Video Editörü Nasıl Olunur?

Video Editörü Nasıl Olunur?
08.09.2022 15:45
Video editörlüğü son dönemlerde oldukça revaçta olan bir meslek haline geldi. Peki, video editörü nasıl olunur, hangi bölüm okunmalı, ne iş yapar, gerekenler nelerdir, maaş ne kadardır 2022? İşte detaylar..

Video editörü olmak için bu işin eğitimini almanız gerekir. Ama eğitim haricinde yapmanız gereken destekleyici şeyler de vardır. Yazım ve yazım kurallarını bildiğinizden emin olun. Okuyup düzeltebilirsin, yazabilirsin ama Türkçenin kurallarına göre yazman önemli. Bu nedenle bu konuda eksik olduğunuzu düşünüyorsanız TDK'nın imla kılavuzuna veya imla kurallarının belirtildiği sayfaya başvurmanızı öneririz. Uzman olmak istediğiniz alanda eğitim alın.

 Elbette editör olmak istiyorsanız bu alanda da eğitim almış olmalısınız. Yabancı dilinizi geliştirin. "Nasıl editör olurum?" sorusunun asıl cevabı olmayabilir ama yabancı dil öğrenmek sizi bir adım daha ileri götürebilir! Diyelim ki bir kitabın editörüsünüz. Tercüman tarafından Türkçe'ye çevrilen metni sağlıklı bir şekilde düzenleyebilmek için yabancı dil bilmek avantajlıdır. Yabancı dil öğrenmek ve geliştirmek istiyorsanız, önerileri olan yazılarımızı okumanızı öneririz.

 Hayalinizdeki kariyere ulaşmanız zaman alabilir ve istenilen şartlarda iş bulmanız zor olabilir. Ancak zorluklar karşısında pes etmek yerine, bu koşulların sizi güçlendireceğini ve eksikliklerinizi gidermeye yönlendireceğini unutmayın. Asla pes etmemeyi unutmayın.

Video Editörü Maaşları Ne Kadardır 2022?

Video editörlerinin maaşları 2022 yılında 4250 TL ile 8500 TL arasında değişmektedir. Bir video editörünün maaş aralığı, endüstri deneyiminden, bilgisayar programları bilgisinden ve istihdam edilen kurumdan etkilenir.

Video Editörü Hangi Bölüm Okunmalı?

Üniversitede video düzenleme eğitimi almaya karar verenler, belirli bir standarda ulaşmalıdır. Alan Yeterlilik Testinde (AYT),Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi için temel dil puanı 303.37923, Radyo ve Televizyon Teknolojisi 192.00104, Film ve Televizyon 208.43119, Radyo, Televizyon ve Film 198 ve Es 14868'dir. Üniversitede radyo, televizyon ve film, kurgu, ses ve video yönetimi, film ve televizyon veya radyo ve televizyon programcılığı eğitimi almış herkes video editörü olabilir. Bu bölümleri okumayanlar da terfi edip video editörlüğü yapabilirler. Video editörleri, video prodüksiyon sürecinden sonra çalıştıkları için kameramanlardan farklıdır. Video editörleri, içerik oluşturma ve çekim aşamalarından sonra düzenleme aşamasını devralır.

Video Editörü Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İyi hikâye anlatma becerileri sergilemek, sık sık müzik dinlemek,

Kamera türleri ve dosya biçimleri hakkında iyi bilgi sahibi olmak,

Adobe Premiere Pro ve Media Encoder gibi video düzenleme programları bilgisi,

Film endüstrisindeki ekip üyeleriyle iletişim kurmak için kullanılan terminoloji bilgisi,

Birden fazla projeyi yönetebilmek,

Sosyal medya, spor, popüler kültür ve güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak.

Video Editörü Ne İş Yapar?

 Tutarlı bir hikaye oluşturmak için ham görüntüleri keşfedin ve diğer sahnelerle birleştirir. Sahneye bakıp ve hangi kısımları keseceğinize karar verir. Düzenlediğiniz videonun senaryonuzun hikayesiyle eşleştiğinden emin olur. Tüm video ekleme ve değişikliklerinin sorunsuz ve doğal bir şekilde görüntülenmesini sağlamak, Yönetmenin gerektirdiği teknik özellikleri karşılayana kadar görüntüleri işlemek. Hikayenize drama eklemek için video çekimlerini ses efektleri, diyaloglar, ortam sesleri ve müzikle birleştirmek. Videolarınız için mantıklı bir sıra oluşturmak ve iyi çalışmasını sağlamak için içeriğinizi sıralamak. İstenen sonuçlara ulaşmak için proje takvimi, anlatı yapısı ve hikaye hedefleri gibi konuları yönetmenler ve yapımcılarla tartışmak video editörünün işidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir