Erkek Kediler Neden Bağırır?

Erkek Kediler Neden Bağırır?
05.01.2023 20:31
Erkek kediler neden bağırır? Kediler neden fare kovalar, neden fayans yalar? Kediler neden farklı renkte yavru doğurur? Kediler neden fare getirir? Kediler neden farklı ses çıkarır, neden gaz çıkarır? Kedilerin gerçekleştirdiği bazı eylemlerin nedenleri sahipleri tarafından merak edilmektedir. İşte tüm detaylar...

Kızgınlık döneminde kedilerin birbirine bağırması oldukça normal bir durum olarak gözlemlenmiştir. Bu bağırmalar 2 erkek kedinin dişi kedi için birbiri ile kavgasını da gösterir. Nedeni ise kim daha çok bağırır ve karşıdaki erkek kediyi korkutmayı başarırsa dişi kedi ile çiftleşme hakkı onda olacaktır.

Kediler Neden Fare Kovalar?

Vahşi kediler beslenmek için içgüdülerini takip edip, farelerin korunmasız ve kolay yakalanır olması nedeninden dolayı fareleri yakalar ve onları yerdi. Günümüzde de aynı içgüdü kedileri fare takibini sürdürmektedirler. Ve doğal avcılar olarak, bu işi son derece iyi yaptıkları gözlemlenmiştir. Kediniz aç olduğu için avlanma hareketini gerçekleştirmez. Avlanmasına gerek duymak için fazlasıyla iyi beslendiği zaten ortada bir durumdur. Bunu gerçekten doğal bir içgüdü olarak yaptığı gözlemlenmiştir.

Kediler Neden Fayans Yalar?

Tat ya da koku nedeniyle fayans yalama eylemini gerçekleştirmektedirler. Yakın bir zaman diliminde duvara dökülmüş ya da yapışmış olan bazı madde izleri, kedinizi cezbeder ve duvarı yalamasına sebep olabilir. Kediler genel olarak meraklı evcil hayvanlar olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu yüzden yüzeyi koklamak ya da yalamak istemeleri doğal bir durumdur.

Kediler Neden Farklı Renkte Yavru Doğurur?

Genetik olarak kedilerin tüy renkleri farklı olabilir. Vücutlarındaki melanin oranı genetik olarak yavrularına aktarılır. Yani, ebeveynlerin genleri, yavruların renkleri konusunda belirleyici unsurlardan birisidir.

Bir yavru kedinin tüylerinin rengini tahmin edebilmek için o yavrunun ebeveynlerinin rengini ve özellikle soyunu dikkate almanız gerekmektedir. Anne ve baba dominant genleri bulunmakta ise yavrular da onlarla aynı renkte tüylere sahip olması mümkündür. Çekinik genlere sahip bir aileden doğan kedi yavruları ise daha yumuşak tonlarda olacağını söylemek mümkündür.

Kediler Neden Fare Getirir?

Eğer ev sahibi kedisini çok mutlu ederse, onunla arası iyiyse, kedi mutluysa, sahibine teşekkür etmek için dışarda bir fare yakalayıp sahibine getirdiği gözlememen bir durumdur. Bu fareyi ise sahibinin yatağına ya da koltuğuna bırakabilmektedir. Kediler için bir nevi teşekkür anlamına gelen bu hareket ev sahipleri içinse büyük bir hijyenik problem olacağı kesin.

Kediler Neden Farklı Ses Çıkarır?

Kedilerin ağlar gibi ses çıkarmalarının temel nedeni acıkmalarından olmaktadır. Yine aynı şekilde uzun bir süredir su içmeyen kediler de ağlar gibi ses çıkarabilmesi mümkündür. Bu nedenle kedilerin mama ve su kapları sık sık kontrol etmek gerekir. Farklı ses çıkarmaları ayrıca ağrısının ya da acısının da olduğunun bir nedenidir.

Kediler Neden Gaz Çıkarır?

Kedilerin gaz çıkarmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en yaygın olanı ise hava yutarak gaz çıkarmaları olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bağırsaklarda bakteriyel çoğalma da kedilerin gaz çıkarmalarına sebep olabilir. Bu bakteriler, çok fazla yemek yemekten, yanlış türde yemek yemekten, pankreatit veya diğer iç organların yangılarından dolayı olduğu gözlemlenmiştir.

Kedilerin az miktarda gaz çıkarması normaldir, ancak aşırı gaz, aşırı kötü kokulu gaz bir problemin olduğunu açıkça gösterir. Böyle bir durumda veterinere gidilmesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir