Vişne Suyu Hamilelere Zararlı Mıdır?

Vişne Suyu Hamilelere Zararlı Mıdır?
18.08.2022 14:52
Vişne suyu hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Peki, vişne suyu hamilelere zararlı mı, adet söktürür mü, bebeklerde gaz yapar mı ve bağırsakları çalıştırır mı? Bu soruların hepsine sizler için yanıt verdik.

Kavurucu yaz sıcağından dolayı kızarmaya başlayan vişne çiçekleri, yaz sonunda toplanır ve sofralara enfes bir konuk olarak çıkar. Hem tatlı suyu hem de renklendirme için kullanılan vişne birçok ilde yetişiyor. Vişnelerden hazırlanan vişne reçeli, donmuş vişne ve vişne suyunun birçok hastalığa karşı etkili olduğu bilinmektedir.

  Vişne ağacının dallarını dolduran vişneler, vişne suyu şeklinde hem çocukların hem de hastaların tükettiği içeceklerdir. Her şeyde olduğu gibi, vişne tüketiminde de aşırıya kaçmak sorunlara neden olabilir. Hamilelik sırasında vişne suyu içmek güvenlidir, ancak aşırı doz şişkinlik, karın şişkinliği ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca bazı yiyeceklere karşı isteksizliğiniz olabilir. Vişne yedikten sonra kendinizi rahatsız hissederseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin. Ayrıca, unutmayın. Vişnelerin yaprakları ve tohumları, bir tür toksik kimyasal olan hidrosiyanik asit içerir. Aşırı tüketilirse bu zararlı olabilir. Bu nedenle çekirdeksiz vişne yemek faydalıdır. Hamilelikte diyet listenize eklediğiniz besinler ne olursa olsun öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Gestasyonel diyabetiniz varsa, vişne hakkında doktorunuzla konuşun.

Vişne Suyu Adet Söktürür Mü?

Menstrüasyon veya kanama şiddetli hale gelmeden önce başlayan günlerde karın ve rahimde şiddetli kramplar yaşayabilirsiniz. Bu durum, tıbbi olarak dismenore olarak bilinir. Yaşanan bu ağrı günlük yaşamı olumsuz etkiler ve bazen hastaneye götürülür. Ancak bu duruma doğal bir çözüm var. Vişne suyu içerdiği antioksidanlar sayesinde adet sırasında kas ağrılarını giderebilir ve adet süresini kısaltabilir.

Vişne Suyu Bebekte Gaz Yapar Mı?

Vişne suyu hakkında en çok merak edilen konulardan biri, vişne suyunun bebekte gaz yapıp yapmayacağı olmaktadır. Bu konuda pek çok farklı söylem vardır. Vişne suyunun bebekte gaz yapıp yapmadığı konusuna açıklık getirecek olursak; bu konu kişiden kişiye göre değişse de kesin bir şekilde kanıtlanmış olan bir yanıtı yoktur. Eğer bebeğiniz vişne suyu tükettikten sonra gaz sorunu yaşıyorsa; bebeğinize tekrar vişne suyu vermemeniz sağlıklı bir çözüm önerisi olabilmektedir.

Vişne Suyu Bağırsakları Çalıştırır Mı?

Kabızlık hamile kadınlarda sık görülen bir şikayettir. Müshil almak yerine vişne suyu içmeyi seçin. Vişne suyu diyet lifi açısından zengindir. Bu özellik dışkılamayı düzenler. Her sabah bir bardak taze vişne suyu tüketerek kabızlık sorununu çözebilirsiniz.  Hamilelik sırasında, bağışıklık sisteminiz şimdiye kadarki en kötü şeydir. Bu nedenle, süreçte hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlısınız. Zengin bir C vitamini kaynağı olan vişne, sorunsuz hamilelik sürecine yardımcı olur.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir