Yağlı Saçlar Çabuk Uzar Mı?

Yağlı Saçlar Çabuk Uzar Mı?
19.01.2023 00:46
Çeşitli sebeplerle saç derisinin yağlanmasının saçlar üzerindeki etkilerini konuşacağız. Yağlı saçlar hakkında merak edilenlere birlikte bakalım. Yağlı saçlar çabuk uzar mı, çabuk dökülür mü, daha mı çok dökülür, düzleştirilir mi? Çok yağlı saçlar kaç günde bir yıkanmalı, elma sirkesi nasıl uygulanır, her gün yıkanmalı mı? Hadi cevaplarda buluşalım.

Saçların büyük bir kısmı proteinlerden meydana gelmektedir. Saçlarınızın uzun olmasını istiyorsanız vücudunuzdaki protein miktarına yani beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kötü alışkanlıklar da saç kalitesini ve yapısını bozmaktadır. Saçın kendi yağı saçı besler ve uzamasına olanak sağlar. Ancak çok hızlı ve çok fazla şekilde yağlanan saçın bazı problemleri olabilir.

Yağlı Saçlar Çabuk Dökülür Mü?

Saçlarınıza günlük olarak ihtiyacı olan nemi kazandırmalı, bakım rutinlerini düzenli bir şekilde yapmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve bol bol su tüketmelisiniz. Çünkü vitamini ve minerali eksilen saçlar dökülme problemi ile karşı karşıya kalacaktır. Saçın kendi yağı saçı besler. Ancak çok uzun süre bakımsız kalmış saçlar zamanla cansızlaşır ve güç kaybeder. Bu da saçınızın dökülmesine neden olur. Haftada 1 kez uyguladığınız bakım bile saçınızın canlılığını geri kazanmasına yardımcı olur.

Çok Yağlı Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Saçlarınızı yıkama sıklığınız aslında saçınızın yağlanma miktarına ve sıklığına göre değişmektedir. Ama ideal olan haftada 1-2 kez saçınızı yıkamanızdır. Ama eğer saçınız çok fazla yağlanıyorsa haftada 3 gün de saç yıkanabilir.

Yağlı Saçlar Daha Mı Çok Dökülür?

Saçların yağlanması çevresel ve hormonal durumlardan dolayı meydana gelebilir. Saçın derisindeki yağ bezleri vücudun yağ dengesine bağlı olarak çalışmaktadır. Yani beslenmeniz ve yaşantınızın saç sağlığınız üzerinde direkt olarak bir etkisi vardır. Çok fazla yağlanan, vitamin ve mineral eksikliği bulunan saç derisi yüzeyi kepekle kaplanır ve saçınızın dökülmesine sebep olabilir. Böylece yağlı saç temiz saça göre daha çok dökülür.

Yağlı Saç Düzleştirilir Mi?

Gün içerisinde kullandığımız yüksek ısı veren ürünler düzleştirici ve fön işlemleri uzun vadede ve sık kullanımda saçımıza zarar vermektedir. Bu şekilde ısı yoluyla saça zarar veren ürünlerden mümkün olduğunca uzak kalarak saçın sağlığını koruyabilirsiniz. Ayrıca yağlı saçlar kuru saçlar gibi şekil almaya müsait değildir. Bundan kaynaklı olarak düzleştirme işlemini temiz ve kuru saça uygulamanız gerekmektedir.

Yağlı Saçlara Elma Sirkesi Nasıl Uygulanır?

Saçlarınıza doğal yöntemlerle bakım yapmak istiyorsanız ve saçlarınız yağlıysa size önereceğimiz bir tarif var. 1 bardak suya 2-3 kaşık elma sirkesi ekleyin.  Bir kez az miktarda şampuan ile saçlarını yumuşattıktan sonra elma sirkesi karışımı ile saçınızı durulayın. En son soğuk su ile saçlarınızı temizleyin. Haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mı?

Saç derimizin sağlığı saçın bütün sağlığının ve dengesinin ana noktasıdır. Bundan dolayı yağlı saçınızı her gün yıkamanız saç derisinin nem dengesini bozacağı ve kuruluk yaratacağı için sakıncalıdır. Ayrıca şampuanlardaki kimyasallarda saçın nem dengesi başta olmak üzere saça pek çok zarar vermektedir. Bundan kaynaklı olarak doğal içerikli bir şampuan ile saçlarınızı haftada 1-2 kez yıkamanız en idealidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir