Yavrusu Olan Muhabbet Kuşları Neden Kavga Eder?

Yavrusu Olan Muhabbet Kuşları Neden Kavga Eder?
10.01.2023 21:18
Hassas, neşeli ve pozitif ev hayvanlarımız muhabbet kuşları hakkında merak edilen özelliklere biraz daha yakından bakalım. Yavrusu olan muhabbet kuşları neden kavga eder, yavru muhabbet kuşları neden kavga eder, neden kafesin tellerinde durur? Yavru muhabbet kuşları neden titrer, neden ishal olur, neden ısırır? Sizin için derledik.

Papağan türleri arasında bulunan bir evcil kuş türü olan muhabbet kuşları son derece hassas, duygusal ve oyuncu kuşlardır. Bütün hayvanlar gibi muhabbet kuşları da içgüdüleriyle hareket ederler.

Yavrusu olan muhabbet kuşlarının kavgası genellikle erkek muhabbet kuşunun, dişi muhabbet kuşunu yuvadan atmak isteyerek yavruya tek başına bakmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak dişi kuşta yuva sahiplenme içgüdüsü olduğu için bu durum sürekli olarak çatışmalarına sebep olacaktır.

Ayrıca yuvadaki sayısının artmasından kaynaklı olarak alanın yetmemesi ve bu durumun hayvanlar üzerinde stres oluşturması da bir diğer nedendir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Kavga Eder?

Yeni doğmuş bir muhabbet kuşu korkmuş ve kaygı içinde olacaktır. Çevresine ve kafesine uyum sağlamakta zorlanan muhabbet kuşları korku ve stres kaynaklı olarak suskunlaşabilir. Ancak her hayvanın tabiatı farklı da olabilir.

Yavru muhabbet kuşlarınız kavga ediyorsa bu üstünlük mücadelesiyle alakalı olabilir. Kavga ederek kendi alanlarını işaretleme içgüdülerinden kaynaklı olarak kavga çıkarabilirler. Savunma içgüdünün yanı sıra kıskançlık, sinirlilik, uyumsuzluk gibi problemlerden kaynaklı olarak da kavga çıkabilir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Kafesin Tellerinde Durur?

Muhabbet kuşları daima ilgi bekleyen, yeterli sevgiyi alamadıklarını ve ilgisiz kaldıklarını düşündükleri zaman da depresyona giren canlılardır. Yavru muhabbet kuşunuz kafesinin tellerinde asılı kalıyor ya da uyuyorsa yüksek ihtimalle güvenlik duygusunu aradığı için yapıyor olabilir. Ayrıca kuşunuz depresif bir takım özellikler gösteriyor ve sevgisiz kaldığını da hissediyor olabilir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Titrer?

Bazı kelimeleri taklit etmeleri, rengarenk tüyleri ve neşeli hareketleriyle uzun yıllardır insanların evlerinde adeta onlara yoldaşlık eden muhabbet kuşları tıpkı insanlar gibi üzülür, sevinir ve mutlu olurlar. Bu duygusal hayvanlar eğer titremeye başladıysalar birtakım duygusal durumlara tepki veriyor olabilirler.

Stres ya da endişe altında olduklarında kaslarını kasarlar ve vücutları titremeye başlar. Kafesinin bulunduğu odanın soğuk olması da üşüyerek titremesine sebep olabilir. Ayrıca yavru muhabbet kuşları vücutlarında gelişen enfeksiyon kaynaklı olarak da titrerler.

Kuşlarda bulunan bu enfeksiyonlardan bazıları insanlara da geçebilir. Bundan kaynaklı olarak yavru muhabbet kuşunuzun titremesi geçmiyorsa mutlaka bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden İshal Olur?

Yavru muhabbet kuşları henüz çok küçük ve çok hassas oldukları için elle beslenmesi gereken canlılardır. Besinlerinin içeriğindeki değerler de yavru muhabbet kuşlarının sindirimlerinin en önemli parçalarıdır. Eğer protein olarak yoksul bir yem veriyorsanız yüksek ihtimalle kuşunuz ishal durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca yavru henüz dünyaya ve size adapte olmakta zorlandığı için içinde bulunduğu kaygı ve stres sindirim sitemini etkileyebilir ve hayvan ishal şeklinde dışkılama yapabilir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Isırır?

Yavru muhabbet kuşlarını mümkün olduğunca avucunuza almayınız. Henüz çok hassas olan kuşunuzun canı yanabilir ve hayvanda ısırma davranışı ortaya çıkabilir. Özellikle yavru muhabbet kuşlarının size alışması ve ısınması için onlara zaman vermelisiniz. Kuşlar özgürlüklerine son derece düşkün hayvanlardır.

Uzun süre kafeste beklerlerse çıkartmak istediğiniz zaman bir tepki olarak elinizi ısırabilirler. Ayrıca oyuncu olan kuşlarla ilgilenmeli ve oyun oynamak istedikleri zaman onlarla oynamalısınız. Aksi halde istemediği bir davranışa zorlanması kuşun sizi ısırmasına sebep olacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir