Yeşil Sigorta Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeşil Sigorta Hangi Ülkelerde Geçerli?
25.11.2022 20:17
Yeşil sigorta ile tüm bilinmeyenleri araştırdık. Yeşil sigorta hangi ülkelerde geçerli, Bulgaristan’dan yeşil sigorta nasıl yaptırılır, sınırda yaptırılır mı, en az kaç günlük olur? İptal edilebilir mi, yeşil sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Yeşil sigorta motorlu vasıta araçların ülkelerde sigorta altın alınmasıdır. Yani Türkiye’deki araba sigortasının diğer ülkelerde geçerli olması anlamına gelir. eğer aracınıza yurt dışında bir kaza meydana gelirse sigorta tarafından karşılanır. Geçerli ülkeler ise Avrupa ülkelerin hemen hemen hepsinde geçtiği bilinir. bu sayede dışardan gene turistlerin araçlarını kullanmada da daha rahat ortamın oluşturulması sağlanır. Aynı şekilde trafik kurallarına da bu ülkelerde uymanız gerekir. eğer uymazsanız büyük para cezalarına da çarptırabilirsiniz.

Bulgaristan’da Yeşil Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Özel sigorta merkezleri ya da TURİNG adındaki merkezlerde gerekli işlemleri ve nelerin yapılacağına dair bilgi verilir. Bu merkezlerde ayrıntılı bilgiler alarak yolculuğa bu şekilde çıkmanız önerilir. Aksi taktirde aracınız zarar görebilir ya da karşı tarafın aracına maddi hasar oluşturabilirsiniz. Bu hasarların ödenmemesi için yeşil sigorta gereklidir. Hatta bu ülkelere girerken çoğu yeşil sigorta olmadan alım da yapmaz.

Yeşil sigorta için gerekli evrak ve işlemler bu adreslerde sizlere doğru şekilde anlatılır. Anlatılanlara uyduğunuz taktirde sigortanız hemen işleme koyularak yerine gelir. size yeşil sigorta adında bir kağıt çıkarılır. Bu işlemle yurt dışında özel araçlarınız ile seyahat edebiliyorsunuz.

Yeşil Sigorta Sınırda Yapılır Mı?

Motorlu araçların güvenliği kapsamı altında yurt dışına çıkarken yeşil sigorta işlemleri yapılması uzun yıllardan beri var. Bu sigortanın ülkelerin sınırlarında para karşılığı da yaptırıldığını bilmelisiniz. Fakat bu parayı vermek istemezseniz, kendi ülkenizde özel sigorta şirketlerinde daha uygun bir fiyat aralığında yeşil sigortanızı çıkartırsınız.

Yeşil Sigorta En Az Kaç Günlük Olur?

2022 yılı ile beraber yeşil sigorta süresi en az 15 günlük bir süreyi kapsar. Bu süreniz bittiğinde sigortayı tekrar yenilenmesi ile düzenlenir. Eğer bu işlemi yapmazsanız ülkeler tarafından para cezası da kesilebilir. Bu yüzden sigortalarınızı kendi ülkeniz ya da bulunduğunu ülkelerin sınırları tarafından düzenlenmesini ertelemeyin

Yeşil Sigorta İptal Edilebilir Mi?

Yeşil sigortaların gerekli hususlarda iptal edildiği bilinir. eğer yeşil sigorta yaptırdıysanız ve 6 aya kadar bir düzenleme getirilmediği taktirde kendiliğinden iptal da edilir. Tabi bu iptal edilme işleminde kadar ücret alınır ya da alınmaz bunları sigorta merkezlerine sorarak adım atmanız gerekir. eğer bu işlemi yapmazsanız sigorta ile problem yaşayarak iş mahkeme yoluna kadar gidebilir.

Yeşil Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aracınızın ruhsatı ve sigorta kağıdınızla kendi ülkelerinizdeki sınır kapılarına bu evrakları teslim etmeniz gerekir. hangi sınırdan geçecekseniz o bölgelerde yeşil sigorta ofisleri bulunur. Bu işlemlerle evraklar tamamlandıktan sonra yeşil sigortanız çıkacaktır. Herhangi bir sorun yaşanması halinde e devlet üzerinden de bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Yani gerekli evrakların çıkarılması buradan da yapılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir