Yaz Aylarının En Büyük Sıkıntısı Sivrisineklerden Doğal Yollarla Kurtulma Yöntemleri

Yaz Aylarının En Büyük Sıkıntısı Sivrisineklerden Doğal Yollarla Kurtulma Yöntemleri
19.07.2022 14:36
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sivrisinekler de çoğalmış durumda. Hal böyle olunca sivrisineklerden nasıl korunacağı da merak konusu haline geliyor. Yazımızda sivrisineklerden korunmak için doğal yöntemler hakkında bilgi verdik.

Uykuları bölen sivrisinekler kişileri gece boyu huzursuz eder. Kaşıntıların sürekli devam etmesi ciltte kızarıklık ve tahrişe de neden olabilir. Dünyadaki en tehlikeli hayvanlarından biri olan sivrisineklerin bir ısırığı Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtma yayabilir. Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan sivrisineklerden kurtulmak çok da zor değil. Doğal yöntemler kullanarak sivrisinekleri uzaklaştırmak mümkün. İşte sivrisineklerden kurtulmanın doğal yolları…

1.Sivrisinekleri Uzak Tutan Kokular Nelerdir?


Sivrisineklerin yanınıza yaklaşmaması adına alabileceğiniz doğal önlemlerden ilki; doğru kokuları seçmekten geçiyor. Sivrisinekleri sizden uzak tutacak kokular ise şu şekilde; lavanta, portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke, biberiye. Siz de bu kokuları kullanarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

2.Kıyafetlerinizin Renklerine Dikkat Etmelisiniz

Sivrisinekler daha çok koyu renkleri tercih eder. Sivrisinekler koyu renkleri kendi özel alanları gibi gördükleri için koyu renkli elbiseler giyen kişilerin yanına daha çok uğrar. Bu nedenle açık renkli kıyafetler giymeniz, sivrisinekleri uzaklaştırmak adına iyi bir çözüm olabilir.

3.Vitaminler Yardımıyla Sivrisinekleri Uzaklaştırın!


B ve C vitamini yönünden zengin besinler sivrisineklerin çok sevmediği gıda gruplarından. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücutta birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret eder. Bu nedenle B ve C vitamini alımı sağlamanız faydalı olacaktır.

4.Sık Sık Duş Almak Sivrisineklerden Koruyabilir

Sivrisinekler daha çok terli olan vücutlara ve ayak kokusu problemi yaşayan kişilere gelir. Yatmadan önce duş almak bu davetsiz misafirlere karşı koruyabilir. Bu nedenle yaz sıcaklarında sık sık duş almanız hem hijyen hem de sivrisinekler açısından olumlu bir yöntemdir.

5. Sirkenin Sivrisineklere Karşı Başarısı Çok Büyük


İçinde sirke dolu bardağı cam önüne koyulmalı. Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmaz ve içeri sokmaz.

6.Bazı Yağlar Da Etkili Olabilir

Sivrisineklere karşı etkili yöntemlerden biri de soğan ve sarımsak. Amerika’da yapılan araştırmalarda, sivrisineklerin sarımsak ve sarımsak yağı olan yerlere yaklaşamadığı tespit edildi.

7.Doğal Spreyinizi Hazırlayın!

Nane de tıpkı fesleğen gibi mutfakta ve sivrisinek kaçırmada işe yarıyor. Sivrisinekleri kaçırmasının yanı sıra nane, sivrisinek ısırığına da iyi geliyor. Davetsiz misafirlerden kovmak için, nane ve limondan yapılan doğal sprey de oldukça etkili.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir