Yaban Mersini Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Yaban Mersini Hakkında Merak Edilen Bilgiler
18.08.2022 15:09
Yaban mersini, A, K, E, C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir açısından oldukça zengin olmasının yanında, güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Yaban mersini hakkında merak edilenler başta olmak üzere, evde nasıl yetiştiği, günlük ne kadar tüketilmesi gerektiği, lekesinin nasıl çıktığı gibi merak edilen konuları sizler için bir araya getirdik.

Yaban mersini, antioksidan seviyesi en yüksek meyvelerden biri olmasının yanında, görme bozuklukları, gece körlüğü ve gözlerde kamaşma gibi sağlık sorunlarına da iyi gelir. Ayrıca bu meyve zayıflamaya yardımcı olur ve kansere karşı direnç sağlar. Hafızayı da kuvvetlendiren yaban mersini, kozmetik sanayisinde sıklıkla kullanılan bir üründür.

Yaban Mersini Evde Nasıl Yetiştirilir?

Yaban mersininin evde nasıl yetiştirileceği sık sık sorulan ve merak edilen konulara arasında yer almaktadır. Evde yaban mersini yetiştirmek için torf ve tarımsal perlite ihtiyaç vardır. Torf ve tarımsal perlit saksıda birbirlerine karıştırıldıktan sonra, tüplü yaban mersini fidanları, saksıdaki toprağın yumuşak kısmına dikilir. Bu saksının yaklaşık 15 litre olması idealdir. 15 litrelik bu saksılarda yetişen yaban mersini fidanları, 5-6 yaşına kadar muhafaza edilebilir. Ancak daha sonra aynı yöntemle saksı büyütülerek fidanın daha hızlı büyümesi ve gelişmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak yaban mersini bitkisinin sağlıklı yetişebilmesi ve besin gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için, yavaş salınımlı gübreler ya da yaprak gübresi verilmesi faydalı olacaktır. Yaban mersini için klasik kimyasal gübreler kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü yaban mersini hızlı eriyen gübrelere karşı oldukça duyarlıdır.

Yaban Mersini Günlük Ne Kadar Tüketilmeli?

Yaban mersininin günlük 75–100 gr olacak şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Yaban mersini, özellikle taze ise, fazla tüketilirse müshil etkisi yaratabilir. Ayrıca yaban mersininin içerisinde salisilik asit de bulunmaktadır. Bu madde aspirinde de bulunan ve kan sulandırıcı bir etkiye sebep olan bir maddedir.

Yaban Mersini Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaban mersini lekesini çıkarmak için yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden akla ilk geleni, lekeli olan yere çamaşır suyu veya leke çıkarıcı dökmektir. Çünkü bu tarz yüksek kaliteli profesyonel ürünlerin yardımıyla neredeyse her türlü lekenin önüne geçilebilir. Bunun ardından lekeli olan çamaşırlar, çamaşır makinesinde 90 derecede yıkanmalıdır. Ancak yıkamaya vakit yoksa acil çıkarılması gereken bir leke ise, tuvalet veya lavabo temizleyicisi gibi klor içeren maddeler yaban mersini lekesini çıkarmak için kullanılabilir.

Yaban Mersini Zayıflatır Mı?

Yaban mersininin zayıflatma üzerine etkisi çokça sorulan ve merak edilen konulardandır. Yaban mersini eğer doğru tüketilirse, göbek yağlarından kurtulmayı sağlamakla birlikte, metabolizmayı da hızlandırarak genel anlamda kilo verilmesini kolaylaştırır. Ayrıca yaban mersini, kalorisi son derece düşük olduğu için ve lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Diğer bir deyiş ile kabızlığa iyi gelir.

Yaban Mersini Nerede Yetişir?

Yaban mersininin nerede yetiştiği oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Yaban mersini, özellikle Karadeniz’ de yetişen bir meyve olarak bilinir. Çoğunlukla, Artvin'den Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Samsun, Zonguldak'a kadar olan yerlerde yetişebilen yaban mersini, uygun koşullar sağlandığı takdirde İstanbul ve Bursa'da da yetişebilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir