Yeni Doğum Yapan İnek Ne Zaman Sağılır?

Yeni Doğum Yapan İnek Ne Zaman Sağılır?
15.12.2022 23:39
İneklerin doğum yapmalarından sonraki ilk 14 günü fresh olarak anılmaktadır ve bu çok önemli bir süreçtir. Peki yeni doğum yapan inek ne zaman sağılır, inek neden yem yemez, eşini atmasa ne olur, eşini ne zaman atar? Yeni Doğum yapan ineğin eti yenir mi, eşi nasıl düşer, ineğin hamile olup olmadığı nasıl anlaşılır? İşte detaylar.

Yeni doğum yapan inekler tıpkı insanlar gibi doğum sonrası özel bir süreçten geçeler. Bu süre 2 hafta boyunca devam edebilir. Bu süreçte süt verimlerinde düşüş ve hastalıklara karşı daha hassas olabilirler.

Hayvanlara bu süre tanınmaz ve hemen sağılma işlemine geçilirse “süt humması” denilen paratiroid hormonunun işlev bozukluğundan kaynaklanan doğum felci yaşamasına sebep olunabilir. Doğumdan en erken 1 hafta Sonra tam sütü bitmeyecek şekilde yavaş yavaş sağılması gerekmektedir.

Yeni Doğum Yapan İnek Neden Yem Yemez?

İnekler yeni doğum yaptıkları zaman stres hormonları çok yüksek seviyelere çıkar. Özellikle yazın doğum yapmış bir ineğin bunaltıcı sıcaklardan kaynaklı olarak savunma sistemi büyük ölçüde etkilenir. Savunma sistemi güçlü olmayan inekler ise hastalığa daha yatkın olurlar. Tıpkı insanlar da olduğu gibi doğum sonrası vücutlarında birtakım değişiklikler gözlenecektir.

İneklerin doğumdan önce ve doğumdan sonra iştahsız olmaları normal bir durum değildir. Ayrıca az su içmesi de bir sorunun habercisidir. Rahminin içi yavru suları ile dolu olduğu için ineğin işkembesi baskılanmış ve işkembenin hacmi daralmış olabilir.

Yeni Doğum Yapan İnek Eşini Atmasa Ne Olur?

İneğin doğumun sonucunda eşini atamaması yöreden yöreye farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Kimi yörede eteğinin düşürülmemesi kimi yöreler de ise sonun atılamaması, eşinin atılamaması olarak da söylem farklılıkları olabilmektedir.

 Doğum yaptıktan 12-24 saat içerisinde eşinin atılması gerekmektedir. Yeni doğum yapmış olan inek ideal zamanında eşini atamazsa, rahim iltihaplanmasına, tekrar döl tutamamasına ve karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.

Doğum Yapan İnek Eşini Ne Zaman Atar?

Doğumdan sonra eşini atamama problemi hayvanlarda sıklıkla görülebilmektedir. İkiz doğumlar, zor doğum süreci, hastalık ve enfeksiyonlar, mineral dengesizlikleri gibi sebeplerden kaynaklı olarak eş atılamama durumu gözlemlenebilir. Normal bir doğum sürecinde inek eşini 12-24 saat içerisinde atmış olmalıdır. 24 saatin sonunda eş atılamamışsa bu patolojik bir durumdur ve veteriner hekime gösterilmesi gerekmektedir.

Yeni Doğum Yapan İneğin Eti Yenir Mi?

Gebeliği bilinen, yeni doğum yapmış süt veren ve doğumu yakın olan hayvanın kesilmesi dini açıdan mekruhtur. Çok zor bir durumda kalınmadıkça bu hayvanların eti yenmemelidir. Ayrıca gebe bir inek ölmüş ve karnında ki yavrusu da henüz gelişmemiş bir şekildeyse bu hayvanların etini yemek de caiz değildir.

Yeni Doğum Yapan İneğin Eşi Nasıl Düşer?

Yavru zarlarının ineğin rahminden atılabilmesi için doğumdan sonra kısa bir süre içerisinde, eşinin düşmesi gerekmektedir. Eğer doğal yollardan alınamazsa veterinerden destek alarak suni bir şekilde temizlenmesi sağlanmalıdır.  İneğin kolay bir doğum geçirebilmesi ve eşini kolay atabilmesi için doğumundan birkaç gün önce D3 vitamini verilmesi önerilmektedir.

İneğin Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Hayvan sahiplerinin hayvanının hamile olup olmadığını devamlı olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Bu dönemde hayvanlar özel ilgi ve beslenmeye ihtiyaç duyacaklardır. Ayrıca ineklerin gebelik boyunca alması gereken ilca ve özel besinler bulunmaktadır. Bu yüzden sahiplerinin süreci başından itibaren biliyor olmaları şarttır.

El ile yapılan müdahale ile ineğin hamile olup olmadığına bakılabilir. Buna rektal muayene denir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kan testi ve ultrason yöntemiyle de hayvanının hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ayrıca ineğin gebe kalmasından sonra 18-24 gün içerisinde salgıladığı yüksek oranda “Progesteron“ bir hamilelik göstergesidir. Memede büyüme, hal ve tavırlarında yumuşama, ağır başlılık, sakinlik gibi belirtilerde gözlemlenebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir