Veganla Vejetaryenin Farkı Nedir?

Veganla Vejetaryenin Farkı Nedir?
14.10.2022 13:48
Veganlık ve vejetaryenlik farklı beslenme şekilleridir. Peki; veganla vejetaryenin farkı nedir, semi vejetaryen ne demek, vegan neye denir, flexitaryen nedir, veganlar kaça ayrılır, ovo vejetaryen nedir, pesketaryen ne demek ve sadece et yiyen insana ne denir? Sorularının cevapları sizlerle…

Vejetaryen beslenme; tavuk, balık et gibi hayvansal gıdaları tüketmeden beslenme şekli olmaktadır. Vejetaryen beslenenler, kendi yeme tarzlarına göre  farklı gruplara ayrılmaktadırlar. Vegan beslenme ise; en katı olan beslenmedir. Tavuk, et ve balık gibi gıdaların yanında süt ve süt ürünleri, yumurta gibi gıdaları da kullanmazlar. Aralarındaki farkı yedikleri ve yemedikleri oluşturur.

Semi Vejetaryen Ne Demek?

Büyükbaş hayvan eti ve kırmızı et tüketmeyen, nadir olarak da beyaz et tüketen vejetaryenler olarak bilinirler. Süt ve süt ürünleri, balıketi gibi ürünleri tüketebilen gruptur.

Vegan Neye Denir?

Veganlık ya da Veganizm, bazı nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddetme olarak adlandırılır. Bazen ‘sıkı vejetaryenlik’ olarak da adlandırılmaktadır. Vegan;  hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddedenlere verilen isimdir.

Fleksitaryen Nedir?

Hayvansal herhangi bir ürünü içermeyen, vegan beslenmeyi hayatına uygulayamayan, hayvansal ürünlerden ve gıdalardan vazgeçemeyenler için sebze ağırlıklı daha az hayvansal gıda içeren bir beslenme çeşidi bulunmaktadır. Fleksitaryen beslenmede bol sebze tüketilse de ölçülü olarak hayvansal gıdalara da yer verilmektedir. Amacı hayvansal gıdaları ve ürünleri azaltmaktır.

Veganlar Kaça Ayrılır?

Veganlar kendi aralarında 3 gruba ayrılırlar. Bunlar; veganlar; süt ürünleri, yumurta veya herhangi bir hayvansal gıda tüketmeyenlerdir. Çiğ – veganlar; hiçbir hayvansal gıda tüketmemenin yanı sıra 46 derecenin üzerinde pişmiş gıdaları da tüketmeyenlerdir. Omnivor; belirli bir kurala bağlı kalmayan, tamamen kendi inisiyatifine göre hayvansal kaynaklı gıdaları tüketmeyen kişilerdir.

Ovo Vejetaryen Nedir?

Ovo vejetaryen; beslenmede yumurta haricinde tüm hayvansal gıdalar tüketim dışı olmasıdır. Et, beyaz et, balık veya süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri tüketilmez ancak tam yumurta, yumurta beyazı, yumurta içeren mayonez, makarna ve hamur işleri gibi bazı gıdalar tüketilebilir. Ovo vejetaryen beslenme, vegan beslenmeden daha az popülerdir ama vegan beslenmede tüm hayvansal gıdalar ve yan ürünleri tamamen yasak olduğu için uygulaması daha kolaydır.

Pesketaryen Ne Demek?

İtalyanca da pesce; ‘balık’ ve İngilizce vegetarian; ‘vejetaryen’ kelimelerinin birleşmesiyle türediği düşünülen pesketaryen, balık ve diğer deniz ürünlerinin tüketildiği bir vejetaryen beslenme tarzını adıdır.

Sadece Et Yiyen İnsana Ne Denir?

Sadece et yiyerek beslenen insanlara etobur deyimi yaygındır. Bu kişiler sadece et ve et ürünleri tüketirler. Hayvansal kaynaklı beslenme biçimi, uzun sürebilen beslenme çeşitlerinden değildir.  

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir