Yazın Araba Camı Neden Buğulanır?

Yazın Araba Camı Neden Buğulanır?
09.11.2022 22:15
Araba camlarının yol açtığı sorunları tüm detaylar doğrultusunda araştırdık. Yazın araba camı neden buğulanır, nasıl çözülür, nasıl önlenir? Buz tutmaması için ne yapılır, boya lekesi nasıl çıkar, buğulanan araba camı nasıl temizlenir?

Araba camlarının buğulanması için birçok neden olabilir. Daha çok sıcaklık farklılıkların olduğu yerlerde buğulanma meydana gelir. Daha çok buğulanma kış aylarında olur. Çünkü dışarısı kışın soğuk olması durumda içerdeki sıcak hava ile birleşmesinde camlarda bir buğulanma oluşur. Aynı şekilde yazın da olur. Yazın havanın çok sıcak olması ve içerdeki klimayı çok yüksek seviyede çalışmasında camlarda buhar banyosu cinsinde buğulanma meydana gelecektir.

Araba Camı Buğu Nasıl Çözülür?

Arabanın kalorifer sistemini açarak camları kurutabilir. Camları üfleterek camları kurutabilirsiniz. Camları açarak iç ve dış havanın dengelenmesi ile camların buğulanması çözülür. Bir bez yardımıyla camları silerek buğulanmayı alabilirsiniz. Bunun gibi birçok çözüm yolu vardır. Buğu daha çok kış aylarında olduğu için ön ve arka camdaki buğulanmayı zaten arabanın kalorifer sisteminin yok etmesi sürücüleri bir tık yolda rahatlatır.

Fakat bazı durumlarda sıcaklık farkının çok olması ve buğulanmadan dolayı yolu görememe gibi durumlar meydana gelebilir. Olumsuz şekilde kazaların meydana gelmemesi için arabayı sağa çekerek bez yardımıyla arabanın camlarını silmemiz gerekir. Bu yüzden bu noktalar daha güvenli araba kullanmada önemlidir.

Araba Camı Buharı Nasıl Önlenir?

Araçlarınızı daha çok sıcaklık farkının oluşmayacağı alanlarda sürerseniz buhar oluşmayacaktır. Eğer kötü hava koşullarında bir araç kullanımı yapıyorsanız dikkatli şekilde aracın içindeki buharı kaldırma sistemini kullanmanız gerekir. Aksi taktirde yolu ve önünüzü sağlıklı şekilde göremeyebilirsiniz. Bu durumları ortadan kaldırma buhar sistemini işletime sokarak kısa sürede tüm buharı kaldırmış olursunuz.

Araba Camı Buz Tutmaması İçine Ne Yapılır?

Arabanın üzerine ötürü yardımıyla buzlanmayı önleyebiliriz. Ya da aracı kapalı bir alana koyabilirsiniz. Buz çözücü spreyler var onu araca buzlanma olmadan sıktığınız da buzlanmayı önleyecektir. Uzun süre buzlanma gibi olaylar olmadan aracınızı sabah ya da istediğiniz saatlerde daha sağlıklı şekilde kullanabileceksiniz.

Araba Camı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Araba camı lekelenmelerine karşı birçok doğal yöntem vardır. Arabanıza zarar vermeden yapacağınız uygulamalar daha az zarar almasına yardımcı olur. Örneğin sirkeli ve limonlu su ile arabanın camının boyası anında çıkma özelliğine sahiptir. Hafif dokunuşlarla araba yüzeyine süreceğiniz bezinde yumuşak olması önemlidir. Sirkeli sıcak su ile araçlarınızın camı eskisinde daha parlak ve tüm lekelerden arınmasına yardımcı olursunuz.

Buğulanan Araba Camı Nasıl Temizlenir?

Arabanın buğulanmayı önleyici kalorifer sistemi ile araba camları temizlenir. Daha sonra bir bez yardımıyla arabanın iç buharını alabilirsiniz. Diğer bir nokta ise camları açarak iç ve dış sıcaklığı koruması bu sayede camlardaki buğunun yok olmasını sağlar. Bir de araçlar için doğal spreyler var. Bunları mağazalardan alabilirsiniz. Aracın buhar yapmasını engelleyerek yollarda daha güvenli araç kullanmanızı sağlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir