Yeşil Sigorta Zorunlu Mu?

Yeşil Sigorta Zorunlu Mu?
24.11.2022 22:42
Yeşil sigorta uzun yıllardır sisteme dahil olan 47 ülkede de geçerliliği olan bir trafik sigortasıdır. Yeşil Sigorta zorunlu mu, nereden alınır, neleri kapsar, ne işe yarar? Yeşil Sigorta nasıl yaptırılır, nerde yaptırabilirim, olmazsa ne olur? Yeşil sigorta ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevapladık.

Yeşil sigorta uluslararası geçerliliği olan tek sigorta türüdür. Eğer kendi aracınız ile yurt dışına çıkıyorsanız yeşil sigorta yaptırmak zorundasınız. Yapılan zorunlu trafik sigortaları sadece yaşadığınız ülkede geçerlidir. Yurt dışında bir kaza yaptığınızda haklı bile olsanız yeşil sigortanız yoksa bir hak talep edemezsiniz.

Yeşil Sigorta Nereden Alınır?

Yurt dışına kendi aracınız ile çıkacaksanız yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Yeşil sigorta birkaç uluslararası şirketi tarafından yapılmaktadır. Yeşil sigorta alabileceğiniz şirketler şunlardır;

·        TTOK

·        TURİNG FiA

·        AIT

·        RoyalCert

·        Allianz

Bu şirketler üzerinden yeşil sigorta yaptırıp yurt dışına kendi aracınız ile gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz.

Yeşil Sigorta Neleri Kapsar?

Yeşil Kart sisteminde bulunan ülkelerde geçerli olan bir sigorta olan Yeşil Sigorta uluslararası geçerliliği olan tek sigorta türüdür. Yeşil sigorta, kendi ülkenizde yaptırdığınız sigortalar gibi kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Tek farkı Yeşil Kart sistemine dahil olan tüm ülkelerde geçerliliğinin olmasıdır.

Yeşil Sigorta Ne İşe Yarar?

Yeşil sigorta aracınızı bu sisteme bağlı olan ülkelerde de koruyabileceğiniz bir sigorta türüdür. Kendi aracınız ile yurt dışına çıkıyorsanız bu sigorta ile kendinizi koruyabilirsiniz. Yeşil Kart sistemine dahil olan birçok ülkede kendi ülkenizde yaptırdığınız zorunlu sigorta gibi kaza durumunda karşı tarafın zararlarını ödemektedir.

Yeşil Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Yeşil sigorta bu sistemin satışını yapan sigorta şirketlerinde araç türüne göre farklı ücretlerde yapılmaktadır. 2022 yılında Yeşil Sigorta fiyatları şunlardır;

·        Otomobil 225 Euro

·        Taksi 225 Euro

·        Minibüs (Sürücü dahil 10-17 koltuk) 550 Euro

·        Otobüs (Sürücü dahil 18-10 koltuk) 700 Euro

·        Otobüs (Sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) 850 Euro

·        Kamyonet 500 Euro

·        Kamyon 1250 Euro

·        İş makinesi 300 Euro

·        Traktör 50 Euro

·        Römork 85 Euro

·        Motosiklet ve Yük Motosikleti 180 Euro

·        Tanker 1250 Euro

·        Çekici 1250 Euro

·        Özel Amaçlı Taşıt 700 Euro

·        Tarım Makinesi 300 Euro

Yeşil Sigorta Nerede Yaptırabilirim?

Yeşil Sigorta sizi ve aracınızı sisteme dahil olan 47 ülkede koruyan bir sigorta türüdür. Bu sigortaları yapmak için bu sistemle çalışan uluslararası şirketlerde yaptırabilirsiniz. Yeşil Sigorta sözleşmesi yapan şirketler şunlardır;

·        TTOK

·        TURİNG FiA

·        AIT

·        RoyalCert

·        Allianz

Bu şirketlerden biri ile sigorta anlaşması yaparak kendinizi ve aracınızı yurt dışında da garantiye alabilirsiniz.

Yeşil Sigorta Olmazsa Ne Olur?

Yeşil Kart sistemine dahil olan bir ülkeye kendi aracınız ile seyahat edecekseniz bu sigortayı yaptırmalısınız. Eğer yurt dışında bir kaza yaşarsanız Yeşil Kart Bürosu’na başvurup masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Yeşil sigorta yaptırdıktan sonra aldığınız yeşil kart ile gittiğiniz her ülkede sigorta yapmanıza gerek kalmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir