Yakut Taşı Nerede Bulunur?

Yakut Taşı Nerede Bulunur?
11.11.2022 21:47
Doğal taşlar arasında olan Yakut taşı oldukça rağbet görmektedir. Yahut taşı nerede bulunur, hangi burcun taşıdır, diğer adı nedir? Yakut taşı Türkiye’de nerede bulunur, neye iyi gelir, hangi ülkeden çıkar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Yakut taşı oldukça değerli ve pahalı bir taştır. Eski dönemlerde padişahların sık sık kullandığı Yakut taşı güç simgesi olarak da bilinmektedir. Yakut taşı dünyada her ülkede bulunmamakla beraber, madenden çıkarılmaktadır.

Yakut taşı geçmişten günümüze kadar oldukça beğenilen ve kullanılan taşlar arasındadır. Yakut taşı erime noktası 2050 derece olan ve oldukça parlak olan değerli bir taştır. Yakut taşına kırmızı rengini veren içinde bulundurduğu krom elementidir. Yakut taşı ilk kez lazer yapımında kullanılmıştır.

Yakut taşı doğal halde oldukça gösterişsiz ve mat olarak bulunmaktadır. Yakut’un karatı ortalama 6000 dolar civarında satılmaktadır. Yakut taşının ana vatanı Hindistan ve Güney Asya’dır.

Yakut Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Şans taşı olarak da bilinen Yakut taşı oldukça rağbet gören bir taştır. Her taşın bulundurduğu özellik ve burç vardır. Yakut taşı Koç ve Yay burcunun taşı olarak bilinmektedir.

Yakut taşı Koç burcunda; depresyonu uzaklaştırarak kişiye pozitif enerji verilmesini sağlamaktadır.

Yakut taşı Yay burcunda; ifade ve hoşgörü yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Yakut Taşının Diğer Adı Nedir?

Yakut taşı madenlerden çıkarılan ve en pahalı taşlar arasında olan taştır. Birçok ülkede çıkarılmaması ve volkanik patlamalar sonucu olarak çıkarılan Yakut taşı, kırmızı ve bordo renklerdedir. Yakut taşı şans taşı olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra Yakut taşının diğer adı Ruby taşıdır. Yaşam gücü taşı anlamına gelmektedir.

Yakut Taşı Türkiye'de Nerede Bulunur?

Türkiye’ye topraklar ve doğası ile oldukça zengin bir ülkedir. Bununla beraber birçok rezervi bulunan Türkiye’de oldukça maden vardır. Türkiye’de henüz birçok değerli taş yeni keşfedilmiş ve keşfedilmeye devam etmektedir. Türkiye’de Yakut taşı maden olarak bulunmamaktadır.

Yakut Taşı Neye İyi Gelir?

Geçmişten günümüze şans ve güç taşı olarak bilinen Yakut taşı kişiye mutluluk ve güven de vermektedir. Doğal taşlar arsında en sert ikinci taş olan Yakut taşı bordo ve kırmızı renkleri ile oldukça göz alıcı ve parlaktır.

Yakut taşı; olumsuz duygulardan arınmayı sağlar, bağışıklık sistemine iyi gelir, sezgilerin güçlü olmasını sağlar, kan dolaşımını düzenler ve negatif enerjiye iyi gelir.

Yakut Taşı Hangi Ülkeden Çıkar?

Yakut taşı volkanik bazlı oluşumlar ile meydana gelmektedir. Yakut taşı volkanın patlayıp, ısınma ve soğuma ile bazı kimyasal reaksiyonlar neticesinde milyonlarca yıl içerisinde oluşmaktadır. Her ülkede bulunmayan Yakut taşı oldukça değerli bir taştır.

Yakut taşı bulunan ülkeler;

-         Afganistan,

-         Burma,

-         Tayland,

-         Sri Lanka,

-         Tanzanya,

-         Kolombiya,

-         Madagaskar Cumhuriyeti,

-         Malawi,

-         Pakistan,

-         Amerika,

-         İsviçre

-         Rodos

-         Brezilya,

-         Avustralya’da Yakut Madenleri bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir