Vajina Fitili Gusül Gerektirir Mi?

Vajina Fitili Gusül Gerektirir Mi?
12.10.2022 14:44
İslamiyet inancına göre gusül abdesti hem bedeni hem de ruhu temizlediğine inanılan bir gerekliliktir. Peki vajina fitili, erekte olmak, eş ile sevişmek, müstehcen şeyler görmek gusül gerektirir mi? fitil kullanmak, fare öldürmek, denize girmek gusül gerektirir mi? Cevaplarına birlikte bakalım.

İlacın dış kısmının çözülmesiyle, kana karışarak vücudu tedavi eden bir ilaç olan fitil, tedavilerde sıkça kullanılıyor.

Bir ilacın herhangi bir şekilde, makat veya vajinadan alınması gusül gerektirmiyor. Merhemler ya da damara batırılan iğne için de gusül abdesti amanıza gerek yok.

Erekte Olmak Gusül Gerektirir Mi?

Erkek organının cinsel uyarılma sayesinde cinsel ilişkiye(birleşmeye) hazır hale gelip penisin, hacminin ya da boyunun büyümesi şeklinde tanımlanabilecek bir vücut tepkisidir.

Bu tarz bir durumda penisten mezi denilen idrar kıvamına yakın şeffaf bir sıvı gelirse gusül almak gerekmez. Fakat meni dediğimiz bilimsel ismiyle sperm boşaltımı olmuşsa gusül gereklidir.

Eş İle Sevişmek Gusül Gerektirir Mi?

Kadın ve erkek arasında yaşanan dokunma, öpüşme gibi durumlarda cinsel doyum ulaşılmamışsa gusül gerekmez. Gusül sadece vücuttan şehvetle sıvı boşaltımı gerçekleşirse her iki tarafında alması gereken bir vücut temizliğidir.

Fakat birbirlerini çıplak şekilde görmeleri veya sevişmeleri orgazma ulaşmadığı veya vücuttan zevkle ilişkili bir sıvı boşalmadığı sürece gusül abdesti almak gerekmiyor.

Müstehcen Şeyler Görmek Gusül Gerektiriyor Mu?

Müstehcen resim veya video gibi içerikler görmek dinen sakıncalı olarak nitelendiriliyor. Ancak bilerek veya bilmeden anlık şekilde maruz kalınan bu tür durumlar gusül abdesti almayı gerektirmiyor.

Gusül abdesti yalnızca vücudun, cinsel doyuma ulaştığı sırada boşalmasıyla gerekli görülmektedir.

Fitil Kullanmak Gusül Gerektiriyor Mu?

Fitil, anüs, vajina veya ağız yoluyla alınan, çözünerek kana karışarak vücudu tedavi eden bir tür tıbbi ilaçtır.

Fitiller kullanılması hafif rahatsızlık hissi verebilecek ortalama boyları serçe parmak kadar olan ilaçlara deniyor. Alınma şekilleri fark etmeksizin herhangi bir şekilde gusül almayı gerektirmiyorlar.

Fare Öldürmek Gusül Gerektiriyor Mu?

İslamiyet inancı öldürmeyi haram kılmıştır. Bazı durumlar eğer hayvanın öldürülmesinden başka çareye el vermiyorsa, öldürülmesi gereken hayvanlar acı çekmeden en kısa yoluyla öldürülmeli. Yakılarak veya zehirleyerek hayvan öldürmek dinen kesinlikle haramdır.

Fakat fare öldürmek gusül abdesti almayı gerektirmiyor. Hayvanın türü önemli olmaksızın, hayvan öldürmek gusül almayı gerektirmez.

Denize Girmek Gusül Gerektirir Mi?

Müslümanlıkta kadınlara örtünme farz edilmiştir. Denize girerken belli bir ölçüt dışına çıkılmaması, kadın ve erkek için şart koşulmuştur.

Kadının saç dipleri, ayak- el bileği ve yüzü dışında, tüm vücudu kapalı olmalıdır. Erkekler için bu diz kapağı ve göbek arasıdır. Tüm bu şartlar yerine getirildiği sürece, kadın veya erkeğin denize girmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Denize girmek belli kurallar çerçevesinde gerçekleş de, erkek için de kadın için de gusül almayı gerektirmiyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir