Yavru Muhabbet Kuşları Neden Su İçmez?

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Su İçmez?
05.01.2023 20:39
Muhabbet kuşlarını yeni beslemeye başlayan ya da daha yakından tanımak isteyen hayvan severler ile bu yazıda buluşuyoruz. Peki yavru muhabbet kuşları neden su içmez, neden çok öter, muhabbet kuşları neden yuvaya girmez? Muhabbet kuşları neden zayıflar, neden sallanır, neden tahta kemirir? Sizin için cevapladık.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da su tüketimi hayati önem taşır. Çok uzun süre susuz kalan canlılar bir süre sonra organ iflası gibi ciddi durumlarla karşılaşabilirler. Özellikle yavru muhabbet kuşları çok hassas bir bünyeye sahiptir. Gelişimleri için su tüketimi çok önemlidir. Özellikle başka bir ortamda su içmeyi reddedebilirler. Çünkü duygusal hayvanlar oldukları için evi ve çevreyi yadırgayarak kargı duyabilirler. Bundan kaynaklı olarak su içmeye yanaşmayacaklardır.

Muhabbet Kuşları Neden Yuvaya Girmez?

Güvenlik duygusu doğal yaşamdan evcilleşen hayvanlar için çok önemlidir. Hala doğadaki tehlikelere karşı atakta olan hayvanlar bir süre sonra stres içerisine girerler. Bu nedenle çok dar ya da çok büyük kafeslerde rahat edemezler. Özellikle dişi muhabbet kuşlarının yuvalarına güven duyması ve o yuvayı benimsemeleri şarttır. Aksi halde yuvasına girmeyeceklerdir.

Yavru Muhabbet Kuşları Neden Çok Öter?

Yavru muhabbet kuşları eve ilk geldikleri zaman zaten ortama yabancı olmaları ve stres içinde oldukları için çok fazla ötmezler. Ancak yavru muhabbet kuşunuz çok fazla ötüyorsa mutsuz olduklarının işareti olabilir. Sahibi değişmişse, ev ortamı değişmişse stres ve kaygı kaynaklı olarak çok yüksek sesle çok fazla ötebilir.

Muhabbet Kuşları Neden Zayıflar?

Tıpkı insanlar gibi muhabbet kuşları da stres kaynaklı ya çok yem tüketirler ya da yem tüketmeyi kesebilirler. Eğer kuşunuz son dönemlerde çok fazla zayıfladıysa bu stres kaynaklı olabilir. Ayrıca tükettiği yemin protein açısından zengin bir kaynak olduğuna emin olmalısınız.

Yemini beğenmeyen kuşlar yem yemeyi keser ve yemi protesto eder.  Ev ortamını elinizden geldiği kadar stresten uzak tutmalısınız. Yüksek sesle kavga, gürültü ve negatif enerji kuşunuzu yemeden içmeden kesebilir.

Muhabbet Kuşları Neden Sallanır?

Kızgınlık dönemi olarak adlandırılan hayvanların çiftleşme döneminde hayvanlar birtakım tavır ve haller içerisine girerler. Muhabbet kuşlarının kafalarını sallaması da kızgınlık dönemine girdiğinin işareti olabilir.

Özellikle erkek muhabbet kuşları dişisini etkilemek ve çiftleşmeye davet etmek için bu tip tavırlar sergilerler.  Bu bir çeşit dişisini tavlamak için yaptığı kur hareketidir. Ancak erkek ya da dişi muhabbet kuşları oyun oynamak için de kafa sallama hareketi yapar ve vücutlarını sallandırır.

Muhabbet Kuşları Neden Tahta Kemirir?

Kuşların doğasında bir şeyleri gagalamak ve didiklemek yatar. Özellikle dişi kuşların üreme dönemlerinde bir şeyleri kemirdiklerine ve gagaladıklarına daha çok şahit oluruz. Ancak kuşunuzda bariz bir kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan tahta kemirme eğilimi de gözlemlenebilir. Muhabbet kuşunuz tahta kemiriyorsa hem gagasını daha düzgün hale getirmeye çalışıyor hem de kalsiyum eksikliğini gidermeye çalışıyor olabilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir