Yıllardır Uzak Kaldığımız Eurovision Yarışmasının Tarihçesi Nedir?

Yıllardır Uzak Kaldığımız Eurovision Yarışmasının Tarihçesi Nedir?
25.10.2022 22:58
Avrupa Yayın Birliği’nde olan her ülkenin katıldığı şarkı yarışması olan Eurovision oldukça takip edilmektedir. Yıllar uzak kaldığımız Eurovision yarışmasının tarihçesi nedir, Türkiye Eurovision’a en son ne zaman katıldı, ilk hangi yılda katıldı? Athena, Can Bonomo, Hadise Eurovision’da kaçıncı oldu? Mor ve Ötesi, Şebnem Peker, Manga Eurovision’da kaçıncı oldu?

Avrupa Yayın Birliği üyesi olan ülkelerin katılımı ile 1956 yılından beri gerçekleştirilen bir şarkı yarışmasıdır. Katılımcı ülkelerin her biri televizyon ve radyo aracılığı ile kamuoyuna göstererek canlı yayında seslendirmek üzere bir şarkı seçer ve yarışmadaki en popüler şarkıyı belirlemek üzere kendisi dışında kalan ülkelerin şarkılarını puanlar.

Eurovision şarkı yarışmasını kazanmak ülkeler kadar şarkıcılar içinde oldukça önemlidir. Şarkıcıların daha iyi tanınmasını ve kariyerlerini ilerletmeleri için oldukça önemli şanslar sağlar.

Türkiye Eurovision'a En Son Ne Zaman Katıldı?

Dünyanın en büyük ses yarışması olan Eurovision Şarkı Yarışması birçok ülkeden katılımcıları ile her sene farklı bir ülkede yarışmayı sağlamaktadır. Türkiye’de Eurovision’a ev sahipliği yapmış ülkeler arasında yer almaktadır. En son Can Bonomo ile 2012 yılında Eurovision’a katılan Türkiye yarışmadan 7’ncilik ile ayrılmıştır.

Türkiye, 2013 yılından itibaren TRT’nin aldığı karar nedeni ile Eurovision’a katılmamaktadır.

Türkiye Eurovision'a İlk Hangi Yıl Katıldı?

Türkiye Eurovision’a Semiha Yankı’nın seslendirdiği ‘Seninle Bir Dakika’ şarkısı ile 1975 yılında ilk kez katılmıştır. İlk katıldığı zaman 3 puan alarak 19. sırada yer alan Türkiye 1975 yılından sonra 1976 ve 1977 yıllarında Eurovision’a katılmamıştır.

Athena Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

Türkiye 2004 yılında Eurovision’a Athena grubu ile katılmıştır. Türkiye’yi Eurovision’da temsil eden Athena, İstanbul kökenli ska ve punck rock grubudur. Athena üyeleri; Gökhan Özoğuz ve Hakan Özoğuz grup kurucu üyelerindendir. 1987 yılından itibaren günümüzde de var olan Athena grubu 2004 yılında ‘For Real’ şarkısını söylemişlerdir.

2004 yılında İstanbul’da Eurovision’a ev sahipliği yapan Türkiye, Athena grubunun sergilediği performans ve ‘For Real’ şarkısı ile yarışmada 195 puan alarak 4. sırada yer aldı.

Can Bonomo Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

Can Bonomo 2012 yılında ‘Love Me Back’ şarkısı ile Türkiye’yi Eurovision’da temsil etmiştir. Türkçesi sen de beni sev olan şarkıyı İngilizce seslendiren Can Bonomo, sözü ve bestesi kendine ait olan ‘Love Me Back’ şarkısında Türk motifleri ağır basmaktadır.

Can Bonomo 2012 yılında Türkiye’yi ‘Love Me Back’ şarkısı ile temsil ederek Eurovision Şarkı Yarışmasında 112 puan alarak 7. Olmuştur.

Hadise Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

İlk defa 1975 yılında Eurovision’a katılan Türkiye 2009 yılında ise Hadise ile Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmıştır. Hadise 2009 yılında ‘Düm Tek Tek’ şarkısını seslendirmiştir. ‘Düm Tek Tek’ şarkısı ve sahne performansı ile Türkiye’yi temsil eden Hadise Eurovision’da 4. Olmuştur.

Mor ve Ötesi Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

1995 yılında Harun Tekin, Alper Tekin, Derin Esmer ve Kerem Kabadayı tarafından kurulan Mor ve Ötesi Türk alternatif rock müzik grubudur. 2008 yılında Türkiye’yi Eurovision’da temsil eden Mor ve Ötesi ‘Deli’ şarkısını Türkçe seslendirmiştir. Türkçe olan ‘Deli’ şarkısı 2008 yılında Eurovision’da 138 puan alarak 7. olmuştur.

Şebnem Paker Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

Şebnem Peker 20 Temmuz 18977 İstanbul doğumlu bir Türk gitarist ve şarkıcıdır. Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda iki kere temsil eden Şebnem Peker ilk kez 1996 yılında Eurovision’da sahne almıştır. 1996 yılında Eurovision’da Türkiye’yi temsil eden Şebnem Peker ‘Beşinci Mevsim’ şarkısı ile 12. sırada yer almıştır.

1997 yılında ise Türkiye’yi ikinci kere temsil eden Şebnem Peker bu sefer Grup Etnik ile Eurovision’ katılmış ve Türkiye’yi temsil etmiştir. Grup Etnik ile Şebnem Peker ‘Dinle’ şarkısı ve performansı ile 1997 yılında 3. sırada yer almıştır.

Manga Eurovision'da Kaçıncı Oldu?

2001 yılında müzik hayatına başlayan bir grup olan Manga, Ankara kökenli alternatif rock grubudur. Manga 2010 yılında Norveç Oslo’da düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir. ‘We Could Be The Same’ şarkısı ile 170 puan alan Manga 2. sırada yer almıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir