Yatalak Hasta Neden Kusar?

Yatalak Hasta Neden Kusar?
27.01.2023 23:11
Yatalak hastalar, sağlıklı insanların günlük yaşantılarında rahatça yerine getirdikleri şeyleri bir kişinin yardımı olmadan kendi başlarına yapamazlar. Yatalak hasta neden kusar, teller, inler, titrer? Yatalak hasta neden hep uyur, kokar, çok kaka yapar? Yatalak hastalar ve davranışları hakkında merak edilen soruları bu yazımızda sizler için derleyip cevap verdik.

Yatalak hastalar; yemek yeme, su içme, tuvalete gitme ya da banyo yapma, hareket etme, insanlarla ilişki kurma gibi fonksiyonları bir kişinin yardımı olmadan tek başlarına yapamazlar. Bir insanın aldığından daha fazla su kaybetmesi durumunda vücudunda dehidrasyon ortaya çıkar. Bu durum kişinin sürekli olarak kusması ya da ishal olması durumunda gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı yaşlılarda ve özellikle hasta insanlarda bu durum sürekli kontrol edilmektedir. Yatalak hastaların sürekli kısmasını sebebi ilaçlar, susuzluk ve organ fonksiyonlarının azalması olabilmektedir.

Yatalak Hasta Neden Terler?

Yatalak hastalar, sağlıklı insanların normal yaşamında rahatlıkla yaptığı şeyleri birisinin yardımı olmadan yapamazlar. Bu hastaların kendi rahatsızlıklarının yanı sıra birçok problemi olabilmektedir. Yatalak hastalarda en çok görülen durumlardan bir tanesi sık terlemedir. Bu durumun birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları;

·        Hasta yatağının terleme yapması

·        Bulundukları ortamın sıcak olması

·        Sinir, stres, korku ve kaygı gibi duygular hissetmeleri olabilmektedir.

Yatalak Hasta Neden İnler?

Yatalak hastalar, çok fazla acı çekmektedirler. Kişilerin hastayken acıyı geçirme yöntemlerinden bir tanesi de inlemektir. Hasta kişiler yalnız olduğu zaman uyumadan yatmaktadırlar ve kendilerine acımaya başlarlar. Bundan dolayı inlemek aslında bir yakarış biçimidir. Genellikle hasta kişiler bu durumu yalnızken sesini duyurabilmek için yaparlar.

Yatalak Hasta Neden Titrer?

Yatalak hastalar; yemek yemek, su içmek, tuvalete gitmek ve hareket etmek gibi durumları yardım almadan yapamazlar. Bu hastaların sık sık titrediği görülebilmektedir. Ancak bu durumun birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu sebepler şunlardır;

·        Heyecan ve stresi yoğun bir şekilde yaşamak

·        Uykusuzluk

·        Kişinin kendini yorgun hissetmesi

·        Kan şekerinin düşük olması

·        Tiroit fonksiyonunun bozulması

·        Kişinin sahip olduğu rahatsızlık

Yatalak Hasta Neden Hep Uyur?

Yatalak hastalar, rahatsızlıklarından dolayı günlük yaşam fonksiyonlarını tek başına gerçekleştiremeyen insanlardır. Bu kişilerin sürekli olarak uyuduğu görülebilmektedir. Bu hastaların sürekli uyulmasının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır;

·        Rahatsızlıklarından dolayı acı çekmeleri

·        Sürekli stres ve kaygı içerisinde olmaları

·        Anksiyete

·        Depresyon

·        Kullanılan ilaçların uyku yapması

Yatalak Hasta Neden Kokar?

Birçok insanın kendine özgü bir kokusu bulunmaktadır. Ancak bu koku yaşlılarda daha ağır bir şekilde hissedilmektedir. Özellikle de yatalak hastaların ağır bir kokusu olduğu hissedilir. Bunun sebebi metabolizmada görülen ve delil saldırılarında bulunan kimyasalların yaşlandıkça değişime uğramasıdır.

Yatalak Hasta Neden Çok Kaka Yapar?

Yatalak hastaların, çok fazla tuvaletlerini yaptığı görülmektedir. Bunun sebebi bu hastaların yeterince sıvı ve lifli gıda almalarıdır. Ve bunun yanı sıra hareketsiz kalıp günün neredeyse tamamını yasakta geçirmeleri ve kullandığı ilaçların da buna sebep olabildiği düşünülmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir