklar dişlerin birbirini itme kuvvetinden ötürü zamanla doldurulur. Eğer doldurma işlemi olmuyorsa kendiniz de tedavi yöntemi ile diş taktırabilirsiniz. Eğer boşluk geri planda ve gözükmüyorsa ekstra diş taktırmanıza gerek yoktur. Yani bu doğal bir süreçtir. Var olan dişiniz çıkmamıştır.

Yirmilik Diş Çekilmeli Mi?

Yirmilik dişlerin çekilip çekilmemesi kişiden kişiye değişen bir sonuç gösterir. Eğer yirmilik dişleriniz dişlerin üzerinden çıkmış ve gereksiz yere fazla alan kaplıyorsa çekilmeli. Bunun üzerine şiddetli ağrı ve diğer dişlerin de farklı yapıda oluşmasını meydan getirebilir. Diğer sağlıklı dişlerinizi kaybetmemek adına çekilmesi ileriye dönük daha sağlıklı olacaktır.

Yirmilik Diş Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Yirmilik diş ağrısı bir hafta ya da bir ayı kapsayacak kadar sürebilir. Bu ağrı oluştuğu takdirde dişin kökünde iltihaplanma da meydana gelir. Doktorunuza gittiğinizde bu dişi hemen almaz. Çünkü dişin kökü iltihaplanmış ve alındığında büyük risklerin oluşması söz konusu olacaktır. İltihap kurutucu verir. Ve bir hafta sonrasında o dişin alınması daha doğru olur. Bunun gibi hiç ağrımayan yirmilik dişler de vardır. Bu dişlerin de eğer diş yapımıza zarar vermesi söz konusu ise doktorların müdahale ederek alması gerekir.

Yirmilik Diş Ateş Yapar Mı?

Evet, yirmilik dişin çıkma evresinde ateş yapma ihtimali yüksektir. Dişin altından ya da üzerinden çıkması bir aylık ya da daha uzun süre olabilir. Diş çıkımı süresinde ateş yapma ihtimali yüksektir. Diş çıktıktan sonra eğer diğer dişlerimize sorun teşkil etmiyorsa bu rahatsızlıklar kısa sürede geçer. Eğer dişin üzerinden çıkıyor ve ağzımızda bir engel teşkile ederse dişin alınması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir